Reklama
Motorky

Test Voge 500R: Ideální motorka pro začátečníky, která potěší jízdními vlastnostmi a nízkou cenou

Z pohledu zelenáče jsme vyzkoušeli nový čínský motocykl od značky Voge
Zdroj: Robin Běhal

Patříte mezi mladé či začínající motorkáře a sháníte stroj, který dobře vypadá, skvěle jezdí a nestojí moc peněz? Právě pro vás jsme otestovali motorku Voge 500R. Že jste o značce Voge nikdy neslyšeli? Není se čemu divit. Jedná se o poměrně mladého čínského výrobce prémiových motocyklů, spadajícího pod koncern Loncin. Což je jeden z největších čínských producentů jednostopé techniky. Do Evropy se model 500R dostaly teprve letos a prodává se za poměrně slušné peníze. Naháč startuje na ceně 142 990 korun. 

Než se vrhneme k samotné mašině, musím se vám představit. Je mi 20 let a má motorkářská kariéra je teprve v plenkách. Od doby, co mi na řidičském průkazu skupiny A2 uschl inkoust, jsem vyzkoušel jen pár mašin. V tomto případě ale neberu svou nezkušenost jako nevýhodu, ba naopak - kdo jiný by měl testovat motocykl pro začínající motorkáře než samotný začátečník?

Voge 500R láká designem a moderní technikou

Model Voge 500R svým charakterem a vzhledem cílí na mladé jezdce, jako jsem právě já. Na první pohled zaujme agresivním designem karoserie a full LED světlomety. Pod kompaktní a dobře vypadající kapotou se pak nachází kapalinou chlazený řadový dvouválec s objemem 471 kubíků, který dokáže dvousetkilovému bajku nabídnout výkon 47 koní a 44,5 Nm. Aby takovou sílu začínající motorkář zvládl krotit, je motorka vybavena dvoukotoučovými předními brzdami Nissin s průměrem 298 milimetrů, které disponují systémem ABS od značky BOSCH. 

Detailní informace o motorce naleznete v galerii pod tímto textem. 

Naháč je parádně ovladatelný, ale má své mouchy

Po prvním usednutí na motocykl Voge 500R jsem si chválil nízko položené sedlo (80 cm) a ideální jezdeckou pozici za řidítky. Nejsem žádný čahoun, měřím pouze 174 centimetrů, ale i přes mojí malou výšku jsem bez problému dosáhl nohama na zem. Ve městě jsem ocenil dobrou manévrovatelnost a stabilitu motorky při nízké rychlosti. Jediné, co bych mohl při pomalejší rychlosti vytknout, bylo značné "zavírání" řidítek při zatáčení. To mi například konkurenční Honda CB500F tolik nedělala.

Vůbec nejvíce jsem si ale Voge 500R užil na uhlazených okreskách, kde se sportovněji naladěná motorka cítila jako ryba ve vodě. Do náklonů se vrhala bez přemlouvání a rychlé změny směru zvládala s naprostou lehkostí. Hodně překvapený jsem byl z toho, že jízda při vyšší rychlosti (například na dálnici) nebyla vyloženě nepříjemná. Samozřejmě, foukalo na mě dost, ale pětistovka nebyla při dálniční jízdě nervózní a neházela sebou ze strany na stranu. Ba naopak působila hodně sebevědomě. 

Tvrdší podvozek je dobrý v zatáčkách, ale...

Podvozek skládající se z přední 41 mm Upside-Down vidlice od Kayabay a zadního tlumiče se seřiditelným předpětím pružiny od stejné značky byl primárně nastavený spíše do tuha, takže hůře zvládal žehlit větší nerovnosti. Modelu 500R proto nejvíce seděly hladké klikaté silnice, kde sportovněji naladěné odpružení mohlo ukázat svůj pravý potenciál.

Motor mi vykouzlil úsměv na tváři, převodovka ne

Dvouválcový motor s výkonem 35 kW byl naprosto ideální pro začínající motorkáře. Mě osobně přišel příjemně živý a na pětistovku dynamický, ale zároveň nijak zákeřný. V nízkém a středním pásmu otáček byl na dvouválec poměrně kultivovaný, což jsem ocenil převážně ve městě či na dlouhých cestách. Když jsem si chtěl užít trošku zábavy, tak stačilo agregát hnát do vyšších otáček, kde najednou ožil a nabídl poměrně slušnou porci adrenalinu. Takže za mě si motor od Voge zaslouží palec nahoru.

Naopak palec dolů dávám manuální 6stupňové převodovce, která se při řazení nahoru často zadrhávala. Což při svižném tempu vytvářelo nepříjemné situace. Převodové stupně (nejvíce z druhého na třetí) jsem tam tak musel kopat silou. Zda to byla vada pouze mnou testovaného kusu? Nevím, ale dobrý dojem to na mě neudělalo. Přitom cestovní enduro (Voge 500DS), které jsem zkoušel o týden později, tímto problémem s převodovkou vůbec netrpělo. 

Nedá mi to a přeci jen musím ještě jedu drobnost mašině Voge 500R vytknout, a to absenci antihoppingové spojky. Samozřejmě vyježdění jezdci se bez ní obejdou, ale pro začátečníky je spojka, která zabraňuje blokování zadního kola při prudkém puštění páčky, velmi užitečná. Například taková konkurenční Honda CB500F jí nabízí. 

Shrnutí a závěr

Sečteno, podtrženo. Voge 500R je ideální mašina pro začínající motorkáře, kteří chtějí nový motocykl za rozumné peníze. Potěší vytříbenými jízdními vlastnostmi, povedeným designem, živým motorem a slušnou moderní výbavou. Kritiku si u testovaného kusu zasloužila šestistupňová manuální převodovka. Mně osobně Voge 500R nejvíce zaujala svým zpracováním. I když se jedná o motorku z Číny, kvalitou dílů a celkovou konstrukcí se vyrovná i konkurenčním stojům od Hondy, které stojí více. 

Diskuze

Lamer - 19.08.2021 08:41:54
Čína nikdy nepřijde s něčím vlastním, opět dokonale okopírovaný motor Hondy CB500. Jak bylo psáno předemnou, pokud by to mělo zaujmout, musí tam být i čínská cenovka, tedy do 120000. Takto si jen hrají na něco, co nejsou.
Honza - 18.08.2021 13:40:30
Myslím že by se lidi v týhle zaprodaný republice měli začít trochu stydět, dělejte reklamy na věci pokud možno český, potom evropský a když už teda kvalitu v týhle třídě tak japonce. Peníze nejsou vše...

Krásné a levné motorky pro osmnáctileté. Vyzkoušeli jsme CFMOTO 300SR a 300NK

Mezi sebou jsme porovnali dva cenově dostupné motocykly, které je možné řídit s řidičákem skupiny A2
06.07.2021 10:27
|
4
Reklama

Čínská značka Voge míří na český trh s motorkami kategorie A2. Zákazníky láká na atraktivní cenu

Podívejte se na nové motocykly pro rok 2021 od výrobce Voge
18.06.2021 10:20
|
6

Hledali jsme mašinu pro osmnáctileté, na kterou se dají balit holky. Honda Rebel vyhoví

Očima začátečníka jsme otestovali novou motorku pro nováčky s řidičským průkazem A2
16.09.2020 20:13
|
11

BMW řady 5 se změnilo, ale rozhodně neumřelo. Elektrická verze je božská, diesel v něčem zaostává

Vyzkoušeli jsme základní a vrcholnou variantu nové generace BMW 5. Každá jezdí zcela jinak
23.02.2024 13:47
|
1

Porsche Macan je tváří pokroku. Je větší, výkonnější a levnější než první Porsche Cayenne

Nový německý elektromobil Má přes 600 koní, ujede přes 600 kilometrů a dokáže se nabít za 20 minut.
21.02.2024 18:28
|
5
Reklama

Rallye Dakar poprvé v historii zdolal Citroën 2CV. Řídila ho česká dámská posádka

Barbora Holická a Lucie Engová úspěšně dokončily Dakar Classic se 40 let starým Citroënem
21.02.2024 11:55
|
0

Řidiči se při parkování na sídlištích nevědomky dopouští přestupku. Hrozí jim pokuta a odtah

Za nedodržení minimální šířky jízdního pruhu se uděluje sankce ve výši až 1500 korun
20.02.2024 08:01
|
12
Reklama
Autosalon TV