Reklama
Bonusy k TV pořadu

Rolls-Royce Ghost prostě není obyčejné auto. Toto jsou promyšlené detaily, které to dokazují

Jsou auta a pak je tu Rolls-Royce. Nebo jste někde jinde viděli posilovač dveří či svítící palubku?

Sbohem, BMW

Zdroj: David Markovič pro Autosalon.tv

První generaci Rolls-Royce Ghost bylo často vyčítáno, že je příliš propojena s BMW řady 7. Upadala tak její exkluzivita. Novinku inženýři ale postavili na zcela novou platformu, která vychází z jeho sourozenců Phantom a Cullinan. Ghost tak už plnohodnotně patří do rodiny a je to cítit na každém ujetém kilometru.

Nová maska

Zdroj: Jan Markovič - Autosalon.tv

Mírným přepracováním prošla maska chladiče. Ta je stále impozantní, ale prý ne tak dominantní jako tomu bylo dříve. Zajímavostí jsou i jednotlivá žebra, ta jsou z jedné strany lesklá, z druhé matná. To proto, aby se příď leskla přesně tak, jak má. Gril je také poprvé podsvětlený diodami. I ty jsou ale velmi jemné a nemají působit rušivě. Prostě jen aby bylo v zrcátku jasno, co za auto se k vám zezadu blíží.

Unikátní systém tlumení

Zdroj: Rolls-Royce

Rolls-Royce vyvinul něco, čemu říká Planar (překlad „rovinný“ vám toho moc neřekne). Systém tvoří unikátní kovové tlumiče nad předním zavěšením kol, které si Rolls-Royce nechal patentovat, spolu s kamerami na čelním skle a GPS. Výsledkem je to, že se Ghost snaží přizpůsobit silnici i vašemu jízdnímu stylu. Když jedete volně po rovině, je měkčí. Když přitlačíte v zatáčkách, přitvrdí. Nemění se ale tuhost tlumičů jako taková, zrychluje se jejich reakce. To je vrchol britského inženýrství.

Nový pohon

Zdroj: Jan Markovič - Autosalon.tv

Ještě před pár lety byste si jen těžko představili Rolls-Royce s pohonem všech kol. Po představení gigantického SUV Cullinan si ale lidé z automobilky uvědomili, že se ve 4x4 skrývá značná výhoda, která přispívá plynulé jízdě za každé situace. A proto ho nainstalovali i do Ghostu. Ten navíc dostal řízení všech čtyř kol (Rolls-Royce úmyslně neinformuje o tom, o kolik stupňů se zadní kola natáčí) a samozřejmě královský dvanáctiválec s výkonem 420 kW (571 k) a točivým momentem 850 Nm.

Absolutní ticho není cíl

Zdroj: Jan Markovič - Autosalon.tv

Když vývojáři pracovali na odhlučnění kabiny Ghostu, podařilo se jim ji od okolí natolik izolovat, že se v ní i za jízdy rozprostíralo téměř absolutní ticho. To ale na některé cestující působilo až nepříjemně, protože ztratili kontakt s vnějším světem. Muselo se tedy trochu ubrat. I tak má nový Ghost 100 kg odhlučňovacích hmot. Tišší auto jen stěží potkáte a to platí i o elektromobilech.

Světélkující palubní deska

Zdroj: Jan Markovič - Autosalon.tv

Hvězdná obloha se rozšířila napříč modelovým portfoliem automobilky, svítící palubní deska má ale na palubě Rolls-Royce premiéru. Nápis Ghost je doplněn o 850 hvězd, o jejichž světlo se stará 152 diod. Prosvětlují tři vrstvy kompozitních materiálů, do kterých bylo laserem vyryto 90 tisíc bodů. Na přípravu této promyšlené dekorace padlo 10 tisíc hodin lidské práce. Na řemeslnou zručnost jsme ale u Rolls-Royce samozřejmě zvyklí.

Správné chlazení

Zdroj: David Markovič pro Autosalon.tv

Mezi zadní sedadla si můžete poručit lednici na nápoje, která samozřejmě chladí i dvě křišťálové sklenice. Ta má ale nově hned dva režimy chlazení – pro standardní šampaňské (myšleno třeba Veuve Cliquot) a pro archivní šampaňské (třeba Dóm Perignon Vintage Luminous, ročník 2008). To je dobře, nedokážeme si totiž představit to faux pas, kdyby bylo vintage šampaňské nachlazeno na teplotu standardního.

Posilovač dveří

Zdroj: Jan Markovič - Autosalon.tv

Majitel Rolls-Royce se občas dostane do nemilé situace, kdy je nucen si při vystupování z auta otevřít dveře sám. Tlačítko na zavření tu bylo už předtím, ale nyní elektrika pomáhá i s otvíráním. Pokud zatáhnete za kliku, dveře se odjistí. Pak stačí mírně zatlačit a budou se otevírat přesně podle pohybu vaší ruky. Rozložení síly je 50 na 50. Jakmile přestanete, zastaví se. Je to takový posilovač dveří a člověk má pocit, že jsou lehčí než ve skutečnosti.

Nechci žádného pomocníka!

Zdroj: David Markovič pro Autosalon.tv

Dobrou zprávou je, že Rolls-Royce se snaží servírovat dnešní přetechnizovanou realitu s mírou. Tak například je vybaven velkým množstvím elektronických asistentů, ale žádné přímo nezasahují do řízení, tak jak tomu někdy bývá u současných aut zvykem. A pokud je i tak chcete vypnout, nezapnou se automaticky znovu po dalším nastartování. Prostě na ně zapomenete. To je přesně to, co si řada lidí potichu přeje!

Simulované budíky jako pravé

Zdroj: Jan Markovič - Autosalon.tv

Rolls-Royce Ghost v nové generaci přešel od klasických budíků k simulovaným, i když mírně schizofrenně. Je cítit, že se jich designéři vůbec nechtěli zbavit, a tak je nasimulovali do původní podoby. Včetně ukazatele zbývající síly motoru, který tradičně u Rolls-Royce nahrazuje otáčkoměr. Zní to podivně, ale vlastně to chápeme. Chtěli udělat radost těm, kteří touží po nových technologiích i těm, kdo se zase rádi dívají na tradici.
Reklama
Autosalon TV