Reklama
Auto profi

Netradiční partnerství ze světa formule 1. Stavební stroje JCB pomáhají týmu Aston Martin

JCB pomohlo týmu se stavbou jeho nového sídla v Silverstonu. Zakopalo i časovou kapsli
Zdroj: Aston Martin / JCB

Že jsou monoposty formule 1 a stavební stroje z naprosto jiného světa? Nevadí. I tato dvě odlišná odvětví spolu mohou navázat zajímavou spolupráci. Podařilo se to týmu F1 Aston Martin a známé britské společnosti JCB, která vyrábí široké portfolio manipulační techniky. A i když neumí uhánět třeba třísetkilometrovou rychlostí, rozhodně to neznamená, že by týmu Aston Martin nebyla k užitku.

Nové sídlo v Silverstonu

Když Aston Martin potřeboval postavit nové sídlo závodního týmu, obrátil se právě na JCB. To mu pomohlo při stavbě nejen svou manipulační technikou, za jejíž volant alespoň symbolicky usedl i sám slavný jezdec Fernando Alonso, ale i nápadem jak celou věc ozvláštnit. Skupina učňů společnosti JCB připravila časovou kapsli, kterou loni zakopala na místě budoucí továrny. Má být otevřena za 50 let a kromě jiného obsahuje například umělecká díla vytvořená fanoušky týmu Aston Martin z celého světa, polo triko podepsané celým týmem, kopii předpisů formule 1 pro sezonu 2022, upomínkové předměty JCB a další zajímavosti.

„Naše nové budovy odrážejí nejen rozsah našeho odhodlání stát se vítězem mistrovství světa, ale také rozsah našeho růstu a rozvoje jako organizace. Jsem přesvědčen, že každá budova je silnou reprezentací lidí, kteří v ní pracují, a jsem nadšený, že vytváříme nový domov, ve kterém mohou lidé pracovat, spolupracovat, tvořit a společně vítězit,“ řekl nadšeně při zahájení stavby Lawrenc Stroll, šéf týmu Aston Martin.

„Tento ambiciózní projekt upevňuje pozici nového sídla týmu v rámci formule 1 a poskytuje fantastický domov a pracovní prostředí pro skupinu mimořádně talentovaných a motivovaných mužů a žen. Jsem inspirován Lawrencovou přesvědčivou vizí týmu. Je to ambice, kterou z celého srdce sdílíme: vybudovat lepší průmyslovou budoucnost pro naši zemi,“ doplnil ho předseda představenstva společnosti JCB Lord Bamford.

Co umí teleskopický manipulátor

Ostatně, teleskopické manipulátory nemusí pomáhat jen se stavbou. Na závodech formule 1 se hodí i do ostré akce. Používají se tam totiž k rychlému odstranění havarovaných monopostů z trati. Pomáhá jim přitom fakt, že mohou být vybaveny velmi širokou paletou příslušenství, třeba od zametačů a stavebních lopat či paletizačních vidlí po navijáky nebo dokonce pracovní plošiny.

Samo JCB přitom patří mezi nejvýznamnější výrobce teleskopických manipulátorů, protože se jejich vývojem zabývá už od roku 1977. Aktuální rozpětí modelů je široké, počínaje modelem 514-40 s nosností 1,4 tuny a dosahem čtyři metry, který je díky nízké hmotnosti možné táhnout za běžným pickupem, až po masivní rotační teleskopický manipulátor 555-260R s výškou zdvihu 26 metrů, který unese 5,5 tuny.

Zajímavostí je, že se i v kategorii manipulační techniky řeší alternativní paliva. JCB tak klasické modely s dieselovými motory v rámci standardní nabídky doplňuje čistě elektrickým typem JCB 525-60E z řady JCB E-Tech. Ve fázi prototypu je také stroj se spalovacím motorem na vodík.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Kvíz pro fanoušky Formule 1. Poznáte závodní okruhy pouze podle jejich mapy?

Vyzkoušejte si znalost tratí formule 1. Podle plánku zkuste uhodnout, o jaký okruh se jedná
19.03.2023 09:46
|
1
Reklama

Poprvé za volantem Volva EX30. Nízká cena je K.O. soupeřům, nabízí za ni komfort i rychlost

Použitých eko materiálů je na palubě možná až moc, někdy to nevypadá úplně hezky
22.02.2024 09:54
|
5

Aditiva sami nedolévejte, hotová paliva jsou lepší, říká v rozhovoru expertka na pohonné hmoty

V zimě může dojít k problémům i kvůli AdBlue, to totiž zamrzá už při -11 stupních Celsia
21.02.2024 13:51
|
27
Reklama

Škoda Superb má nové ceny. Kombi i litfback se nyní vejdou pod milion

Mladá Boleslav rozšířila ceník Superbu o variantu s karoserií typu liftback, přidala motory
20.02.2024 13:42
|
0

Tento model Lamgorghini Countach rozhodně není na hraní. Stojí stejně jako nová Škoda Kamiq

Postavit malou repliku legendárního italského vozu zabere profesionálům na 400 hodin práce
20.02.2024 12:00
|
0
Reklama
Autosalon TV