Reklama
Motorky

Zazimování motorky si žádá větší péči než auto v garáži. Důslednost se vyplatí

Kvalitní ošetření mašiny před zimou je základem pro bezproblémovou příští sezónu
Zdroj: AP

Zatímco kdysi sloužil motocykl jako dopravní prostředek lidí, kteří neměli na auto, v posledních letech jde hlavně o odreagování se a nějaký ten adrenalin. Z toho vyplývá, že klasická velká motorka není pro většinu majitelů předmětem denní potřeby, i když třeba o skútrech se to říct víceméně dá. Dnes se ale zaměříme právě na velké "mašiny", se kterými jezdíme o víkendech, na výlety nebo na dovolenou. Jak si nimi tedy naložit, jakmile se zima zeptá?

1. Důkladné umytí

Stroj by každý správný motorkář měl udržovat v čistotě po celou sezónu, před zazimováním motorky však věnujte pozornost i místům, kam se při běžném omytí nedostanete. Prach a nečistoty se mohou usazovat na méně dostupných záhybech a tam přes zimu napáchat nemalé škody spojené s působením koroze. Důkladnou očistou všech komponent navíc můžete přijít na skryté závady. Současně s pečlivým očištěním zkontrolujte i pevnost šroubových spojů.

2. Péče o řetěz

Řetěz si zaslouží speciální péči, proto ho očistěte přípravky k tomuto účelu určenými a důkladně naolejujte. Vynecháte-li promazání, mohl by řetěz přes zimu zrezivět. Přílišný průvěs i napnutí je při zazimování motorky nežádoucí. Doporučený průvěs naleznete v manuálu od výrobce.
Reklama

3. Kdo maže, ten jede

Řetěz není jediná část motorky, kterou je třeba před zimou promazat. Pozornost v tomto ohledu věnujte i lankům, zámku, páčkám, zkrátka všem „hýbacím“ součástkám. Odborníci doporučují vstříknout trochu oleje také do válců.

4. Pneumatiky

K zazimování motorky patří i údržba pneumatik, které dofoukněte na maximální tlak doporučený výrobcem. Z povrchu odstraňte nečistoty, které by mohly napáchat škody, především asfalt, pryskyřici a drobné kamínky v drážkách. Pneumatiky přes zimu nevystavujte zbytečnému zatížení, které může způsobit zhoršení jízdních vlastností. K tomu nejlépe a nejsnadněji poslouží stojan, který zajistí, že přinejmenším zadní kolo bude ve vzduchu.

5. Údržba akumulátoru

Akumulátor před zazimováním odmontujte, připojte na udržovací, tzv. inteligentní nabíječku a uložte na suché místo se stálou teplotou. Nejlépe svědčí baterce zimní spánek v 10 – 15° C. Nevlastníte-li udržovací nabíječku, která sama pozná, kdy je třeba baterii dobít, nabíjejte klasickou nabíječkou přibližně jednou měsíčně.

6. Vyměňte olej

Chystáte-li se na výměnu oleje, před zimou je nejvhodnější čas. Zbavíte se nečistot, které se za sezónu do oleje dostaly a můžete předejít i korozi uvnitř motoru.
Reklama

7. Tankování do plna

Dalším a neméně důležitým protikorozním opatřením je natankování plné nádrže kvalitním benzínem s přidáním příslušných aditiv.

8. Uskladnění a zabezpečení

Jak už bylo zmíněno výše, pneumatiky by se neměly dotýkat podlahy, proto je vhodné motorku umístit na stojan. Pokud to není z jakéhokoli důvodu možné, minimálně jednou za měsíc se strojem popojeďte, aby zatížení pneumatik bylo po celou dobu zazimování motorky rovnoměrné. Proti usazování prachu a jiných nečistot poslouží plachta, která by měla být prodyšná, aby pod ní nemohla kondenzovat vlhkost. Protože v zimě garáž se zazimovanou motorkou nekontrolujete každý den, naskýtá se příležitost pro zloděje, kteří spoléhají na to, že se na krádež nepřijde hned. I když máte garáž vybavenou bytelnými zámky, zabezpečte proti odcizení i samotný stroj, ideálně ukotvením k pevné konstrukci (sloup, mříž). Rovněž zkontrolujte stabilitu motorky a její okolí, zda nehrozí pád či poškození, např. agresivními chemickými látkami.

Diskuze

Luděk - 16.01.2022 00:47:16
Podívejte se na stránky společnosti Sherlog, kde najdete kontaktní formulář. Necháte jim tam své údaje a oni se ozvou zpět. Mají to opravdu dobře udělané a disponují vlastní rádiovou sítí, která je nezarušitelná, takže opravdu spolehlivá.
Karel Kopáč - 14.01.2022 22:39:21
Jak to přesně funguje? Docela se mi to líbí a vypadá to bezpečně. Kde jste si to nechal na motorku montovat?

Test motocyklu Triumph Bonneville T120: Stylové retro plné emocí

Zlí jazykové tvrdí, že klasické Triumphy jsou v podstatě Jawy 350 se silným motorem. Není tomu tak
25.10.2021 07:42
|
9
Reklama

Soužití motoristů a cyklistů, domy na kolech i ojeté SUV. To vše a ještě víc ve středu v Autosalonu

Se sportovními modely Hyundai vyrazíme na závodní okruh a otestujeme celoroční pláště
11.10.2021 11:40
|
0

Yamaha je známá díky svým motocyklům, ale věděli jste, že chtěla vyrábět i osobní auta?

Podívejte se na přehled vozů, které vznikly ve spolupráci s japonským výrobcem motocyklů
15.09.2021 17:58
|
0

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4
Reklama

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7
Reklama
Autosalon TV