Reklama
Bonusy k TV pořadu

VW Golf býval malý zvenčí a velký uvnitř. Při srovnání s konkurencí to stále platí, ale o něco méně

Osmá generace kompaktního volkswagenu se prodloužila. Kabina se však v některých parametrech smrskla

Už to není nejkratší kompakt

Zdroj: Robin Běhal

Volkswagen Golf býval vždy označovaný jako etalon kompaktních hatchbacků i proto, že byl skutečně kompaktní a na délku kratší než všichni konkurenti. Vymykat se začala už sedmá generace a u té osmé už to neplatí. O pár milimetrů kratší je Seat Leon, a dokonce o tři centimetry Peugeot 308, který měří na délku 4,25 metru.

A pokud přistoupíme na marketinkovou proměnu Citroënu C4 Cactus z malého SUV na rodinný hatchback, pak ten měří dokonce pouze 4,17 m. Naopak za nejdelší vůz této třídy považujeme Hondu Civic se 4,52 m (sportovní Type-R měří dokonce 4,56 m), který je už ale jakýmsi křížencem mezi hatchbackem a liftbackem.

Golf patří také mezi užší hatchbacky, ale existují i větší užovky. Například Lexus CT. Naopak výška karoserie volkswagenu je v porovnání s ostatními hatchbacky nižší střední třídy vysoce nadprůměrná. Nejvyšší je Nissan Leaf, nejnižší Renault Mégane R.S.
Reklama

Vejdou se i čtyři čahouni

Zdroj: Bart Běhal

Z hlediska podélné prostornosti v kabině i místa nad hlavou ve druhé řadě jsme Volkswagenu Golf naměřili mezigeneračně vždy o dva centimetry méně. Přesto model zůstává z hlediska místa na nohy v průměru a nad hlavou ve vysokém nadprůměru, takže bez omačkání uveze čtyři cestující s výškou 185 cm. Skvělý výsledek!

Mimochodem, nejvíce místa na nohy jsme naměřili ve Fordu Focus, nejméně v Lexusu CT. Nad hlavou ve druhé řadě vítězí Hyundai i30 (je o centimetr lepší než nový Golf) a naopak největší problém mají cestující v tomto ohledu v Hondě Civic.

Z hlediska minimální šířky na sedadlech zadních patří nový Golf k průměru a mezigeneračně se tady podle našich měření nic nezměnilo. Nejvíce se budu tři cestující mačkat v BMW řady 1, naopak velkorysá je v tomto ohledu Alfa Romeo Giulietta.

U maximální šířky v loktech na předních sedadlech Golf mezigeneračně dva cenťáky ubral, ale znamená to jen fakt, že už není rekordmanem, ale "pouze" jedním z nejlepších. O dva centimetry lepší jsou právě alfa nebo Honda Civic. Největší užovkou je Citroën C4 Cactus.
Reklama

Kufr krátký, ale docela hluboký

Zdroj: Bart Běhal

Zavazadlový prostor nikdy nepatřil k doménám Volkswagenu Golf. Výrobcem udávaný objem 381 litrů (o litr více než předchozí generace) sice vypadá jako solidní číslo, ale zřejmě započítává i prostory pod podlahou. Podle našich měření má totiž VW Golf i přes centimetrové vylepšení jeden z nejkratších kufrů ze všech hatchbacků nižší střední třídy ve výšce podlahy. Ještě o ten centimetr kratší je například zavazadlový prostor BMW řady 1. Naopak celkem pochopitelně je na tom nejlépe Honda Civic, na kufr mu dýchá Škoda Scala.

Šířkou a hloubkou Volkswagen Golf VIII. nijak nevyčnívá. Nejhlubší kufr má Opel Astra, nejmělčí Lexus CT. Šířkou mezi podběhy kralují Peugeot 308 a Renault Mégane, nejhůře je na tom Opel Astra. Největší objem kufru uvádí výrobce u Hondy Civic (478 litrů), nejmenší u Lexusu CT (275 litrů).
Reklama
Reklama
Autosalon TV