Reklama
Motorky

Zazimování motorky si žádá větší péči než auto v garáži. Důslednost se vyplatí

Kvalitní ošetření mašiny před zimou je základem pro bezproblémovou příští sezónu
Zdroj: AP

Zatímco kdysi sloužil motocykl jako dopravní prostředek lidí, kteří neměli na auto, v posledních letech jde hlavně o odreagování se a nějaký ten adrenalin. Z toho vyplývá, že klasická velká motorka není pro většinu majitelů předmětem denní potřeby, i když třeba o skútrech se to říct víceméně dá. Dnes se ale zaměříme právě na velké "mašiny", se kterými jezdíme o víkendech, na výlety nebo na dovolenou. Jak si nimi tedy naložit, jakmile se zima zeptá?

1. Důkladné umytí

Stroj by každý správný motorkář měl udržovat v čistotě po celou sezónu, před zazimováním motorky však věnujte pozornost i místům, kam se při běžném omytí nedostanete. Prach a nečistoty se mohou usazovat na méně dostupných záhybech a tam přes zimu napáchat nemalé škody spojené s působením koroze. Důkladnou očistou všech komponent navíc můžete přijít na skryté závady. Současně s pečlivým očištěním zkontrolujte i pevnost šroubových spojů.

2. Péče o řetěz

Řetěz si zaslouží speciální péči, proto ho očistěte přípravky k tomuto účelu určenými a důkladně naolejujte. Vynecháte-li promazání, mohl by řetěz přes zimu zrezivět. Přílišný průvěs i napnutí je při zazimování motorky nežádoucí. Doporučený průvěs naleznete v manuálu od výrobce.
Reklama

3. Kdo maže, ten jede

Řetěz není jediná část motorky, kterou je třeba před zimou promazat. Pozornost v tomto ohledu věnujte i lankům, zámku, páčkám, zkrátka všem „hýbacím“ součástkám. Odborníci doporučují vstříknout trochu oleje také do válců.

4. Pneumatiky

K zazimování motorky patří i údržba pneumatik, které dofoukněte na maximální tlak doporučený výrobcem. Z povrchu odstraňte nečistoty, které by mohly napáchat škody, především asfalt, pryskyřici a drobné kamínky v drážkách. Pneumatiky přes zimu nevystavujte zbytečnému zatížení, které může způsobit zhoršení jízdních vlastností. K tomu nejlépe a nejsnadněji poslouží stojan, který zajistí, že přinejmenším zadní kolo bude ve vzduchu.

5. Údržba akumulátoru

Akumulátor před zazimováním odmontujte, připojte na udržovací, tzv. inteligentní nabíječku a uložte na suché místo se stálou teplotou. Nejlépe svědčí baterce zimní spánek v 10 – 15° C. Nevlastníte-li udržovací nabíječku, která sama pozná, kdy je třeba baterii dobít, nabíjejte klasickou nabíječkou přibližně jednou měsíčně.

6. Vyměňte olej

Chystáte-li se na výměnu oleje, před zimou je nejvhodnější čas. Zbavíte se nečistot, které se za sezónu do oleje dostaly a můžete předejít i korozi uvnitř motoru.
Reklama

7. Tankování do plna

Dalším a neméně důležitým protikorozním opatřením je natankování plné nádrže kvalitním benzínem s přidáním příslušných aditiv.

8. Uskladnění a zabezpečení

Jak už bylo zmíněno výše, pneumatiky by se neměly dotýkat podlahy, proto je vhodné motorku umístit na stojan. Pokud to není z jakéhokoli důvodu možné, minimálně jednou za měsíc se strojem popojeďte, aby zatížení pneumatik bylo po celou dobu zazimování motorky rovnoměrné. Proti usazování prachu a jiných nečistot poslouží plachta, která by měla být prodyšná, aby pod ní nemohla kondenzovat vlhkost. Protože v zimě garáž se zazimovanou motorkou nekontrolujete každý den, naskýtá se příležitost pro zloděje, kteří spoléhají na to, že se na krádež nepřijde hned. I když máte garáž vybavenou bytelnými zámky, zabezpečte proti odcizení i samotný stroj, ideálně ukotvením k pevné konstrukci (sloup, mříž). Rovněž zkontrolujte stabilitu motorky a její okolí, zda nehrozí pád či poškození, např. agresivními chemickými látkami.

Diskuze

Roman - 30.10.2021 10:35:56
Olej do válců je u moderních motorek naprostá blbost !!!
Richard - 01.11.2021 18:15:40
Udržovací nabíječka je jedna z nejhorších věcí, které můžete pro olověnou baterii udělat. Žádné baterii nedělá dobře pokud se dlouhodobě drží na vysokém napětí. Mnohem lepší je jí nabít jednou (pokud je z nějakého důvodu vybitá), odpojit a nechat být.

Test motocyklu Triumph Bonneville T120: Stylové retro plné emocí

Zlí jazykové tvrdí, že klasické Triumphy jsou v podstatě Jawy 350 se silným motorem. Není tomu tak
25.10.2021 07:42
|
1
Reklama

Soužití motoristů a cyklistů, domy na kolech i ojeté SUV. To vše a ještě víc ve středu v Autosalonu

Se sportovními modely Hyundai vyrazíme na závodní okruh a otestujeme celoroční pláště
11.10.2021 11:40
|
0

Yamaha je známá díky svým motocyklům, ale věděli jste, že chtěla vyrábět i osobní auta?

Podívejte se na přehled vozů, které vznikly ve spolupráci s japonským výrobcem motocyklů
15.09.2021 17:58
|
0

Otestujte si, jak se vyznáte v dobrodružstvích Hanzelky a Zikmunda. Připravili jsme náročný kvíz

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
04.12.2021 19:44
|
4

Přichází revoluce v elektromobilitě? Podařilo se vyrobit baterii ze 100 % recyklovaných materiálů

Velkým problémem současných elektromobilů je neekologická výroba baterií. Mohlo by se to změnit
29.11.2021 07:34
|
6
Reklama

Poklady stodol a garáží: Multikára byla a je údernickým fantomem městských parků i továrních provozů

Legendární východoněmecké vozítko pro jeden a tisíc užitkových účelů je geniálním originálem
27.11.2021 08:32
|
13

Poklady stodol a garáží: Praga V3S uměla být fekálním vozem, jeřábem i raketometem

Snad nejznámější československý náklaďák se vyráběl předlouhých 37 let
20.11.2021 08:21
|
29
Reklama
Autosalon TV