Reklama
Motorky

Honda CB500F je ideální motorka pro začátečníky. Nekouše a naučí je nebát se zatáček

Vyzkoušeli jsme modernizovanou pětistovku pro mladé jezdce. Výkon 35 kW je na řidičák A2 akorát
Zdroj: Robin Běhal

Král mezi pětistovkami. To je podle nás testovaná Honda CB500F. Kompaktní streetfighter se na trhu poprvé objevil v roce 2013. Od té doby prošel několika modernizacemi. Zásadní změny přinesl i modelový rok 2022, který dostal kompletně přepracovaný podvozek, lehce poladěný motor a výkonnější brzdy. Japonský motocykl vhodný pro začátečníky se na českém trhu prodává za 159 900 korun. 

Než se vrhneme k samotné mašině, musím se vám představit. Je mi 21 let a má motorkářská kariéra je teprve v plenkách. V tomto případě ale neberu svou nezkušenost jako nevýhodu, ba naopak - kdo jiný by měl testovat motocykl pro začínající motorkáře než samotný začátečník? Krom toho, s Hondou CB500F z roku 2015 jsem před dvěma lety absolvoval autoškolu. Tudíž přece jen mohu porovnat, jak se nová pětistovka od té starší jízdně lišší.

Co je nového?

Nová Honda CB500F přinesla spoustu technických vylepšení, které se podílely na tom, že motorka pocitově dospěla. Největší změny se odehrály na podvozku. Původní přední odpružení nahradila prvotřídní inverzní 41mm vidlice Showa SFF-BP. Vylepšení se dočkaly také brzdy. Nově se na předním kole nachází dva radiální dvoupístové brzdové třmeny Nissin, které se zakusují do kotoučů o průměru 296 milimetrů. Jízdní vlastnosti dále vylepšují lehčí ráfky kol a přepracované kyvné rameno. Japonští inženýři si vyhráli také s rozhozením váhy. Těžiště stroje se v porovnání s předchozím modelem posunulo nepatrně vpřed, čímž se zlepšila celková ovladatelnost motorky. Co se týče motoru, tak ten zůstal v podstatě stejný, jako v minulém roce. Pouze se lehce upravilo nastavení systému vstřikování paliva. 

Zábavná a nezákeřná motorka

Po prvním usednutí na Hondu CB500F jsem si chválil nízko položené sedlo (785 mm) a ideální jezdeckou pozici za řídítky. Nejsem žádný čahoun, měřím pouze 174 centimetrů, ale i přes mojí malou výšku jsem neměl problém dosáhnout nohama na zem. Ve městě jsem ocenil dobrou manévrovatelnost a příkladnou stabilitu motorky při nízké rychlosti. Dobrý pocit jsem měl také z nového podvozku a především pak z prémiové přední vidlice Showa. Tovární nastavení tlumičů bylo velmi vyvážené - ideální střed mezi sportovností a komfortem. V městském prostřední jsem se tak nemusel bát, že by mě nějaká větší nerovnost vykopla ze sedla. Na druhou stranu podvozek skvěle fungoval i při svižnější jízdě na klikatých okreskách. Tím, že "setup" odpružení nebyl vyloženě sportovního rázu, dokázala být pětistovka poddajná a netrestala drobné jezdecké chyby v zatáčkách. 

Celkově byl jízdní projev Hondy CB500F velmi zábavný. Motorka svižně, avšak čitelně padala do náklonů a bleskově měnila směr. Přitom mi ale nedělala žádné naschvály. I když nejsem žádný profík, Honda mi dávala pocit jistoty. Díky tomu jsem se nebál zkoušet hlubší náklony a posouvat své limity. Věřím, že kdyby malého streetfightera osedlal nějaký závodník a jel s ním na hraně možností, tak by se vrátil s ohoblovanými koleny od asfaltu. 

Motor není dravec, ale začátečníkovi vystačí

Kapalinou chlazený řadový dvouválcový motor o objemu 471 cm3 disponoval výkonem 35 kW a točivým momentem 43 Nm. To jsou maximální hodnoty, kterých mohou motocykly kategorie A2 dosahovat. Pro začátečníka bylo necelých 48 koní na 189 kilogramů váhy naprosto dostačujících. Chápu ale, že pro vyježděné motorkáře jezdících na "litrech" to jsou spíše úsměvná čísla. Nicméně charakter motoru mně osobně vyhovoval. V nízkém a středním pásmu otáček byl na dvouválec překvapivě kultivovaný, což jsem ocenil převážně ve městě a na dlouhých cestách. Samozřejmě žádný trhač asfaltu to nebyl, ale když jsem agregát držel ve vyšších otáčkách, dokázal probudit slušnou porci adrenalinu. 

K motoru neodmyslitelně patří převodovka, v případě Hondy CF500F manuální 6stupňová. Ta fungovala nad moje očekávání. Většinou jsem se u jiných konkurenčních pětistovek setkával s tím, že se převodovka mezi kvalty zasekávala. To se mi naštěstí u nového japonského naháče nestalo ani jednou. Řazení šlo jako po másle a jednotlivé kvalty jsem tam střílel jako ze samopalu. Jediné, co bych převodovce mohl vytknout, byly občasné falešné neutrály. Naopak žádné výhrady jsem neměl k dávkování antihoppingové spojky.

Shrnutí a závěr

Honda CB500F je jednoznačně jednou z nejlepších motorek pro začátečníky na trhu. Skvěle se ovládá, je pohodlná, nezákeřná a ještě k tomu dobře vypadá. Navíc jí letošní upgrade v podobě výkonných brzd a lepšího podvozku neskutečně prospěl. Motorka je nyní mnohem dospělejší a ještě uživatelsky příjemnější. V porovnání se starší generací má daleko lepší jízdní stabilitu a působí kultivovaněji.

Dvouválcový motor sice nenabízí žádné velké charisma, ale ke kompaktnímu naháči pro začátečníky se hodí. Opravdu těžko se mi na Hondě CB500F hledají chyby a není to kvůli tomu, že jsem zaujatý, ale hlavně proto, že šrámů na kráse fakt moc nemá. Krom občasných falešných neutrálů a vyšší pořizovací ceny 159 tisíc korun, jí prostě není co vytknout. 
Reklama

Diskuze

Marek - 05.06.2022 20:48:39
Nechápu, jak může někdo, kdo jezdí na motocyklu bez rukavic, psát recenzi. Možná tak na nějakou videohru. Zvažte prosím Vaší odbornost. Děkuji

Honda letos válcuje trh s motocykly. Češi ve velkém počtu kupují také CFMOTO nebo Yamahu

Podívejte se na přehled nejoblíbenějších značek motocyklů na českém trhu v roce 2022
25.05.2022 19:10
|
2
Reklama

Test motocyklu Honda Monkey: Funky mašinka s malinkými rozměry, ale velkým charakterem

Otestovali jsme jednu z nejkompaktnějších motorek na trhu. Ve městě je lepší než skútr
01.05.2022 20:13
|
3

Test Voge 500R: Ideální motorka pro začátečníky, která potěší jízdními vlastnostmi a nízkou cenou

Z pohledu zelenáče jsme vyzkoušeli nový čínský motocykl od značky Voge
16.08.2021 06:57
|
5

Jeep Avenger je dobrý elektromobil. Titul Evropského auta roku si ale podle nás nezaslouží

Otestovali jsme nové malé elektrické SUV, které v roce 2023 získalo prestižní ocenění
07.12.2023 12:18
|
1

Alfa Romeo Stelvio jde v bazaru pořídit levněji než Škoda Kodiaq. Cena jde i hluboko pod 650 tisíc

Expert Pepa se věnova italské ojetině. Dá se sehnat za dobré peníze a s nízkým nájezdem kilometrů
06.12.2023 18:45
|
4
Reklama

Škoda zahájila výrobu nového Superbu. Vzniká v Bratislavě spolu s VW Passat. Má to svůj důvod

Česká vlajková loď se začíná vyrábět čtyři týdny po světové premiéře. Byli jsme u toho
04.12.2023 17:20
|
0

SsangYong Korando stojí pouze 510 tisíc korun. Co na to jeho konkurence? Překvapivě mu šlape na paty

Porovnali jsme ceny SsangYongu Korando s jeho největšími soupeři. MG i Hyundai mu dokáží konkurovat
29.11.2023 17:30
|
0
Reklama
Autosalon TV