Reklama
Nová auta

Armáda ČR se zbavuje starých teréňáků UAZ. Vyzkoušela Kodiaq i Duster

Tendr Ministerstva obrany vyhrála nabídka s vozy Toyota Hilux. Cena za jeden se vejde pod 900 tisíc
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Před vypsáním tendru vojáci testovali v roce 2017 na výcvikovém polygonu ve Vyškově dvacet typů terénních vozů. Mezi nimi například SUV Škodu Kodiaq, Dacii Duster nebo Jeep Wrangler. Do testu se dostal i Mercedes G, tedy specialista pro armádní využití. Pick-upy zastupoval kromě Toyoty Hilux třeba Volkswagen Amarok.

Původní výběrové zrušeno

Už dřív armáda avizovala, že stojí o osobní auta, která budou sloužit k zásobování a přepravě lidí. V tomto případě nemělo jít o bojová vozidla s pancéřováním. Vojáci ale chtějí maskovací khaki nátěr a držáky na útočné pušky. Hiluxy mají začít sloužit místo zastaralých terénních vozidel UAZ 463 a Land Rover Defender, které byly pořízeny v devadesátých letech a mají za sebou takřka třicetiletou službu.
Ministerstvo obrany vypsalo tendr na obnovu vozového parku už loni, ale poté ho zrušilo. Novou zakázku vypsalo letos v létě. Původně armáda požadovala jen pětidvéřová terénní auta. Později specifikaci změnila na čtyřdveřové terénní vozy s pohonem 4x4 s celkovou hmotností do tří a půl tuny s pevným nosným rámem s možností přepravy nákladu mimo prostor pro posádku. Jednoduše řečeno, stála o klasické odolnější pick-upy místo esúvéček, byť s terénními předpoklady.
Reklama

Těsně nad základní cenou

Na základě tendru, který vyhrála společnost Glomex MS, má být pořízeno v letech 2021-2024 až 1200 Hiluxů. Cena za jeden je 893 tisíc korun včetně DPH. Jde o nejnižší nabídku z deseti, který byly předloženy. V oficiálním ceníku Toyoty pro český trh nabídka začíná na základní částce 865 150 Kč za malou kabinu (Single Cab) v nejnižší výbavě s motorem 2,4 D-4D s výkonem 150 koní a manuální šestistupňovou převodovkou. Armáda přesnou specifikaci vozu nezveřejnila, na vizualizaci od Ministerstva obrany je varianta s velkou kabinou (Double Cab) s nástavbou nad nákladovým prostorem. Verze Double Cab začíná bez nástavby v ceníku Toyoty na 913 550 Kč.

Tendr může být napaden

Výběr Toyoty Hilux pro logistické a zabezpečovací úkoly české armády schválilo 5. listopadu kolegium ministra obrany. O výsledku už byli informováni všichni uchazeči. Ti mají právo podle zákona podat v zákonné lhůtě proti výběru dodavatele námitky. Z tohoto důvodu se k zakázce zatím nebude vyjadřovat české zastoupení automobilky Toyota. Ministerstvo má v plánu podepsat rámcovou smlouvu do konce roku. Následně chce v příštích dvou letech letech převzít zhruba 800 vozidel. „Doufám, že nedojde k žádnému zdržení a tato zakázka se nestane obětí konkurenčního boje, jako tomu například bylo u nákupu ručních zbraní od České zbrojovky,“ řekl k nové zakázce ministr obrany za ANO Lubomír Metnar.

Vítězná firma dodala armádě i pluhy

Společnost Glomex MS, která tendr vyhrála, už českou armádu vybavila v roce 2018 třemi komplety sněžných pluhů instalovaných na Tatrách T-815. Pluhy s délkou břitu přes pět půl metru jsou používány k odstraňování sněhu ze vzletových a pojížděcích drah a z velkých letištní ploch leteckých základen AČR. Glomex letos získal i zakázku na dodávku pětiset upravených pick-upů Nissan Navara v přepočtu za zhruba 600 milionů korun pro polskou armádu.
Reklama

Diskuze

Luke - 01.05.2021 09:50:04
Dobrá volba, fajn cena, doufám že se nákup povede dotáhnout do konce.
Milan - 26.11.2020 11:13:07
NABIDNOUT JAKO TEREŇAK ŠKODU, NEBO DAČII TO MŮŽE UDĚLAT ASI JEN BLB NE ??ŽE BY TO BYLA ASIPODMINKA PRO PŘIJETI NĚKTERÝCH UŘEDNIKU ??? CO TAK DAT DO TRENDU NA TANKY PANDURY ???

Inovovaná Toyota Hilux už zná české ceny. Takhle vyfešákovaná přijde až na jeden a půl miliónu

Nová vrcholná výbava Invincible Sport obsahuje mimo jiné i elektricky ovládací rolo na korbu
28.10.2020 20:22
|
1
Reklama

Inovovaná Toyota Hilux dostala silnější naftový motor a komfortněji naladěný podvozek

Světový bestseller mezi pickupy do terénu má nový vzhled a měl by příjemněji jezdit po silnici
05.06.2020 16:18
|
0

LOTUS PRO ARMÁDU?

Nevíme, zda to byl aprílový vtip, anebo vize budoucnosti! Koncem šedesátých let vydal britský výrobce sportovních automobilů Lotus tiskovou zprávu, v níž představil Lotus 61 v armádním provedení...
12.04.2018 14:30
|
0

Obtěžující start-stop lze v autě vypnout natrvalo. Řidiči mohou zkusit hned několik způsobů

K vypnutí stop-start systému pomůže tlačítko, relé i softwarový zásah. Má to ale svá rizika
23.02.2024 07:44
|
11

Nostalgie nad kapotou, nehoda není náhoda, jak se natáčí Autosalon. Nový díl už ve středu na COOLu

Tentokrát otestujeme VW Caddy 2,0 TDI, bazarovku Kia Sportage a představíme revoluční Porsche
19.02.2024 12:00
|
0
Reklama

Deset tlačítek v autě, která mohou mást řidiče. Kresby i nápisy vždy nemusí pomoci k odhalení funkce

Nejen v amerických vozech mohou ikony na tlačítkách zamotat motoristům hlavu. Projděte si je s námi
12.02.2024 17:21
|
1

I moderní jízdní systémy jsou na aquaplaning krátké. Ke správné funkci potřebují kontakt s vozovkou

Při náhlém aquaplaningu není nejvhodnější hekticky sundat nohu z plynu. Vyplatí se rozvážnost
08.02.2024 17:00
|
0
Reklama
Autosalon TV