Reklama
Autopunk

Do Škodovky se vozí cukrová řepa i tráva. Automobilka totiž chystá neobvyklý patent

Udržitelnost a ekologičnost vede výrobce aut k hledání nových řešení, ideálně přírodních
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

"Teď tu byl! Museli jste se minout." Jedna z mnoha legendárních hlášek z filmu Jára Cimrman ležící, spící charakterizuje marné počínání českého génia na patentovém úřadě. Škodovka, zdá se, nic náhodě ponechat nechce, a tak přihlásila o patent nově vyvinutý materiál, jehož výchozí surovinou je nadrobno rozkrájená cukrová řepa. A tím to nekončí.

Budeme mlsně olizovat palubní desku?

Z cukrovaru v Dobrovicích nedaleko Mladé Boleslavi odebírá automobilka cukrovou řepu, jejíž plátky pomocí speciální metody barví tak, aby následně vytvořila v interiéru charakteristický design. Nový materiál by mohl najít uplatnění třeba jako výplň dveří nebo dekorace na palubní desce. Díky blízkosti dodavatele této suroviny je možné se vyhnout dlouhým dodavatelským řetězcům a optimalizovat uhlíkovou stopu.

"Je naším požadavkem stát se průkopníkem v otázkách udržitelnosti. Tohoto záměru se ujímáme komplexně a klademe si mnohem širší cíle, než jsou pouze naše flotilové emise CO2. Sázíme tak důsledně i na výzkum a používání ekologicky získávaných materiálů a například prověřujeme, jak bude v budoucnu možné využívat materiály, jakými jsou třeba kokosová vlákna nebo rýžové slupky," říká k nezvyklým cestám za novými materiály Johannes Neft, člen představenstva Škody Auto za oblast Technického vývoje. Ekologický materiál už automobilka společně s Technickou univerzitou v Liberci přihlásila o patent.

Pomůže i tráva

Nové vhodné suroviny Škoda Auto testuje ve speciálně upraveném voze Octavia, u kterého byla odstraněny podlaha a pravá bočnice, čímž byl designérům a konstruktérům umožněn ničím neomezený pohled do interieru. Lze takto přímo vyzkoušet, jak se s novými materiály pracuje, zda mají vyhovující tvarovací vlastnosti a jestli jsou příjemné na dotyk.

Navíc je možné získat přesný obraz toho, které ekologické materiály jsou vhodné pro použití v sériově vyráběném modelu. Například obložení dveří a sloupky demonstračního vozu jsou vyrobeny z tkaniny na bázi traviny ozdobnice, na dveřních panelech a přístrojové desce se používají plátky cukrové řepy.

Místo nafty nové palivo?

Další možností pro používání udržitelných surovin je například regenerativní palivo HVO, na které přejdou naftové motory vozů Škoda od modelového roku 2022. Čisté HVO je již k dostání ve Švédsku a Finsku. Vyrábí se z různých obnovitelných zdrojů, což může snížit emise skleníkových plynů při produkci až o 90 procent.
Reklama

Diskuze

jiří rýpar - 24.09.2021 14:08:12
Věděl jsem že nás lidový wozík zachrání...řepa a tráva?..zpět ke koňům....a lojové svíčky na cestu po tmě..kde vzít lůj až zakážou i maso,protože krávy a prasata prdí...?...já bych vymlátil stromy,dřevoplyn už tady soudruzi za války zavedli.
Petr - 25.09.2021 07:57:02
Objevena Amerika. Na lidové vozítko Trabant bylo použito odpadu z bavlny - lisováno pod vysokým tlakem s názvem Duroplast. Celkem 7 dílů kapoty. Jinak Trabant jezdil na bezolovnatý benzin a při použití syntetického oleje se divil i servisní technik na ST

Štětec, káva nebo lepicí páska. S očistou interiéru auta pomohou věci, které má každý doma

Přinášíme tipy na to, jak vyčistit kabinu vozu od hlíny, drobků, chlupů nebo prachu. Není to těžké
12.06.2021 19:30
|
0
Reklama

Technologie ze sluchátek umí filtrovat parazitní zvuky v interiéru auta. A pomáhá poslechu hudby

Jaguar vybavil rodinné SUV F-Pace systémem, který pomáhá hudbě i kondici řidiče
07.05.2021 11:24
|
2

Suzuki Jimny hraje v interiéru na efekt falešnými šrouby. Dokázal jsem je ohnout v ruce

V japonském off-roadu jsme vyzkoušeli odmontovat část palubky a nestačili se divit
23.12.2020 16:30
|
1

Ceny paliv letí vzhůru, ušetřit lze chytrou jízdou. Spousta řidičů však dělá zbytečné chyby

Díky řadě praktických jízdních tipů lze skutečně dosáhnout nižší spotřeby paliva
22.10.2021 13:39
|
10

Škodovku drtí čipová krize více než ostatní. Prodala v Evropě méně aut než Kia, blíží se jí Dacia

Česká automobilka na evropském trhu vyklízí těžko dobývané pozice. V září se ocitla mimo TOP 10
19.10.2021 20:57
|
5
Reklama

Jaké jsou nejlepší ojetiny nad 200 tisíc korun? Čeští mechanici rozdali nekompromisní známky

Celkem 19 aut, která se v českých bazarech moc neohřejí, si odnáší své vysvědčení
19.10.2021 07:33
|
29

Elektromobil připojený k nabíječce je příležitost pro hackery. Ovládnou přes něj i domácí Wi-Fi

S rostoucí konektivitou aut se objevují další a další mezery v kybernetické bezpečnosti
14.10.2021 07:27
|
1
Reklama
Autosalon TV