Reklama
Auto profi

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Lexus oficiálně uvedl na český trh malé SUV s označením LBX. Novinka má podle ředitele českého zastoupení značky Jakuba Květoně potenciál stát se druhým nejprodávanějším modelem značky po velkém SUV RX. A také jí dopomoci k rekordním prodejům a útoku na německou konkurenci či Volvo. Při jízdních testech jsme ji na stejné trase porovnali s většími sourozenci UX a NX.

Porovnání s většími SUV od Lexusu

Nový Lexus LBX už jsme na našich silnicích krátce projeli. První dojmy si můžete přečíst v článku, na který odkazujeme vedle tohoto textu. Jezdili jsme s ním i na mezinárodní prezentaci ve Španělsku, a proto jsme v rámci české premiéry zvolili trochu jiný druh zkoušky. Na totožné třicetikilometrové trati v okolí zámku Mcely na okreskách a ve vesnicích jsme ho při totožném stylu jízdy na vrchní hranici povolených rychlostních limitů porovnali s většími a dražšími sourozenci - modernizovaným UX 300h a NX 350h. Zatímco LBX se prodává už od 699 tisíc korun, UX 300h od 879 tisíc korun a NX350h od 1 390 000 korun.

Začínáme modelem NX 350h. Jde o velké SUV blížící se délkou karoserie Škodě Kodiaq, jehož největší devízou je nesmírně komfortní jízdní projev. Pod kapotou spolupracují elektromotor s benzinovým čtyřválcem o objemu 2,5 litru a je to sametová a plynulá jízda. Na druhou stranu ale auto působí na okreskách neohrabaně a trochu kymácivě. Po absolvování okruhu svítí na ukazateli spotřeby 6,4 litru. Trať jsme absolvovali průměrnou rychlostí 56 km/h a 44 procent jsme jeli výhradně na elektřinu. Spotřeba odpovídá údajům výrobce (5,7 až 6,4 l podle WLTP).

Modernizované UX 300h působí podstatně kompaktnějším dojmem než NX, přestože délkou zase o tolik kratší není (4,5 m). Auto velikosti Škody Karoq kombinující pod kapotou elektromotor a čtyřválcový dvoulitr nenabízí zdaleka tak luxusně pohodlný podvozek, zato se chová v zatáčkách mnohem agilněji než větší NX. V porovnání s konkurencí jde však stále o velmi tiché a komfortní auto. Na nerovnostech se ale trochu otřásá. Trasu jsme absolvovali s podstatně nižší spotřebou než u NX 350h. Palubní počítač ukázal 5,3 l, což je ale víc, než udává výrobce (4,6 až 4,9 l). Dosáhli jsme průměru 58 km/h a čistě na elektřinu jsme jeli celých 57 procent trati.

Nové LBX (4,19 m) při rozjezdu na elektřinu překvapí podobným komfortem jako UX 300h, ale jakmile se nastartuje tříválcová patnáctistovka pod kapotou, i nevycvičené ucho pozná rozdíl proti čtyřválci. Zvuk benzinového motoru je znatelně hrubší, ale stále velmi dobře utlumený. Podvozek nového LBX nám připadal překvapivě podobně komfortní jako u UX. Dokonce se na nerovnostech netřese, ale pro změnu se dokáže trochu víc na asfaltových boulích rozhoupat. Jeho projev v zatáčkách je ale téměř motokárový, příjemně sportovní. Od začátku nám je jasné, že tentokrát budeme mít nižší spotřebu. Dostáváme se na 4,7 l, výrobce udává 4,4 až 4,7 l. Okruh jsme přitom absolvovali nejvyšší průměrnou rychlostí 59 km/h, z čehož je vidět, že jsme s ním projížděli zatáčky rychleji, než u větších sourozenců. Čistě na elektřinu jsme jeli 52 procent okruhu.

Na to, o kolik je LBX menší než ostatní SUV od Lexusu, a na to, že konstrukčně vychází z Toyoty Yaris Cross, se inženýrům podařilo autíčko až nečekaně „polexusit“. Určitě půjde pro zajímavé druhé auto do rodiny zejména pro ženy. „Podle mě jde o nejlepší auto do města. Jednoduché, přátelské, a přitom s komfortem značky Lexus. A platí i to, že i nadále se všechny lexusy pro český trh včetně LBX dovážejí z Japonska,“ řekl k tomu šéf českého zastoupení Jakub Květoň.

Rekordní první kvartál

První produkční Lexusy LBX přijely do Česka před dvěma týdny a podle Květoně má značka zatím 140 objednávek na tento model. „Plán je pro letošek 300 kusů. LBX by se mělo stát spolu s NX druhým nejprodávanějším modelem značky hned po dlouhodobě nejoblíbenějším RX. Zároveň by nás mělo přiblížit z hlediska počtu prodaných kusů ke konkurenci v podobě německých značek a Volva. A nezastíráme, že bychom díky příznivé ceně LBX mohli přetáhnout zákazníky i z mainstreamového segmentu,“ řekl Autosalonu Květoň.

I bez LBX má Lexus za sebou v roce 2024 rekordní první kvartál, když se mu povedlo prodat 556 vozů. To znamená meziroční nárůst 84 procent.

Nový Lexus LBX aktuálně nemá v prémiovém segmentu přímou konkurenci. Audi Q2 se nenabízí v hybridním provedení, nová generace Mini Countryman vyrostla o segment výš a nový Mini Aceman bude pro změnu pouze čistokrevným elektromobilem. Porovnali jsme tak nejlevnější Lexus LBX s jeho sourozencem Toyotou Yaris Cross a Suzuki Vitara (oba v hybridním provedení), nehybridní Škodou Kamiq s automatem a Audi Q2 s naftovým motorem - podívejte se ZDE. I z tohoto porovnání vyplývá, že lexus má potenciál přebrat zákazníky lidovým značkám.
Reklama

Diskuze

Milan Smrž - 30.04.2024 23:57:40
Nějak nechápu spojení velmi komfortní auto co se na nerovnostech natřásá, to se vylučuje ne?

Elektrický Lexus UX jezdí výborně. Pomalé nabíjení ho ale odsoudilo na cesty kolem domu

Facelift přinesl povedenému elektromobilu baterii s kapacitou 73 kWh. Dobíjí ale jen 50 kW
26.12.2023 08:56
|
3
Reklama

Řídili jsme nastupující bestseller. Malý Lexus LBX jezdí i vypadá luxusně, konkurence mu vymřela

Poprvé jsme usedli za volant dlouho očekávané japonské novinky. Je to plnokrevná kapesní prémiovka
22.12.2023 11:43
|
0

Slibuje nízkou cenu, spoustu komfortu i mrštnost. Prohlédli jsme si nový Lexus LBX naživo

Auto se bude na rozdíl od řady konkurentů prodávat i s pohonem všech kol. Je to hybrid
05.06.2023 12:00
|
5

Renault zase leze do zelí BMW a Mercedesu. Jeho Rafale vypadá skvěle, ale jízda není bez chyb

Velké SUV kupé má sportovně naladěný podvozek, hybridní pohon se však při sportovní jízdě trápí
30.05.2024 08:00
|
0

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3
Reklama

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0

Do Česka poprvé přijelo nejbezpečnější a nejtišší volvo. Pojme sedm lidí a dovážet se bude z USA

Elektrické SUV je počítačem na kolech s umělou inteligencí. Každý den má být lepší
15.04.2024 16:15
|
0
Reklama
Autosalon TV