Reklama
Nová auta

Citroën C3 Aircross si brousí zuby na Toyotu Yaris Cross. Srovnání ukazuje, koho má šanci zaujmout

Malá SUV najdou uplatnění hlavně ve městě, kde majitelé ocení jejich zvýšenou robustnost

Když hrají peníze hlavní roli, aneb srovnání základních verzí

Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Se základním motorem a ve vstupní výbavě kupuje auto v konečném důsledku jen málokdo, i tak ale takové srovnání dost napoví o celkovém přístupu značky k cenotvorbě a prvkům výbavy. Oba vozy z našeho srovnání mají základní cenu velmi podobnou, a to kolem 440 000 Kč. Spojuje je také použití tříválcového motoru pod kapotou v kombinaci s šestistupňovou manuální převodovkou, přičemž obě pohonné jednotky také dosahují téměř shodné kombinované spotřeby těsně pod hranicí 6 l/100 km. Rovněž z hlediska délky kolem 4,1 metru a objemu kufru s hodnotou kolem 400 litrů jsou si obě auta hodně podobná. 

O něco levnější Toyta Yaris Cross 1.5 Dynamic Force nabízí sice za 435 000 Kč výkonnější motor (125 koní), který ale dosahuje nižšího točivého momentu a výsledná dynamika vozu je ve srovnání s Citroënem o fous horší. Francouzský model má tříválec 1,2 litru (110 koní), o tři litry větší nádrž a o 101 kg větší užitečné zatížení. Citroën také nabízí pětiletou záruku oproti tříleté u Toyoty.

Podrobnější porovnání obou vozů včetně prvků výbavy jsme připravili zde.

Co bychom si vybrali my?

Pokud bychom si měli vybírat základní verzi, byl by to nakonec asi Citroën C3 Aircross. Výbavy obou aut nejsou  logicky kdovíjak obsáhlé a liší se v detailech, takže hodně záleží na osobních preferencích a plánovaném použití auta, nicméně u základních verzí vycházíme z úvahu, že zákazník chce za své peníze co nejvíce auta a tudíž je C3 Aircross o něco lepší volbou - má větší kufr, vyšší užitečné zatížení, lepší dynamiku, lehoulince nižší spotřebu a Full LED světla.

Automat jako nepřekročitelná podmínka

Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Ústup manuálních převodovek se promítá i do segmentu malých SUV. Není divu, za jejich volanty sedí často ženy a auta jsou používána převážně v městském provozu, takže není divu, že se z automatu stává poměrně zásadní podmínka koupě nového auta. Oba konkurenti to samozřejmě vnímají a uzpůsobují tomu svou nabídku. 

Nejlevnější cestou k automatu je v případě Toyoty Yaris Cross provedení 1.5 Dynamic Force Multidrive S. To má identický základní motor, avšak o stupeň lepší výbavu Comfort a hlavně automat. Jinak je s bezstupňovým automatem k dispozici rovněž hybridní verze 1.5 Hybrid (116 k), která stojí ve verzi Active 525 000 Kč a s výbavou Comfort přijde na 565 000 Kč, tedy o 55 000 Kč dráž než nehybridní pohon.

U Peugeotu C3 Aircross stojí nejlevnější verze s automatickou převodovkou 514 900 Kč a jedná se o o provedení 1.2 PureTech 130 S&S EAT6 ve výbavě Feel Pack. Automat je pak samozřejmě dostupný i ve vyšších výbavách C-Series a Shine.

Srovnání obou nejlevnějších verzí s automatem najdete zde.

Co bychom si vybrali my?

U vyloženě základních verzí bychom v tomto případě preferovali Toyotu Yaris Cross, které je nejen o něco levnější, ale nabízí i bohatší výbavu. Na druhou stranu má však o poznání horší dynamiku. Celkově ale díky litým kolům vypadá lépe a do městského provozu potěší třeba i zadní parkovací kamera.

Na druhou stranu pak Citroën C3 Aircross umožňuje větší variabilitu v kombinacích automatu a výbavy, takže i provedení v nejvyšší výbavě Shine přijde díky výrazné slevě 60 000 Kč na pouhých 534 900 Kč, je tedy jen o 20 tisíc dražší než poměrně sporá výbava Feel Pack.

Na vrcholu: buď japonská čtyřkolka, nebo francouzský úsporný diesel

Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Na obou nejvyšších příčkách ceníku stojí v tomto segmentu poměrně zajímavé verze. Zatímco Toyoyta Yaris Cross dokáže nabídnout i provedení 4x4, francouzské SUV se zase nebojí implementace úsporného turbodieselu, na který jinak u malých aut téměř nenarazíte.

Je ale fakt, že v případě toyoty znamená implantace čtyřkolky masivní cenový nárůst, kterým se na hony vzdálí svému francouzskému rivalovi. Za nejlevnější Yaris Cross s pohonem všech kol zákazník zaplatí 615 000 Kč (Comfort), nejdražší verze přijde na 710 000 Kč (Adventure). I tak ale zaslouží tato možnost volby v dnešní době pochvalu, neboť i u nás je stále dost míst, kde přijde pohon všech kol vhod a i když si zákazník tučně připlatí, může nakonec z tohoto typu pohonu dlouhá léta profitovat a zvyšovat svou bezpečnost a jistotu na zasněžených vozovkách. Majitel se však musí smířit s menším kufrem, kterému klesl objem na 320 litrů.

Do jisté míry stejně "nesmyslná" je i nabídka turbodieselu v případě Citroënu C3 Aircross. S malým SUV bude jen málokdo jezdit dlouhé cesty, při kterých se pohon na naftu projeví jako rozumné řešení. V případě francouzského modelu je však potěšující, že provedení 1.5 BlueHDi (110 k) s manuální převodovkou stojí poměrně přijatelných 539 900 Kč, a to rovnou v nejvyšší výbavě Shine. Je tedy o 50 000 Kč dfražší než srovnatelná verze s benzinovým motorem 1,2 litru o identickém výkonu 110 k.

Srovnání jen těžko srovnatelných vrcholných verzí jsme pro vás připravili zde.

Co bychom si vybrali my?

Každá ze srovnávaných verzí přichází do segmentu malých SUV s něčím neobvyklým, takže bude hodně záležet na konkrétních preferencích zákazníků. Zajímavé je, že díky hybridnímu pohonu vykazuje čtyřkolka toyoty víceméně shodnou spotřebu paliva s turbodieselem v citroënu. I to je důvod, proč bychom si asi z těchto verzí vybrali Yaris Cross, protože pohon všech kol považujeme přeci jen i u malého auta za větší přidanou hodnotu, než turbodiesel. Yaris se suverénní trakcí však stojí i v nejnižší možné výbavě Comfort o 75 000 Kč více, než naftou poháněné Citroën C3 Aircross v nejvyšší výbavě Shine...
Reklama
Autosalon TV