Reklama
Archiv - Zprávy

Vývoj barevného odstínu pro nový model vozu trvá nejméně tři roky. Seat poodhalil roušku toho, jak takové barvy vznikají.

Vývoj nové barvy začíná průzkumem trhu a končí lakem nanášeným na karoserie automobilů. To vše vyžaduje tři roky výzkumu a dostatečně bedlivé sledování trendů na trhu.
Zdroj: Seat

Specializovaný tým analyzuje tržní trendy a navrhuje paletu barev pro nové modely, které budou uvedeny na trh. „Kromě sledování trendů vyžaduje definování nového odstínu také velkou míru intuice. Musíte cítit puls ulice a nechat se jím vést,“ říká Jordi Font z oddělení Color&Trim ve společnosti Seat. Pro vytvoření nového odstínu je zapotřebí celkem 1 000 litrů laku.

Míchání barev probíhá v laboratoři. V této fázi je vytvoření nové barvy výhradně záležitostí chemie. V případě barevné palety pro model Seat Arona - „Jsme smícháním 50 různých pigmentů a kovových částic vytvořili téměř 100 variant stejné barvy, abychom mohli posoudit, který odstín je nejvhodnější,“ uvádí Carol Gómezová z oddělení Color&Trim. „Barvy jsou stále sofistikovanější a poptávka po individualizaci roste,“ říká Font. Příkladem je právě nový vůz Arona, u něhož mají zákazníci možnost výběru z více než 68 různých kombinací barev.

Jakmile je barva definována, následuje její test nanesením laku na kovovou desku. Tím se ověří její praktická využitelnost a posoudí vizuální efekt, který vytváří. „Kontrolujeme hloubku a jemnost odstínu na deskách vystavených slunečnímu svitu i ve stínu, abychom se ujistili, že se nanesená barva shoduje s tou, kterou jsme navrhli,“ dodává Jesús Guzmán z oddělení Color&Trim.

Zdroj: Foto:Seat

Ve stříkacích kabinách jsou automobily lakovány při teplotě mezi 21 a 25 stupni Celsia. Na každý vůz je naneseno 2,5 kilogramu laku. V tomto automatizovaném procesu pracuje 84 robotů. Lakování každého vozu trvá šest hodin. Stříkací boxy jsou vybaveny ventilačním systémem podobného typu, který se používá v operačních sálech, aby se zabránilo vnikání prachu i dalších nečistot zvenku a jejich ulpívání na čerstvě nalakovaných vozech. Celkem je naneseno sedm vrstev laku, z nichž každá je stejně tenká jako vlas, ale zároveň tvrdá jako skála. Lak se suší v sušicí kabině při 140 stupních Celsia.

U nalakované karoserie pak trvá ověření nezávadnosti naneseného laku pouhých 43 sekund. Vozidla procházejí „skenerem“, který kontroluje hladkost povrchu a nepřítomnost nečistot.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV