Reklama
Autopunk

Škoda čelí krizi návratem oblíbeného akčního modelu. Do prodeje opět míří úspěšný Henlein

Auto dostalo pohon na plyn. Nová elektronika zahrnuje asistent pro jízdu v protisměru na dálnici
Zdroj: Tiskový servis - Česká Televize

Je to už nějaký pátek, co mladoboleslavská automobilka představila Škodu Henlein. Bylo to v době, kdy prodávala asi nejdůležitější model své novodobé historie, který jí nakonec zařídil přijetí pod křídla koncernu Volkswagen. I proto se nyní rozhodla, že povedené auto do showroomů vrátí. Chce tak čelit krizi, kterou vyvolaly koronavirus i evropská snaha o čistý vzduch.

Vynikající výbava

„Zatímco se ostatní výrobci automobilů pachtí se svými elektromobily či hybridy, Škoda ukazuje správný směr do budoucna. Henlein má pohon na plyn, se kterým jsou už z minulosti dobré zkušenosti a tak bude fungovat i dnes a zítra. Navíc je na voze celá řada vylepšení, například tady, tady, tady a tady,“ ukázal novinářům mluvčí automobilky Petr Stejna při prezentaci nového modelu.

Na ní vznikly i přiložené fotografie. Auto jsme si pečlivě prohlédli a opravdu jsme našli řadu vylepšení, které mohou některé jiné modely domácí automobilky novince jen závidět. Jde například o neprůstřelné sklo z opravdové rabicky, mračítka nebo kulomety na předním nárazníku. Na palubě je prostor pro urny, to pro případ fatální nehody nebo selhání plynového zařízení.

Ve výbavě nechybí navíc ani moderní elektronika. „Motor je ržízen pošítadlem,“ upozornil šéf vývoje značky Uwe Filtr. Kromě toho si podle něj může zákazník vybrat ze dvou kamufláží, tedy letní a zimní. O první zmíněnou variantu se očekává zájem v teplejších oblastech, o tu druhou pak zejména na Litoměřicku. Prvních 500 zákazníků dostane k vozu i propagační WC zvony.
Dobová reklama v HD kvalitě ukazuje všechny tehdejší prvky. Škoda přidala další výbavu včetně moderní elektroniky.

Dobré zkušenosti

Výhodou Škody oproti ostatním automobilkám je fakt, že do prodeje přijde už osvědčený model, který si v devadesátých letech pořídila řada řidičů a někteří s ním jezdí dodnes. Jako například důchodce Bohumil Vomáčka z Vidlaté Seče na Litomyšlsku: „Na cesty vyrážím vždy se svým hrubosrstým jezevčíkem Váňou. Místa je tu pro nás dva dost, nebožku manželku vezeme v držáku na urnu. Oceňuji automatické spouštění mlhových světel zejména za jasné noci, kdy na ně člověk občas zapomíná. Příplatkový tempomat umožní jet 60 km/h na silnici první třídy i ve městě.“

Vomáčka zvažuje výměnu za aktuální model, protože ocení novou výbavu. Škoda dovybaví Henlein asistentem Geisterfahrer Alert System (GAS). Ten upozorní řidiče, pokud vjede na dálnici správným nájezdem a automaticky ho navede zpět do protisměru. O pohodu na palubě se pak nově bude starat i moderní AM/FM přijímač s jednořádkovým digitálním displejem, který v automatickém režimu vyhledává stanice pouze s dechovou hudbou.

Ne všichni ale snahu Škody o zavedení staronového modelu oceňují. Podle některých motoristických novinářů, kteří měli možnost se s vozem na mezinárodní prezentaci ve Skopje svézt, má dokonce i Henlein své mouchy. „Například kvůli držáku na urny není pod zadním oknem dostatek místa na plato vajec,“ upozornila motoristická novinářka Líza Chodilová. „Kromě toho je také vůz schopen akcelerovat z nuly na 100 km/h za 16 sekund, což je poměrně hodně. Téměř to neumožní jeho řidičům blokovat dopravu při rozjezdu z křižovatky,“ dodala.
Škoda už nový model propaguje také ve Španělsku.

Lákavá cena

Každopádně Škoda i přes kritiku věří v úspěch své novinky. Potvrzuje to její mluvčí. „Normální lidé si nemohou pořídit elektromobil za miliony. My jim přinášíme vynikající kombinaci komfortu, nízké ceny a praktičnosti. Nastavujeme zrcadla, vytváříme nová měřítka, boříme zavedené pořádky a tak vůbec. Za základní cenu 699 900 korun to je, myslím, velmi dobrá nabídka. Rádio s jednořádkovým displejem Vasco da Gama je samozřejmě za příplatek nebo v rámci paketu Fořt,“ dodal Stejna.

Test vozu jsme vám chtěli přinést v závěru měsíce dubna, nicméně zatím se nám nepodařilo dostat do pořadníku. Před Autosalonem se k testu přihlásily magazíny Sudetendeutsche Zeitung, Österreichisches Puppenmacher a samozřejmě Kůň a Pes. Na naši výtku, že je to škoda, odpověděl Uwe Filtr jen: „Škoda je umžít.“
Reklama

Diskuze

Jan Koláček - 01.04.2021 11:28:07
Krásné probuzení do aprílového rána. Moc díky, taky zkusím na jarní únavu plynový pohon uvedený v článku.

Poklady stodol a garáží: Boleslavské kombíky zařízl motor vzadu, Škodu Forman prosadila VB

Na dlouhých dvacet let se museli čeští motoristé obejít bez domácího vozu s praktickou karoserií
31.03.2021 21:37
|
1
Reklama

Škoda plánuje vyrábět více levnejších aut, v Boleslavi bude vyvíjena také nová generace VW Passat

Největší česká automobilka zatím ustála koronakrizi a plánuje masivní expanzi na rozvojové trhy
24.03.2021 13:04
|
10

Škoda Favorit se měla vyrábět i jako kupé, sedan nebo MPV jako Berlingo. Funkční prototypy existují

Favorit mohl být i mnohem krásnějším autem. Nebýt nezbytných socialistických kompromisů
20.03.2021 08:26
|
16

Auta bez řidiče budou rasistická. Hůř poznají černocha za tmy, varuje britský úřad

Moderní technologie podle Britů pozná nejlépe bílého muže. Problém může mít i se ženami
20.04.2021 15:47
|
0

Hyundai Tucson z Nošovic se proměnil na praktický pick-up. Utáhne i dvoutunový vlek

Model nazvaný Hyundai Santa Cruz se bude nabízet se dvěma motory, silnější má 275 koní
20.04.2021 06:46
|
6
Reklama

Pro parkování na zásobování karta za oknem rozhodně nestačí. Zákon ji ani nevyžaduje, chce to důkazy

Tato místa nevyužívají jen dodávky. V případě potřeby na nich stojí i lékaři, opraváři nebo invalidé
15.04.2021 06:28
|
0

Čeští řidiči parkují kdekoliv. A když na správném místě, tak stejně špatně. Tady jsou příklady

Zákaz stání nevadí, žlutá čára není vidět a z vjezdu právě nikdo nevyjíždí. Tak proč neparkovat?
13.04.2021 19:02
|
1
Reklama
Autosalon TV