Reklama
Archiv - Zprávy

Vojáci mají nový autobus Scania

Společnost Scania dodala Armádě České republiky už osmý autobus.
Zdroj: Scania

Scania se do Armády České republiky vrací po pěti letech. Ve službách Ministerstva obrany už slouží sedm autobusů Scania OmniExpress 360, což byl předchůdce aktuálního modelu.

Nový dálkový autobus Scania Interlink HD má na délku 12 metrů a na rozdíl od klasického provedení má řadu úprav dle požadavků Ministerstva obrany. Sedadla jsou dále od sebe a cestující tak mají mnohem více místa zejména v prostoru pro nohy. Kapacita Scania Interlink HD pro Armádu ČR činí 44 sedadel pro pasažéry a další dvě pro řidiče a průvodce. Tento model se vyrábí ve finském Lahti a při jeho konstrukci se používají nerezové profily.

Autobus je také zajímavý neobvyklým uspořádáním dveří 1 – 0 – 1.  Druhé boční dveře nejsou umístěny uprostřed autobusu, jak jsme na naše poměry zvyklí, ale podle specifických požadavků zadavatele až za zadní nápravou. S použitím této konfigurace se docílí mnohem většího objemu zavazadlového prostoru mezi nápravami, který nyní činí 9,8 m3. U autobusu s rozvorem 5900 mm jde o velmi nadstandardní rozměr. Velký zavazadelník umožní  bez poškození přepravit vše, co je potřeba, včetně velmi rozměrných předmětů. Sem patří například i hudební nástroje Ústřední vojenské hudby (harfa či tympány), ale třeba i obřadní paškál duchovní služby Armády ČR apod. Výbavu autobusu pak doplňuje například sklopné lůžko za poslední řadou sedadel, nezávislá kuchyňka s kávovarem a lednicí, audio/video systém Bosch se dvěma monitory nebo komfortní čalouněná sedadla. Hnací ústrojí tvoří šestiválcový motor o objemu 13 litrů s výkonem 410 koní. Vozidlo je vybaveno automatizovaným řazením Scania Opticruise, retardérem a balíčkem asistenčních systému (ACC, LDW, AEB, hill holder, atd.).

Výhodou je také zajištění online čtyřiadvacetihodinového servisu na území všech států Evropy. Pokud už se závada náhodou vyskytne, je bezodkladně na místě odstraněna, a to vše bez jakékoliv finanční účasti řidiče či armády. Nový autobus bude sloužit mimo jiné na mezinárodních a protokolárních akcích.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV