Reklama
Autopunk

Řecko buduje bezemisní ostrov. Do pár let budou všichni jezdit pouze v elektromobilech

Oblíbená turistická destinace přichází s jedinečným projektem. Pro ekologické aktivisty vzniká ráj
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Astypalea, malý ostrov v jižním Egejském moři, se brzy stane prvním udržitelným ostrovem s energetickou soběstačností ve Středozemí. Do roku 2030 chce dosáhnout mobility s nulovými emisemi. V plánu je i autonomní doprava. Vyplývá to z tiskové zprávy automobilky Volkswagen, která zelenou proměnu na ostrově s tamní garniturou připravuje.

Lidé jsou pro

Nejzápadnější ostrov Dodekanéského souostroví se může chlubit staletou historií, bělostnými vesnicemi, temně modrou mořskou vodou a sluncem zalitými plážemi. Rozkládá se na ploše necelých 100 kilometrů čtverečních a žije zde víc než 1300 obyvatel. Je také oblíbenou turistickou destinací, jež každoročně navštíví kolem 72 tisíc lidí. Jelikož zde není elektrická infrastruktura vedena přímo z Řecka, staraly se o chod veškerých zařízení (nejen v domácnostech) dieselové agregáty. Ty za rok vyprodukovaly 5000 tun emisí CO2

To se snaží změnit řecká vláda, která před dvěma lety spustila projekt nazvaný Smart & Sustainable Island, od kterého si slibuje úplné odklonění od fosilních paliv a energetickou soběstačnost v této oblasti. Docílit se toho snaží výstavbou solárních elektráren a nahrazením běžných vozů těmi elektrickými. Místní obyvatelé povětšinou kroky vlády chválí. Na druhou stranu se někteří obávají, že výstavba elektráren by mohla odradit turisty. „Nejsem proti větrné nebo zelené energii, musí ale zapadnout do krajiny. Stejně jako malé solární parky, které se nacházejí na různých místech ostrova,“ vyjádřila se podle Volkswagenu místní obyvatelka Bettina Mohnová.

Zatím je vše v první fázi plánu, kdy od roku 2023 bude zelenou energii poskytovat nová solární elektrárna s výkonem tří megawatthodin. Tím se pokryje celková spotřeba energie při nabíjení elektromobilů a více než 50 procent celkové spotřeby ostrova. Do tří let bude nová energetická síť rozšířena tak, aby pokrývala více než 80 procent celkové poptávky po energii. Akumulátorové úložiště s kapacitou 7 MWh navíc pomůže udržovat rovnováhu v elektrické síti a maximálně využívat výkon fotovoltaického systému.

Přestavba

ID.4, které Volkswagen představil úřadům ostrova Astypalaia, jsou první policejní vozy v Řecku, jenž jsou poháněny čistě na elektřinu. Automobily přestavěl specialista Systemtec na severu Atén. Přestavba jednoho vozu stojí v přepočtu kolem 122 tisíc korun.

První elektromobily jsou na místě

Na projektu spolupracuje řecká vláda s německým koncernem Volkswagen, jenž na ostrov Astypalea už loni dodal nové elektrické vozy tamní policii, úřadu i letištní správě. Povětšinou šlo o modely ID.3, ID.4, ale také malé skútry Seat Mó. Kromě toho byly zprovozněny také první veřejné i soukromé nabíjecí stanice a letos v létě navíc přibyly elektromobily ID.Buzz. Ty mají za úkol nahradit místní hromadnou dopravu a zabezpečit převoz obyvatel po celý rok.

S nadsázkou označil generální ředitel Volkswagenu Herbert Diess ostrov za budoucí laboratoř pro dekarbonizaci v Evropě: „V reálném čase budeme zkoumat, co lidi motivuje k přechodu na e-mobilitu a jaké pobídky jsou potřeba k přechodu na udržitelný životní styl. Poznatky pomohou urychlit transformaci směrem k udržitelné mobilitě a zelené energii v Řecku.“

Místním k přepravě poslouží i sdílená auta, mohou si rezervovat elektrokola či elektrické koloběžky. Někteří se díky dotacím rozhodli pro pořízení vlastního vozu. V Řecku se na elektromobily pro fyzické osoby přispívá až 12 tisíc eur (přibližně 292 tisíc korun). A na ostrově také odpadá jedna z hlavních nevýhod elektromobilů, čímž je dojezd. Nejdelší trasa tam totiž měří sotva 35 kilometrů.

Kam se starými vozy?

Tamní magistrát zahájil spolu s řeckým dovozcem Volkswagenu Kosmocar recyklační iniciativu, jejímž cílem je osvobodit ostrov od nepoužívaných či rozbitých vozidel, co jsou zanechané na mnoha místech. Vozidla nejprve vyzvednou dobrovolníci, poté je přivezou lodí do Atén a nakonec se tam profesionálně recyklují.

Tímto způsobem by se měl postupně obměnit celý vozový park ostrova s 1500 automobily se spalovacím motorem a nahradit by je měly právě ty na elektřinu. V budoucnu chce jít Řecko v tomto směru ještě dál a testovat zde autonomní řízení. Zapotřebí je ale zkvalitnit tamní silniční infrastrukturu, včetně značení.
Reklama

Diskuze

djtzui - 27.11.2022 19:06:42
A co tak kdyby místo vymýšlení nesmyslů,přestali sypat bordel do moře??????
djtzui - 27.11.2022 19:05:27
Super,tak ať si potom okolo hodí plot a pustí tam 380...aby jim tam někdo nelezl...nebo spíš aby ti zblblíci nelezli ven mezi normální lidi.

Baterie elektromobilů mohou mít druhý život. Dají se použít k dobíjení jiných aut z chytrých kontejnerů

Premiérový Autosalon vás vezme do české továrny na baterie pro elektromobily
22.11.2022 17:18
|
6
Reklama

Volkswagen přivezl na e-Salon auto, které má praktické Čechy přesvědčit k elektromobilitě

Koncept vystavený v Letňanech má kufr s kapacitou 586 litrů. Slibuje dojezd 700 km na jedno nabití
10.11.2022 09:45
|
12
Reklama

Do Chorvatska a zpět bez tankování: Volkswagen vyvíjí automobil budoucnosti s dojezdem 2000 km

Patentová přihláška na nový vodíkový pohon byla podána už minulý rok
09.11.2022 19:16
|
3

Budoucnost elektromobility mají v rukou i developeři. V domech musí počítat s chytrým dobíjením

Moderní systémy si umí vyrobit elektřinu samy a přizpůsobit se aktuální spotřebě v domě
09.11.2022 09:32
|
4

Dacia Spring po modernizaci výrazně dospěla. Hlavní předností zůstává nízká cena

V okolí Bordeaux jsme se svezli v nejlevnějším elektromobilu na trhu. Přiváží řadu praktických prvků
12.07.2024 08:25
|
4

Seat zlevnil až o 80 tisíc korun a přidal výbavu navíc. Z nabídky ovšem odstranil několik motorů

Španělský výrobce nedávno upravoval ceníky svých modelů. Změny si připsal nejprodávanější z nich
09.07.2024 10:07
|
1
Reklama

Renault Captur se vydal za rámec běžné modernizace. Osobitým vzhledem to nekončí

Malé SUV si zachovalo širokou nabídku motorů i svou praktičnost. Cenou se ale blíží k půl milionu
01.07.2024 08:08
|
2

Nová generace Renaultu Master míří na český trh. Stále počítá s naftou, ve hře je i pohon na vodík

Jednička mezi užitkovými vozy se dočkala výrazného omlazení. Ceny ovšem zatím tají
26.06.2024 09:00
|
1
Reklama
Autosalon TV