Reklama
Bonusy k TV pořadu

Srovnání dvou odlišných sportovců: Škoda Superb SportLine vs. Opel Insignia GSi

Benzin, nebo nafta? Liftback, nebo kombi? Zjistili jsme jaká kombinace je pro koho lepší

Design

Zdroj: Bart Běhal

Na první pohled oba modely zdobí sportovní zevnějšek. U Němce vyčnívají ostřejší rysy a agresivnější vzhled díky provedení GSi. To má proti konvenční výbavě červené brzdové třmeny od značky Brembo, nárazníky GSi nebo třeba 18palcová kola z lehké slitiny (v testu dokonce příplatková dvacetipalcová).

Vůz z Česka je elegantnější a působí vznešeně, což zcela nekoresponduje s verzí SportLine. Nepatrné úpravy nalezneme na přední části, kde se nachází nárazník se spoilerem. Vzadu lehce vyčnívá difuzor se dvěma koncovkami výfukové soustavy. Na Škodě se nám velmi líbila červená barva s černými doplňky. 

Pokud máme vybrat vítěze v kategorii design, dáváme přednost Opelu Insignia GSi, jelikož porovnáváme dvě ostré verze. Tím nechceme říci, že by nám Škoda Superb SportLine připadala ošklivější, jen nenosí takové sportovní oblečení jako jeho soupeř.

Jak jsme zmiňovali v úvodu, oba modely nastoupily s různým typem karoserie. To ale nehrálo při našem hodnocení velkou roli. Liftback totiž považujeme u Superbu za mírně pohlednější typ karoserie než kombík.
Reklama

Jízdní vlastnosti a motorizace

Zdroj: Bart Běhal

Když auto sportovně vypadá, mělo by i svižně jezdit. Poslední dobou vozy vypadají agresivně a závodně, ale zatáček se vyloženě bojí. To naštěstí pro Superb SportLine a Insignii GSi neplatí.

Vytáhli jsme je na klikatou silnici v kopcích nedaleko Karlštejna, kde jsou podmínky náročné a vůz zde pod náruživými řidiči nechá duši. Škoda měla proti opelu velkou výhodu ve výkonu motoru. Dvoulitrový přeplňovaný benzinový agregát dával až 200 kW, dvojitě přeplňovaný diesel v insignii 158 kW. Důsledkem bylo, že si Superb na rovinkách Insignii namazal na chleba. Při výjezdu krásně šel za plynem a soupeři nedal žádnou šanci. Samozřejmě, že kdyby byl Superb SportLine v dieselu (lze pouze varianta se 140 kW), situace by se zřejmě otočila. Na druhou stranu Insignii GSi bohužel s benzinovým motorem pořídit nelze.

Když přišlo na zatáčky, Insignia ztrátu dohnala. Oproti Superbu byla krásně čitelná a zatáčky projížděla s dokonalou lehkostí, vůbec se nenakláněla a díky prémiovým sportovním pneumatikám Michelin Pilot Sport 4 (245/35 R20) byla jako přilepená k asfaltu. K dokonalému závodnímu zážitku dopomohly také výborné brzdy Brembo, které bylo snad nemožné unavit. Superb v zatáčkách mírně ztrácel. Působil o něco méně skálopevně (možná i kvůli menším kolům a užším pneumatikám - 235/45 R18), řidič si musel více hlídat nájezdovou rychlost.

Co však Superbu při sportovní jízdě hrálo do karet, byla skvěle fungující automatická převodovka DSG, která jako by věděla, co bude následovat a skvěle se přizpůsobila jízdnímu stylu. Řazení insignie bylo méně dokonalé, občas jsem si s osmistupňovou automatickou převodovkou nerozuměl. 

Když jsme opustili klikaté silnice a vjeli do města, hned byl poznat trošku jiný charakter automobilů. Superb byl měkčí a komfortnější, lépe zvládal větší nerovnosti, například kanály nebo zpomalovací prahy. Skoro jsme nepoznali, že jedeme ve sportovní verzi. Zato Insignie byla mnohem tužší a uskákanější. Mnohem víc jsme se cítili jako ve sporťáku. 

Superb měl pod kapotou dvoulitrový přeplňovaný zážehový agregát a Insignia dvoulitrový dvakrát přeplňovaný vznětový agregát. Překvapilo nás, že benzinový motor ve škodovce byl v některých pasážích úspornější než naftový u opelu, například ve městě. Sami se můžete přesvědčit v tabulce. Velkou zásluhu na tom mají chytré režimy škodovky, které si můžete přepínat podle stylu jízdy. Takovou možnost máte i v Opelu, ale není tak propracovaná a úplně chybí režim Eco, který bychom u tak žravého auta při bežných přesunech ocenili. 

Když to shrneme, tak bychom celkově za jízdní vlastnosti zvedli ruku v ringu na znamení vítězství Superbu. Insignia nám ale připadala lepší při sportovní jízdě v zatáčkách, což je u sportovně laděných aut také velmi důležité.

Test spotřeby paliva

Prostředí Škoda Superb SportLine 2.0 TSi (200 kW) Opel Insignia GSi 2.0 CDTi (154 kW)
Město 7,4 l/100 km 7,8 l/100 km
Dálnice 7,3 l/100 km 6,7 l/100 km
Sportovní jízda – okresky 18,4 l/100 km 15,1 l/100 km
Ekonomická jízda – okresky 7,9 l/100 km 8,0 l/100 km
Zdroj: Bart Běhal
Reklama

Interiér a výbava

V interiéru obou vozů je na první pohled poznat, že nesedíte v obyčejné verzi. Každá automobilka na to ale šla po svém. Škoda dala přednost efektnější alcantaře, Insignie upřednostnila elegantnější kůži. Oba automobily nabízejí to nejlepší, co si můžete v modelové řadě pořídit, a bohatou standardní výbavu.

Škodovka mi připadala malinko civilnější a méně sportovní, ale všechno je tam, kde by mělo být. V obou interiérech jsou použité luxusní materiály a všechno je pečlivě zpracované, nic nevrže a nenaleznete zde žádné laciné plasty.

Velký rozdíl je v sedačkách, opět kopírují charakter automobilu. Superb je má spíše komfortní na dlouhé cesty, nemají tak výrazné bočnice a tolik nesvírají tělo. Opel model GSi vybavil opravdu závodními sedadly. Dokonale drží tělo, boční vedení je elektronicky nastavitelné a máte pocit úplného souznění s vozem. Na delší cestě a hlavně na nerovnostech ale nejsou tak pohodlné jako u Superbu, to je však daň za sportovní prožitky. Takže tady remíza.

A ceny? Superb SportLine začíná na 899 900 korunách za verzi s pohonem přední nápravy, automatickou převodovkou a benzinovým motorem 2.0 TSI/140 kW. Naftová verze s pohonem všech kol přijde na 1 014 900 korun. A cenu testovaného provedení vidíte v tabulce. Kombík by se stejným benzinovým motorem přišel na 1 103 900 korun. Insignia GSi má mnohem chudší ceník, protože se nabízí jen s testovaným naftovým motorem, automatickou převodovkou a pohonem všech kol. Cenu liftbacku vidíte dole v tabulce, za zkoušenou karoserii kombi se připlácí 25 tisíc korun.

O něco výhodnější poměr ceny a výbavy má opel, protože u škodovky se musí připlácet za některé věci, které Insignia nabízí ve standardu - jde například o adaptivní podvozek. K dobru má ve standardu i sportovní brzdy Brembo.

Cenové porovnání základních výbav

Model v provedení liftback s testovanými motory Cena v Kč
Škoda Superb SportLine 1 073 900
Opel Insignia GSi 1 039 990
Zdroj: Ceníky výrobců
Reklama
Reklama
Autosalon TV