Reklama
Autopunk

Policie chytila další dítě za volantem auta. Začínat s řízením ilegálně zamlada je dnes rizikovější

Děda mě učil řídit, když mi bylo 12. Já jel autem do školy v 15, psali lidé po policejní post
Zdroj: piqsels.com

„Patnáctiletý chlapec usedl za volant, policistům nejprve ujížděl a poté před nimi utíkal. Jeho klukovinu nemohli ani s ohledem na jeho věk přehlédnout. Děti, dokazujte své dospívání jiným vhodnějším způsobem.“ To napsala ve středu policie na své oficiální facebookové stránce. Důvod takového postu je přitom zřejmý - upozornit na problém, který mohl dopadnout tragicky.

To se mimochodem před nedávnem i stalo. Na začátku letošního roku skončila zběsilá jízda patnáctiletého kluka s jeho mladším kamarádem v Mercedesu-Benz třídy S fatálně. Ve vysoké rychlosti mladík nezvládl řízení, auto zdemoloval a při nehodě zemřel. Spolujezdec byl s těžkými zraněními převezen do nemocnice. I v tomto světle je středeční příspěvek policie poučným.

Od čtrnácti autem mezi vesnicemi

A také zaujal. Do čtvrtečního rána se pod ním objevilo na čtyři stovky komentářů. Řada z nich ale ukazuje, že měl příspěvek opačný efekt. Lidé pod ním začali ve velkém vzpomínat na své dětství a na to, kdy poprvé usedli za volant nebo za řidítka motocyklu. Předháněli se, kdo řídil dřív.

„Já první auto dostal ve čtrnácti letech od bráchy – Škodu 100. V šestnácti jsem měl už z Německa dotažené Subaru Justy. Policajti nás tenkrát zastavili. Dostali jsme za vyučenou, že máme jezdit po polních a lesních cestách,“ napsal například Michal Šimůnek.

„Od osmi let na prskoletech! Když nás zastavila hlídka, přišli jsme o fajfku nebo ventilek. Od čtrnácti auty mezi vesnicemi a po polňačkách, nikomu se nikdy nic nestalo. Je fakt, že teď mám větší strach, že mě někdo chytne bez světel a budu to poslouchat, než před X lety autem bez papírů,“ přisadil si uživatel s přezdívkou Pítrs.

Došlo i na rodinná přiznání: „Já jel jednou v patnácti Škodou 105 na učňák. Musel jsem, zaspal jsem. Táto nezlob se teď, chtěl jsem ti to celou dobu říct, ale bál jsem se,“ napsal Petr Prokop. Uživatel Marek Juráň mu ale odpověděl smířlivě: „Jestli jste udělal něco takového, abyste se mohl učit, tak to chce ještě pochvalu.“

Raději jen jako

Fanoušci policejní stránky vzpomínali i na to, jak jako malí seděli tátovi nebo dědovi na klíně a řídili starou Škodu 120. Někdo se dokonce zeptal, kde je nyní vhodné místo k tomu, aby se svými potomky trénoval jízdu v autě. Objevily se ale i příspěvky, které takové počínání odsuzují.

Ostatně, v jednom mají někteří přispěvatelé pod policejním postem pravdu. Doba před dvaceti nebo třiceti lety se s tou dnešní nedá srovnat. Aut je na silnicích mnohem víc, jsou výkonnější a i když mají velké množství bezpečnostní výbavy, jsou třeba nebezpečnější v tom, že dokáží lépe maskovat reálnou rychlost. Jet 50 km/h ve Škodě 120 je „hukot“, v nové octavii spíš „brnkačka“ .

Jak tedy uspokojit touhu dětí, které chtějí být jako táta nebo máma a sní o řízení? Dobrým příkladem může být příspěvek od Michaela Gladicse: „Já řídil dědy moskviče, který byl na špalkách. Zvuk jsem dělal pusou a cestu jsem si vymyslel.“ Ne, že by bylo potřeba dnešní auta stavět kvůli dětské hře na špalky, stačí jednoduše vytáhnout klíčky a hlídat si je.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 28.01.2021 20:30:59
MUSLIM ZE KAZDY SPORTRIDIC !!!! JE VDECNY SVEMU DEDU !!!! CO VNUKA UCIL JEDU !!!! NA POLI !!!! A JESTE PUSTIL K TOMU FRANCESCA NAPOLI !!!!!!!! TAKZE UCIT TREBA NA POLI !!!!!! JU ??? NAOPAK NEJRIZIKOVEJSI JE JET NEPRIPRAVEN DO AUTOSKOLY KDE NIC MOC NENAUCI
PICHAV - 28.01.2021 20:34:33
A PRO JISTOTU K IPHONU A IPADU A IMACU !!! JESTE KOUPIT ILEGO !!! PAK KDYZ BUDE NEKDO TVRDIT ZE JE NECO ILEGALNI !!! TAK MUZE TVRDIT ZE JE TO ILEGOLAND !!! A ZE JE TEN NECO TVRDICI ILEGALNE V ILEGOLANDU !!! KAZDY MA POUZIVAT SVUJ VESMIR A NELEZT DO JINEHO

Při opravě prasklé pneumatiky ho kolemjedoucí řidič srazil a z místa ujel. Hledá ho policie

Při poruše nebo defektu je spíše než na opravu potřeba myslet hlavně na své bezpečí
22.01.2021 13:50
|
1
Reklama

I spolujezdec může způsobit nehodu. Od policie se dočká pokuty, stejně jako kdyby řídil

Povinné ručení i v tomto případě škody kryje. Řidič může po spolujezdci požadovat zaplacení škody
20.01.2021 06:45
|
0

Podívejte se na největší prasárny, které natočily kamery dopravní policie. Přesto byl rok 2020 dobrý

Největším problémem řidičů je nevěnování se řízení. Častým prohřeškem je i příliš vysoká rychlost
14.01.2021 09:53
|
5

Demenci lze poznat podle řidičského stylu, zjistila studie. Signalizuje ji i prudké brždění

Vědci čtyři roky sbírali data ze 3000 aut. Objevili 64 případů duševního onemocnění
10.05.2021 20:06
|
0

Na tyto ojetiny pozor. Německý ADAC je označil jako nejporuchovější auta na tamních silnicích

Mercedes třídy E i Hyunda i20 – statistiky německých žlutých andělů vydaly vozy, které nejvíc zlobí
09.05.2021 18:40
|
3
Reklama

Vypadá jako BMW, kéž by tu byla! Lidé marně touží po nové Škodě Fabia v zemi, kde se neprodává

Kdyby začala mladoboleslavská automobilka vyvážet do Jihoafrické republiky, nejspíš by uspěla
06.05.2021 07:31
|
25

Požár elektromobilu může být peklo, varují hasiči. V kontejneru s vodou stráví i týden

Problém by mohl nastat s hašením vozu, který je připojený na nabíječku. A to i když se vypne proud
05.05.2021 16:22
|
2
Reklama
Autosalon TV