Reklama
Nová auta

Auta se spalovacími motory budeme prodávat do poslední minuty, říká viceprezident Toyoty

Elektromobilita není jedinou cestou, šance je pro vodík i e-paliva. I to se dočtete v rozhovoru
Zdroj: Tiskový servis Toyota

Japonská automobilka Toyota představila na svém velkém fóru v Bruselu nejen řadu nových konceptů, ale i vizi toho, kam bude směřovat v nejbližší budoucnosti. Protože jde o globální značku, spalovacích motorů se nebude zbavovat ani po roce 2035. Jak to ale bude v Evropě? A existuje šance i pro jiná paliva? Na otázky Autosalonu v rychlém rozhovoru odpovídal viceprezident Toyoty pro elektromobily, vodíkové vozy, plug-in hybridy a další technologie Andrea Carlucci.

Docela nás překvapila zpráva, že se Lexus rozhodl od roku 2030 v Evropě prodávat už jen elektrická auta. Jaké plány má Toyota?
My jsme naopak zaměřeni na co nejširší spektrum technologií. Zajímá nás také, co chtějí řidiči. A protože vyrábíme třeba hybridy, můžu vám slíbit, že auta se spalovacími motory tu budeme prodávat do poslední minuty roku 2034.

Ale co pak? Myslíte si, že je tu kromě elektromobility ještě jiná cesta? Hovoří se o syntetickém palivu.
To může být velmi dobré řešení. Samozřejmě auta jezdící na e-palivo nemají lokální nulové emise, ale pokud je vyráběno ekologickou cestou, tak je v celém cyklu uhlíkově neutrální. Hlavně to ale může být velmi dobrá cesta pro snížení emisí ve starých autech. Hrozí totiž nepoměr mezi poptávkou a nabídkou v oblasti elektrických aut, kdy lidé budou tíhnout k tomu, aby stále kupovali vozy se spalovacími motory nebo si drželi už své. Taková auta budou jezdit ještě dlouho pro roce 2035. A upřímně, třeba zábavné sportovní auto prostě musí mít zvuk, a tak je u něj syntetické palivo řešením. Dalším dobrým směrem je pak přímé spalování vodíku, na kterém také pracujeme.

Toyota pracuje na vývoji baterií s pevným elektrolytem, které by měly poskytnout lepší dojezd. Podle vás až 1000 km. Kdy je reálně uvidíme v osobních autech?
My jsme jednou ze dvou automobilek na světě, která si baterie sama vyrábí. Proto se můžeme soustředit i na jejich samotný vývoj. Je to ale ještě dlouhá cesta a navíc pro ně musíme najít perfektní vůz. Půjdeme prostě více směry a různé druhy baterií budou existovat vedle sebe. Nějaké pro auta, která budou zaměřena na výkon a dojezd, nějaké zase pro ta, která mají mít dostupnou cenu. Konkrétnější být ale teď nemůžu.

Některé značky už hovoří o dostupných elektromobilech s cenou pod 20 tisíc euro, tedy asi pod půl milionu korun. Budete mít také takový vůz?
Víte, myslím si, že dostupnost není úplně jediným faktorem, který by lidé u auta měli sledovat. Je potřeba si uvědomit, že zatím přináší nízká cena kompromisy. Třeba z hlediska dojezdu, rychlosti nabíjení nebo celkového pohodlí. Proto raději ještě počkáme, než začneme nabízet opravdu levné elektromobily. Ale řeknu vám to jinak. Yaris je velmi oblíbený brand, kterého se rozhodně nehodláme vzdát. Ani v době elektromobilů.

Aha, takže v budoucnu třeba bude existovat elektrická Toyota Yaris. Vy ostatně máte docela dost oblíbených jmen, budete držet i je?
Toyota v Evropě stojí na Yarisu, ale třeba i na Corolle, které se také rozhodně zbavovat nehodláme. Velmi se teď daří také CH-R, tenhle crossover je mezi Evropany opravdu populární. A na některých trzích jsme silně zabodovali s Camry, která má zase dlouhou historii. Když máte tradiční značku, máte také důvěru. Dostat ji s novými jmény není vůbec snadné, a proto si je hodláme udržet.
Reklama

Diskuze

Cyril - 04.12.2023 19:57:41
Správně. Královna automotive ví,co dělá A dělá to skvěle. Rostoucí prodeje hovoří za vše . Jen tak dále, pseudoekology zatracovaná královno.
PICHAV - 04.12.2023 15:59:19
JAPONSKA TOJOTKA !!!! ZREJME STALE NEVI CO JE TO !!!! CESKA TONETKA !!!! KDYBY VEDELA !!!! PRILEPI JI !!!! NA PLOCHOU BATERKU !!!! DVA ELEKTROMOTORY !!!! A BUDE NEJLEPSI ELEKTROMOBIL NA SVETE !!!! VEPREDU VOLANT !!!! OTOCIM SE A HLE AHA KLAVIR JAMAHA

Nová SUV i elektrický sporťák. Toyota ukázala svá auta budoucnosti, stále věří vodíku a hybridům

Japonská automobilka představila řadu konceptů. Slibuje dojezd 1000 km do konce tohoto desetiletí
04.12.2023 07:01
|
3
Reklama

Toyota bZ4x nadchne komfortem, rychlostí nabíjení ale ne. V rukávu má dva zajímavé trumfy

Jeden trumf je záruka, druhý cena. V rámci akce lze bZ4x koupit za 990 tisíc. Otestovali jsme ji
19.11.2023 19:05
|
5
Reklama

První dojmy: Toyota C-HR jezdí dobře a úsporně. Na českém trhu se prodává s obrovskou slevou

Vyzkoušeli jsme stylové SUV s full-hybridními motorizacemi, které jezdí se spotřebou pod 5 litrů
08.11.2023 12:00
|
4

Vyzkoušeli jsme, jestli je nová Toyota Prius praktické auto. Jedno jízdní kolo klidně spolkne

Nejde jen o praktičnost, ale je také tenhle slavný hybrid rychlý? I to jsme vyzkoušeli v testu
03.10.2023 18:30
|
0

Nový Renault Scenic dorazil do Česka. Je větší než Škoda Karoq, ale jezdí jen na elektřinu

Automobilka sází na cenu lehce pod 1,1 milionem korun, mluví i o solidním dojezdu a nabíjení
17.04.2024 09:59
|
0

Alfa Romeo Milano přišla nuceně o své jméno. Nově bude Čechům připomínat levný salám

Auto, které se vyrábí v Polsku, se nemůže jmenovat italsky, řekl ministr. Automobilka poslechla
16.04.2024 07:54
|
0
Reklama

Ani ojetina za 100 tisíc nemusí být tragická. Dokazuje to pět povedených aut z českých bazarů

I za nízkou cenu je hodně aut na výběr. A nemusí to být pokaždé jen klasická Škoda Fabia
15.04.2024 18:00
|
9

Avii jste poznali podle typického pachu i barvy. Víte, jak se jí přezdívalo? Vyzkoušejte kvíz

Avie z Prahy dobyly komunistický svět. Teď už jich zbývá jen pár, ale jejich znalců je pořád dost
14.04.2024 08:47
|
3
Reklama
Autosalon TV