Reklama
Motorky

Původ z Číny nevadí, tohle je parádní svezení. Vyzkoušeli jsme CFMOTO 700CL-X Heritage a Sport

Otestovali jsme a mezi sebou porovnali dva nové motocykly od čínského výrobce

Pokročilý motorkář Martin (33 let)

Zdroj: Robin Běhal

Hravost, snadná ovladatelnost a v neposlední řadě i přitažlivý vzhled. To jsou hlavní přednosti, jakými se mohou pyšnit obě verze čínského motocyklu CFMOTO 700CL-X. Rozdíly mezi nimi jsou, a to nejen v posezu, ale i v důležitých částech. To také rozhodlo o mém favoritovi.

První zkušenost s CFMOTO začala pro mě srovnáním jednoválcových třístovek a nebylo to zrovna to nejlepší uvítání, co bych si přál. Dvouválec o objemu 693 ccm zní o mnoho lépe. Byť ve mně ještě doznívalo prvotní seznámení se značkou, na test jsem se docela těšil. Kdo by si taky nechtěl vyzkoušet Itálii po asijsku, že? Rozhodování, jestli nasednout první na základní provedení Heritage, nebo Sport, co je stylizované do "kafíčka", vyhrála na první pohled pohodlnější verze s rovnými řídítky.

Ten zvuk je návykový

Začátek nebyl vůbec špatný. Po nastartování se z útrob motoru linul sympatický chraplák, co velmi ochotně reagoval na sebemenší pootočení elektronického plynu. S mojí výškou nadprůměrně vysokého hobita (172 cm) jsem neměl problém dosáhnout na zem. I se příjemně sedělo díky dobře tvarovanému sedlu. Pozice těla je vlivem stavby stroje vzpřímenější, vhodná i na delší cestování.

První kilometry prozrazovaly, že mám co do činění s velmi hravou mašinou. Nepůsobí nijak těžkopádně, příjemně se ovládá a ve městě se s ní snadno proplétá dopravní džunglí. Otočit se na pětníku s ní zvládne i začátečník, ani se nedotkne nohou silnice. Nezná sice quickshifter, nicméně řadit umí lehce, i když jsem měl občas pocit, že některé kvalty trochu protestovaly. Za to neutrál se nikde neschovával a na semaforech ho tak nebylo třeba složitě hledat. Je ale dobré se mít na pozoru. Důvěřovat kontrolce se nemusí vyplatit, v jednom případě se mi pod "eNkem" skrývala jednička.

Tady se šetřilo

Je na čase vyjet ven! S přibývající rychlostí přichází tradiční neduhy nahatých motorek. Na dálnici se mnou vítr lomcoval jak hormony s puberťákem a nepomohlo ani přitisknutí k nádrži. Aspoň malý štítek by se hodil. Na druhou stranu to jezdce trochu krotí. Ve vyšších otáčkách v dosud nevýraznému dvouválci chytnou saze, čínský tygr zařve a vystřelí vpřed. Pokud necitlivě vezmete za heft, hodně vás to překvapí. Zvukový projev je ale v tu chvíli děsně návykový.

U levé rukojeti je sice tlačítko na přepínání palivových map mezi Eco a Sport, považuji ho nicméně za zbytečné. A proč? Reakce na plyn je až moc tlumená a v nižších i středních otáčkách je spíše ke škodě než k užitku. Trochu zvolníme a podíváme se, s jakou ochotou se vrhá do zatáček. Chce to nejdříve přibrzdit, pořádně zmáčknout páčku. Tady se totiž šetřilo. A zbytečně. Přední kolo je osazeno jedním kotoučem se čtyřpístkovým radiálním třmenem. Chod je dost tupý a vlažný, k ukočírování 71 koní bych očekával větší brzdný účinek. Obzvlášť, když tužší naladění podvozku budí dojem sportovního motocyklu.

V zákrutách je čitelný a přesně kopíruje dráhu, kterou si jezdec zvolí. V případě nerovností má tendenci trochu odskakovat a ABS trochu panikařit. To mu ale odpustíte s každou další projetou zatáčkou. Ovladatelnost z města se přesunula i na okresky, kde CL-X ukazuje své silné stránky. Počáteční nejistota vzala rychle za své. Pro mě příjemné překvapení.

Je libo kafíčko?

O to více jsem byl zvědavý na dojmy z verze Sport. Styl café racer se mi víc líbí, než by mi jízda na něm vyhovovala. Jezdec je více předkloněný a dlouhé trasy jsou často otázkou míry utrpení, kterou je ochoten snést. Tady je něco jinak. Řídítka jsou sice zalomena dolů, nicméně stále blízko řidiči. Hmotnost jsem tak měl dobře rozloženou, aniž bych na nich visel. Celkově jsem se cítil v pohodlné pozici.

Oproti variantě Heritage není tak snadné se otočit na úzké cestě o sto osmdesát stupňů bez šlápnutí na zem a zároveň aby se to obešlo bez přiskřípnutí palce ruky mezi madlo a nádrž. Na druhou stranu je ovladatelnost i u tohoto modelu velmi dobrá, pocitově i lepší. Díky posezu jste vtaženi více do hry a o to s větší chutí berete za plyn. Ten mi u Sportu přišel o chlup lépe nastavený. Projevy motoru jsou sice stejné i řazení se nijak neliší, máte ale umocněnější zážitek z jízdy. Navíc se mi 700CL-X Sport líbí o něco více, to je ale věc vkusu.

Podvozek je také tužší a v zatáčkách si vede stejně tak dobře jako jeho sourozenec. Má však oproti němu jednu nezměrnou výhodu. Přední i zadní brzdy jsou osazeny brzdičemi od Bremba. Jsou daleko kousavější i příjemně dávkovatelné, od začátku tak víte, že se na ně můžete spolehnout. O to více nechápu, že má základní verze vepředu jen jeden kotouč.

Vítěze mám jasného

S čím jsem měl problém u obou strojů, byl displej. Ukazuje dobře, je i čitelný, ale přepínání v rukavicích mezi jednotlivými údaji bylo kvůli necitlivému tlačítku o nervy. A nedej bože, když se překliknete, to musíte projet celý seznam znovu. Ani ukazateli stavu paliva nelze moc věřit. Čárky tam lítají nahoru dolů, kdy v jeden moment máte například dva dílky, pak tři a o pár vteřin později už nemáte žádný. Nebyl jsem nadšený ani z přepínání směrovek, které působí hodně gumově.

I když jsem zprvu sázel na to, že mi více bude vyhovovat CL-X700 Heritage, nakonec u mě zabodovala úprava Sport. Ať už jde o vzhled, posez, dojmy z jízdy či kvalitnější brzdy. Jenže se bavíme o stroji, co cenou atakuje hranici dvou set tisíc korun. A za to se dají sehnat motorky ostřílenějších značek. Kabátek má ale pěkný.

Začínající jezdec Robin (22 let)

Zdroj: Robin Běhal

Když mi kvůli srovnávacímu testu čínských motorek zavolali, měl jsem z toho smíšené pocity. Dříve už jsem na mašinách značky CFMOTO jezdil, byly to moje první motorky na redakční test a jednalo se o slabounké třístovky pro náctileté. V tu dobu jsem ještě neměl papíry na velké stroje a moje motorkářská kariéra byla teprve v plenkách. Jenže čas plynul, já zlepšoval své dovednosti za řídítky a nechával jsem se hýčkat čím dál výkonnějšími a prémiovějšími motocykly. Nechci přímo tvrdit, že jsem se na týden s novinkami CL-X Heritage a Sport netěšil, ale přistupoval jsem k tomu spíše jako k čistě pracovní záležitosti než zábavě.

Design se opravu povedl

Přišel den vyzvednutí a hned při prvním spatření čínských bajků mi spadla brada. V reálu motorky vypadaly mnohem lépe než na fotkách. Miluji café racery, takže retro design skloubený s prvky moderny se přesně trefil do mého vkusu. Obě mašiny jsem si pečlivě prohlédl a po pár minutách jsem měl jasno. „Chci tuhle!” zařval jsem na kolegu a ukázal na model Sport se sklopenými řídítky a karbonovými doplňky.

Sedl jsem na sportovně střižené CFMOTO CL-X a vyrazil jsem vstříc víru velkoměsta. Hned po prvních kilometrech v hustém provozu Prahy mě mile překvapila ovladatelnost a stabilita motorky v nízkých rychlostech. Mohl jsem jezdit krokem a nemusel jsem dávat nohy ze stupaček. Jediné, z čeho jsem nebyl úplně nadšený, byla titěrná zpětná zrcátka, umístěná pod řídítky. Kvůli jejich kompaktním rozměrům jsem měl horší přehled o tom, co se za mými zády odehrává. Jezdecká pozice odpovídala sportovnímu stylu mašiny. Pokud jste tedy jako já příznivci mírně předkloněné polohy s lokty u sebe, bude vám nadmíru vyhovovat.

Brzdy ze supersportů

Podvozek u modelu Sport měl poměrně tuhé naladění. Nicméně nebylo to zas žádný vyložený kostitřas. Vě městě dokázala přední vidlice dobře filtrovat i větší nerovnosti a zadní tlumič jakbysmet. Tvrdší nastavení jsem naopak ocenil na hladkých klikatých okreskách, kde se díky tomu motorka chovala předvídatelně a dávala mi dostatek informací o tom, co se děje pod předním kolem. Co mě naprosto dostalo, byly supervýkonné brzdy Brembo. Jejich dávkování sice nebylo naprosto ideální, nastup byl možná až moc ostrý, ale jejich účinnost při plném zabrzdění mi dokázala způsobit otřes mozku. Při jízdě jsem tak měl dobrý pocit z toho, že kdyby nastala nějaká krizová situace, tak s těmito brzdami jí dokážu bezpečně vyřešit.

Stejný základ, jiný charakter

Po několika dnech a stovkách ujetých kilometrů jsem ze sporťáku přesedlal na první pohled pohodovější a umírněnější CL-X Heritage. Po stránce designu mi připadala robustnější, a to především kvůli širším řídítkům a pneumatikám s výrazným vzorkem. Po usednutí jsem okamžitě cítil rozdíl v jezdecké poloze. Oproti Sportu jsem na modelu Heritage seděl více uvolněný, tělo jsem měl vzpřímené a ruce lehce natažené před sebou. V motorkářské hantýrce takzvaně na pohodu. Přirozenější posed s sebou přinášel benefity především ve městě a na delších cestách. Při pomalé rychlosti jsem měl ještě větší stabilitu a jelikož jsem měl méně váhy na rukou, mohl jsem na mašině strávit celý den a večer jsem si nemusel ledovat předloktí či ramena.

Nicméně umírněnější charakter motorky znamenal, že jsem si s ní neužil tolik zábavy v zatáčkách. Ona oproti sportovně střiženému CL-X vůbec nenutí řidiče k rychlé jízdě. Nechci tím tvrdit, že by Heritage neuměl jezdit rychle, to vůbec ne, ale kvůli více “výletní” pozici za řídítky a měkčímu naladění tlumičů jsem motorku nedokázal tak dobře číst a neměl jsem v ní takovou důvěru. Velkou roli v tom hrály i "lowcostovější" brzdy, jelikož oproti Sportu má tahle sedmistovka pouze jeden kotouč vpředu od značky J.Juan a brzdný účinek je tak výrazně slabší.

Motor uměl kopat

V neposlední řadě bych se chtěl věnovat tomu nejdůležitějšímu, a to samotnému srdci obou motocyklů. Obě mašiny totiž poháněl stejný řadový dvouválec s výkonem 70 koní, který si vyvíjel sám čínský výrobce.Výsledek? Parádní! Určitě to není nejsilnější, nejúspornější ani nejkultivovanější motor na trhu, avšak má něco, co může spousta moderních motorek jen závidět, a to osobitý charakter. V nízkých otáčkách byl motor kliďas, nijak zvlášť netáhl ani nekousal. Stačilo ale překonat osm tisíc otáček a dvouválec začal zlobit. V tu chvíli jsem měl pocit, že mi pod sedlem bouchl granát. Motor neskutečně zabral a já se jen zuby nehty držel heftů. Ze začátku mi přišel nástup výkonu až moc zběsilý, ale po několika dnech jsem si na agresivnější povahu pohonné jednotky zvykl a vlastně si jí i oblíbil.

K motoru neodmyslitelně patří i převodovka, v našem případě 6stupňová s antihoppingovou spojkou. Právě u řazení jsem se nejvíce obával čínského původu. Nicméně i v tomto případě mě obě motorky CL-X mile překvapily. Páčka spojky šla lehce zmáčknout, neměl jsem problém najít neutrál a kvalty mi tam padaly jako po másle. Jediné, co bych převodovce mohl vytknout, byl poměrně gumový chod.

Zhodnocení

Nové čínské motocykly CFMOTO 700CL-X pro mě byly obrovským překvapením. Očekával jsem mdlé jízdní vlastnosti a laciné zpracování. Jenže moje předsudky byly zcela mimo mísu. Mašiny se skvěle ovládaly, krásně vypadaly a ještě k tomu je poháněl sice lehce neposedný, ale zato zábavný a charismatický dvouválec s vyváženým počtem koní. Kdybych si měl mezi verzí Sport nebo Heritage, vybral bych si raději ostřeji laděný model. Zaprvé mi více seděla sportovní pozice za řídítky a zadruhé se mi designové hrozně líbil. Heritage bych doporučil těm, kteří si projížďky na motorce vychutnávají a nemají sklony k rychlé jízdě.
Reklama
Reklama
Autosalon TV