Reklama
Bonusy k TV pořadu

Američani milují svá obří SUV. Tady je 10 takových, která by se sotva vešla na české silnice

Vybrali jsme obří SUV, která jsou určena hlavně pro americký trh. Některá je ale možné potkat i tady

Nissan Armada

Zdroj: Nissan

Nissan Armada možná českým řidičům něco říká. Jeho první generace se na českých silnicích občas objevila, designem připomínala model Pathfinder. Nyní jde ale o výrazně větší auto. Armada ročník 2021 má totiž na délku 5,3 metru a více než třímetrový rozvor. Posádku zahrne kůží a luxusem. A protože jde o pravověrný americký model (ač japonské značky), najdete v jeho útrobách benzinový V8 o výkonu rovných 400 koní. Lahůdka!

Cadillac Escalade

Zdroj: Cadillac

Escalade patří mezi obří americká SUV, která tu a tam potkáme i na našich silnicích. Díky řadě filmů se stal jakýmsi symbolem Ameriky, minimálně tady v Evropě. Auto měří na délku 5766 mm, široké je 2059 mm a vysoké 1948 mm. To jsou samy o sobě impozantní parametry, o to víc, že nabízí rozvor 3407 mm a tím obrovské množství místa v kabině. Samozřejmostí je luxusní výbava, pro Cadillac jde o výkladní skříň jeho technologií. Pod kapotou najdeme klasický benzinový V8 6,2 litru s výkonem 420 koní spojený s desetistupňovou automatickou převodovkou. Spotřeba je 17 litrů benzinu na 100 km.

Ford Expedition

Zdroj: Ford

Automobilka Ford už do Česka oficiálně dováží velké SUV Explorer, to je ale na amerických silnicích bráno za středně velkou klasiku. Modrý ovál tam totiž nabízí ještě o třídu větší model. Jde o Expedition, který se v aktuální generaci prodává od ročníku 2018. Auto má na délku přes 5,6 metru a nabízí rozvor 3343 mm. Pod kapotou pak najdeme benzinový šestiválec EcoBoost s objemem 3,5 litru a výkonem 375 koní.

Lexus LX

Zdroj: Lexus

Pamatujete na Toyotu Land Cruiser V8? Tohle je její ideový nástupce oděný do luxusní bílé barvy a loga Lexus. Úspěch má nejen v USA, ale i na Blízkém východě či Rusku. Češi mají smůlu. Jenže kdo z nás by chtěl auto dlouhé 5080 mm s benzinovým V8 pod kapotou, který posílá na všechna čtyři kola výkon 383 koní? Přitom spotřeba je milých 16 litrů na 100 km.

Infiniti QX80

Zdroj: Infiniti

Americká značka Infiniti, která patří pod křídla Nissanu, se pokoušela v Evropě prorazit, ale bohužel se jí to nepovedlo. Řadu let už tak není ani na českém trhu. Je to ale škoda, protože nabízí opravdu luxusní koráby. Třeba model QX80, který je jejím největším SUV. S délkou 5339 mm ale není mezi americkými obry nikterak výjimečným. Pod kapotou má ale pořádný V8 o síle rovných 400 koní.

Toyota Sequoia

Zdroj: Toyota

Masivní SUV pro americký trh Toyota Sequoia se vyrábí od roku 2000. Oproti své konkurenci už poněkud zestárlo. Do druhé generace se totiž dostalo v roce 2007 a jeho současná verze je jen facelift z roku 2017. S délkou 5,2 metru jde ale o impozantní vůz. Stejně tak stojí za zmínku jeho pohon. Pod kapotou najdete jedině klasický atmosférický V8. Dosahuje solidního výkonu 381 koní.

Jeep Wagoneer

Zdroj: Jeep

Jeep se v Evropě prodává a je docela úspěšný. Wagoneer se ale na náš trh zřejmě nedostane. Automobilka se totiž rozhodla, že nemá cenu řešit homologaci pro náš trh. Velké SUV s délkou 5433 mm a rozvorem 3124 mm totiž kupředu samozřejmě žene V8. Ten má výkon 477 koní. Wagoneer navíc v USA navazuje na tradiční model z dob dávno minulých, který Evropanovi nic neříká.

GMC Yukon

Zdroj: GMC

Tohle auto je už i z amerického pohledu opravdový obr. V největší verzi přesahuje délku 5,7 metru, rozvor činí přes 3,4 metru. Aktuální model se začal prodávat vloni, zajímavostí je, že ani v top výbavě nenajdeme digitální přístrojový štít. Komu by to ale vadilo, když má pod kapotou V8. Ty jsou na výběr hned dva – základní 5,3 litru o výkonu 360 koní a vyšší 6,2 litru o síle 426 koní. Tomu se říká opravdová Amerika!

Kia Telluride

Zdroj: Kia

Že je nová Kia Sorento pro vás docela velké SUV? Ale to se nenechte vysmát. Korejci v USA vyrábí ještě většího macka. Jde o pětimetrový model Telluride, který se jen tak tak vejde do obří kategorie. Osmiválec už ale nemá, pohání ho „jen“ šestiválcový motor o výkonu 291 koní. Možností je také pohon všech kol.

Lincoln Navigator

Zdroj: Lincoln

Tohle je absolutní klasika mezi americkými SUV, která se vyrábí už od konce devadesátých let. Obr pojme celou rodinu a ještě veškerý její nábytek a zahrne je koženým komfortem, na který padlo celé stádo krav. Měří 5636 mm, má rozvor 3343 mm, ale v nejnovější generaci už raději sází na V6 než na V8. Výkon je 456 koní.
Reklama
Autosalon TV