Reklama
Bonusy k TV pořadu

Češi postavili obytný dům na kolech, který může prozkoumat celý svět. Základ má v klasické liazce

Prohlédli jsme si obytný vůz od společnosti XRV. Nechybí mu ani luxusní kuchyně nebo spací prostory
Zdroj: Robin Běhal

Doba koronavirová zcela změnila náš pohled na cestování. Hotely a restaurace byly zavřené. Letiště oplývaly prázdnotou a na dovolenou se mohli vydat jen ti, kteří měli nějakým způsobem zajištěné vlastní ubytování. Trendem posledních let se tak staly obytné vozy. Většina "obytňáků" na trhu má ale jeden nedostatek. Majitel s nimi nemůže vyrazit mimo kempy. Dnes už ale existují stroje, se kterými se dá vydat na týdny mimo civilizaci, a to díky tomu, že si sami dokáží vyrábět elektrickou energii, mají obrovské zásoby pitné vody a zvládnou překonat v podstatě jakýkoliv terén. Mezi ně se řadí i obytný vůz od společnosti XRV Adventures postavený na podvozkovém základu valníku Liaz 18.33 PB.

Za tu kuchyň byste se nestyděli ani doma

Dominantou náklaďáku pro dobrodruhy je obytná nástavba, ve které se bez problému vyspí čtyři lidé. Interiér připomínající luxusní hotel je vybaven vším, co je na dlouhé cestování potřeba. Nechybí tu například plnohodnotná kuchyně s dřezem, lednicí, plotnou či pečící troubou. Samozřejmostí je také prostorná koupelna se sprchou, umyvadlem a záchodem. 

V obytném prostoru se nachází jedno hlavní lůžko (až pro tři), obývací pokoj a rozkládací postel v místě jídelního stolku. Aby se posádky při kempování nenudila, je obytný vůz vybaven televizí a také audiosystémem. Soukromí pak zajišťují zatemňovací rolety instalované na všech oknech.

Teplo a světlo je zaručeno

Aby byla posádka stále v teple a vždy měla připravenou teplou vodu na sprchování nebo mytí nádobí, je obytný vůz vybaven elektrickým a naftovým topením, které dokáže vytopit obytný prostor a zároveň ohřívat vodu. Elektrická energie, která se používá k topení a k pohánění dalšího příslušenství v obytňáku, se získává ze solárních panelů umístěných na střeše vozidla. Přebytečná elektřina se pak uchovává v 15 kWh baterii. Díky tomu není posádka na palubě "Liazky" závislá na externích zdrojích energie a muže tak kempovat kdekoliv mimo civilizaci. 

Když už je řež o nezávislosti, určitě nesmíme zapomenout zmínit, že obytný vůz disponuje až 500litrovou nádrží na pitnou vodu, což bohatě vystačí na víc než týden cestování. Použitá voda (takzvaná šedá voda) se následně uchovává v jiné nádrži, kterou řidič může za pomoci ventilu jednoduše vypustit. To samé platí i o odpadní vodě ze záchodu.  

Důležitým faktorem při cestování je dostatek místa na bagáž a další vybavení. I v tomto ohledu dokáže obytná "Liazka" potěšit. Krom rozměrné garáže v zádní části, kam se vejdou například cyklistická kola, je vůz vybaven nespočtem venkovních úložných prostor na různé nářadí a jiné příslušenství.  

Sice starý, ale spolehlivý základ

Jak jsme již zmínili v úvodu, základním stavebním kamenem obytného vozu XRV 718 se stal valník Liaz 18.33 PB s naftovým šestiválcovým motorem o objemu 12 litrů a výkonem 242 kW, který spolupracuje s manuální převodovkou. Česká společnost náklaďák osadila zcela novým podvozkem a přidala pohon všech čtyř kol. Díky tomu obytňák dokáže zdolat i ten nejnáročnější terén, a to i navzdory 8,6metrové délce a hmotnosti okolo 12 tun. 

Zajímavostí je, že přístrojová deska v kabině vozu pochází z poměrně nového nákladního auta MAN. Řidič tak má pocit, že sedí v mnohem modernějším stroji. Určitě vás ale zajímá, proč čeští konstruktéři obytný vůz rovnou nepostavili na nějakém modernějším nákladním autě. Odpověď je velmi jednoduchá. Čím novější vůz je, tím více elektroniky v sobě má a tím pádem se i hůř opravuje. Stará dobrá "Liazka" jde opravit i kamenem, což se mimo civilizaci hodí. 

Nenechte se ale zmást, společnost XRV Adventures staví obytné přestavby i na těch nejmodernějších nákladních vozech. Vše záleží na přání zákazníka. 
Reklama
Reklama

Diskuze

gustlhustl - 03.03.2022 12:21:59
proč spalchovací wc?dyt tam může mít tzv."suché" wc ne?já temu sic nerozumím,ale aspon by měl více vasru ne? interier bych dal tmavší,když píšou,že může být v horach na tůrách,tak osoba ne vždy dojde čistá jak ze žurnálu a furt pucovat kdejaké flek...
Václav - 03.03.2022 09:16:39
Nevybrali si zrovna nejlepší podvozek, motor poměrně poruchový, kabina bez antikorozní ochrany, elektrická instalace katastrofa. Za šest milionů, se dá sehnat už solidní obytný vůz, se servisem po celém světě.

Na prodej je luxusně vybavený obytný stroj pro dobrodruhy. Stojí méně než chata na Sázavě

Na palubě nechybí topení ani klimatizace. Elektřinu uchovávají baterie Tesla, spaní je pro dva
17.01.2022 12:08
|
7
Reklama

VW Grand California 680 stojí stejně jako nejmenší model. Přitom nabídne nesrovnatelný komfort

Vyzkoušeli jsme nejluxusnější obytný vůz od Volkswagenu. Dáte za něj méně peněz než si myslíte
14.09.2021 10:08
|
1

Transporter, Caravelle, Multivan, nebo California? Zde je návod, jak poznat verze víceúčelového VW

Vyzkoušeli jsme kompletní čtveřici podob legendárního užitkového modelu T v současné verzi 6.1
04.11.2020 19:02
|
0

BMW řady 5 se změnilo, ale rozhodně neumřelo. Elektrická verze je božská, diesel v něčem zaostává

Vyzkoušeli jsme základní a vrcholnou variantu nové generace BMW 5. Každá jezdí zcela jinak
23.02.2024 13:47
|
1

Porsche Macan je tváří pokroku. Je větší, výkonnější a levnější než první Porsche Cayenne

Nový německý elektromobil Má přes 600 koní, ujede přes 600 kilometrů a dokáže se nabít za 20 minut.
21.02.2024 18:28
|
5
Reklama

Rallye Dakar poprvé v historii zdolal Citroën 2CV. Řídila ho česká dámská posádka

Barbora Holická a Lucie Engová úspěšně dokončily Dakar Classic se 40 let starým Citroënem
21.02.2024 11:55
|
0

Řidiči se při parkování na sídlištích nevědomky dopouští přestupku. Hrozí jim pokuta a odtah

Za nedodržení minimální šířky jízdního pruhu se uděluje sankce ve výši až 1500 korun
20.02.2024 08:01
|
12
Reklama
Autosalon TV