Reklama
Auto profi

A takové motory byste chtěli zakázat? Jezdili jsme s benzinovým dvoulitrem s průměrnou spotřebou 4 l

Eco rally s rodinnými vozy Mazda 3 a CX-30 s výkonnými motory e-Skyactiv X ukázala jejich úspornost
Zdroj: Tiskový servis Mazda

Mazda uspořádala závod o co nejnižší spotřebu se svými rodinnými vozy vybavenými novým motorem e-Skyactiv X. Sedmnáct českých a slovenských novinářů dosáhlo s vozy Mazda 3 a Mazda CX-30 s manuální i automatickou převodovkou a pohonem předních kol pozoruhodných výkonů. Autosalon.tv byl u toho.

Bývaly to sliby chyby

První generace motoru Skyactiv X od Mazdy slibovala kultivovanost benzinové pohonné jednotky, spotřebu dieselu a pozoruhodnou dynamiku. Až na tu kultivovanost se bohužel zbývající vlastnosti nepodařilo zcela naplnit. To potvrdila i soutěž o nejnižší spotřebu, kterou Mazda s vozy vybavenými těmito motory uspořádala před dvěma lety v okolí Brna. Průměrná spotřeba ze všech jízd činila 5,9 l benzinu/100 km, což nebyl nijak zázračný výkon.

Evoluce tohoto motoru označená e-Skyactiv X vybavená mild-hybridní technologií přinesla papírově vyšší výkon (až 137 kW místo dosavadních 132 kW) a nižší spotřebu. Naše první testovací jízdy potvrdily, že rozdíly při reálné jízdě byly ještě mnohem větší, než napovídaly papírové hodnoty. A tak jsme byli hodně zvědavi na soutěž o co nejnižší spotřebu.

Ta tentokrát proběhla na 17 km dlouhém okruhu vedoucím přes několik vesnic a městeček po okreskách a silnicích II. třídy v okolí Kolína a Kutné Hory. Každý soutěžící měl tři jízdy se třemi různými auty. Na rozdíl od první eco rally v okolí Brna šlo výhradně o auta s pohonem předních kol - hatchback nižší střední třídy Mazda 3 e-Skyactiv X s manuální šestistupňovou převodovkou a rodinné SUV, nebo chcete-li crossover Mazda CX-30 e-Skyactiv X s manuální i automatickou šestistupňovou převodovkou.

Soutěžící měli na trasu zanesenou v navigaci dvacetiminutový limit. Kdo se chtěl vyhnout penalizacím, musel tak jet alespoň tempem běžného důchodce pohybujícího se mezi vesnicemi. Auta se hlídala pomocí GPS, takže se penalizace rozdávaly i za překročení maximální povolené rychlosti v obci a u železničních přejezdů o 10 km/h a více. Totéž platilo o nezastavení na stopce.

Mazda CX-30 e-Skyactiv X s manuálem: 4,4 l/100 km

Jako první auto jsem si vylosoval Mazdu CX-30 e-Skyactiv s manuálním řazením. Kdo se chce o něm dozvědět všechny podrobnosti včetně ceny, najde je v našem Katalogu ZDE. Jde o auto srovnatelné například se Škodou Karoq - na jejich porovnání se můžete podívat ZDE.

Mě teď ale nejde o to auto hodnotit, nebo testovat. Chci s ním zajet co nejnižší spotřebu, takže vypínám rádio i klimatizaci, což při venkovní teplotě kolem dvaceti stupňů není žádný problém. Zrcátka si seřizuji tak, aby byla co nejblíže karoserii (někteří soupeři je dokonce zcela sklápějí). Nuluji palubní počítač, spouštím stopky.

Trasu mám sice nastavenou v navigaci, ale i tak je první jízda samozřejmě nejhorší, protože ji vůbec neznám. Netuším tak třeba, kde bude výhodnější plachtit, a kde naopak mít zařazený rychlostní stupeň. Rozjíždím se tak, abych motor točil v nízkých otáčkách na co nejvyšší rychlostní stupeň. Mimo obec jedu přibližně osmdesátkou, v obci se snažím nepřekročit limit pro penalizaci. Tím pádem samozřejmě nemůžu jet úplně ideálně za nejnižší spotřebu, protože jsou místa, kde vede trasa v obci z kopce a bylo by tak výhodnější nechat auto plachtit třeba sedmdesátkou. Takže brzdím a utěšuji se aspoň tím, že díky rekuperaci mild-hybridního systému část energie využiju zpátky.

Výsledná spotřeba 4,4 litru se nakonec ukáže v porovnání s ostatními novináři jako suverénně nejhorší ze všech tří jízd, ale tak to mají s první jízdou všichni. Ti nejlepší dokázali spotřebu CX-30 s manuálním řazením stlačit pod čtyři litry. Výrobce uvádí kombinovanou spotřebu dle cyklu WLTP 5,6 až 5,7 l naturalu na 100 km podle úrovně výbavy.

Mazda 3 e-Skyactiv X s manuálem: 3,9 l/100 km

Přesedám do Mazdy 3 e-Skyactiv X s manuálním řazením. Jelikož jsem první jízdu absolvoval zbytečně rychle, přibližně za osmnáct minut, ubírám maximální rychlost mimo obce na 70 km/h. A výsledek se okamžitě dostavuje. Od začátku je jasné, že tentokrát bude spotřeba mnohem nižší. Daří se mi optimálně plachtit a jet motýlí nohou na šestku. Pružný dvoulitrový motor si nechává líbit i velmi nízké otáčky. Jistý a zároveň komfortní podvozek umožňuje ve sjezdech jízdu bez brždění i ve velmi prudkých zatáčkách. V cíli se raduji z fantastické průměrné spotřeby 3,9 litru na 100 kilometrů.

Výrobcem udávaná kombinovaná spotřeba v reálném režimu WLTP činí 5,3 l na 100 km. Veškeré informace a ceny k aktuální Mazdě 3 najdete v našem katalogu ZDE. Porovnání s VW Golf 1.5 TSI 110 kW jsme připravili ZDE.

Mazda CX-30 e-Skyactiv X s automatem: 4,5 l/100 km

Na závěr si beru Mazdu CX-30 e-Skyactiv X s šestistupňovou automatickou převodovkou, na níž si řada kolegů hodně zkazila celkový průměr a výjimkou nebyly spotřeby vysoko přes pět litrů. Snažím se k autu přistupovat, jako by mělo manuální řazení. Rychlostní stupně měním zásadně manuálně, beru autu svobodu rozhodování. Tedy, v rámci možností. Při nízkých otáčkách mě totiž auto přeřadit na vyšší stupeň prostě nenechá. Jelikož jsem měl i v předchozí jízdě s "trojkou" ještě drobnou rezervu do dvacetiminutového limitu, jedu ještě o něco pomaleji. 

Takový styl jízdy sice bere uživateli výhodu automatické převodovky, ale na spotřebu je blahodárný. Výsledná průměrná hodnota v cíli činí jen 4,5 l/100 km, ten o pouhou desetinu víc než v první jízdě se stejným autem, ale klasickým manuálním řazením. Výrobcem udávaná spotřeba u tohoto motoru podle metodiky WLTP přitom činí 6,1 l/100 km.

Průměr všech novinářských jízd: 4,4 l/100 km

Moje výsledná průměrná spotřeba ze všech tří jízd 4,27 litrů stačí v konečném hodnocení na třetí místo. Dva kolegové zajeli neuvěřitelný průměr 4,03 l na 100 km. Jenže oba výrazně překročili ve svých jízdách časový limit. Jeden o tři minuty, druhý dokonce o deset minut. Ani následné penalizace z toho vyplývající je o zlato a stříbro nepřipraví. Navíc jsem se drobnému trestu nevyhnul ani já - jenže naopak za příliš rychlou jízdu těsně před značkou ukončující obec.

Celkový průměr všech novinářských jízd činil 4,4 l benzinu na 100 km. Inovovaný motor e-Skyactiv X ve vozech Mazda 3 a Mazda CX-30 ukázal, že proti předchozí verzi Skyactiv X je v reálném provozu opravdu výrazně úspornější. Když si uvědomíme, že jde o "plnotučný" dvoulitrový atmosférický čtyřválec s výkonem až 137 kW spalující benzin v plnohodnotných rodinných autech, jsou hodnoty jeho spotřeby skutečně fantastické. Tak snad jsme alespoň malým dílem přispěli k tomu, že evropští zákonodárci ještě zváží budoucí limity Euro 7. Zlikvidovat takové motory by totiž byl opravdu hřích.
Reklama

Diskuze

Ryan - 24.10.2021 21:09:41
Nechápu jak můžete srovnávat diesel s benzínem, jak tu někdo obhajujete svou ochcavku 1.6 diesel, že má menší spotřebu než 2.0 benzín.... diesel bude mít vždy menší spotřebu než benzín, můj Zetor z r. 90 taky jede za 4/100 když po cestě táhnu 9T.
Sdj - 05.10.2021 21:41:51
Já mám Mondeo 2.5 v6 a v průměru pořád za 8,5l i pod na 100, kombinovaná, převážně i město. A pak at někdo říká jak ty velké motory žerou... a to už jsem s tim jel i hodně pod 8l/100 a nepodtacim ani se nějak extra nehonim za super spotřebou

Čínský Dongfeng chce být dvojkou na českém trhu hned za Škodou. Přiveze monstra i levná elektroauta

Už teď máme pokrokovější technologie než zdejší značky, tvrdí jejich evropský šéf
10.04.2024 07:33
|
2

Názor: Nulová tolerance vůči alkoholu u řidičů je falešná anomálie, kterou nedodržují ani policisté

Komu naměří při dechové zkoušce do 0,3 promile, ten se trestu vyhne. Pokud neřekne, že požil
13.03.2024 19:26
|
23
Reklama

Nový hybrid od Citroënu označují za zabijáka dieselu. Platí to jen částečně, zjistili jsme

Otestovali jsme rodinné SUV Citroën C5 Aircross Hybrid 136 ë-DCS6 Ë-SERIES
09.03.2024 18:53
|
3

Není allroad jako allroad. Otestovali jsme lepšoaudi s plnohodnotným quattrem a sametovým automatem

Test Audi A6 allroad 50 TDI quattro: Největším plusem je všestrannost, minusem chudá základní výbava
18.02.2024 08:34
|
0
Reklama
Autosalon TV