Reklama
Archiv - Zprávy

Vize budoucnosti městské mobility. Seat Minimó.

Seat odhalil vizi budoucnosti městské mobility představením koncepčního vozu Minimó na letošním ročníku veletrhu Mobile World Congress v Barceloně.
Zdroj: Seat

Elektricky poháněné čtyřkolové vozidlo bylo vyvinuto s ohledem na výzvy současné dopravy ve městech, která se potýká se stále přísnější emisní legislativou včetně zákazů vjezdu do městských zón pro některé druhy vozidel, s negativními dopady dopravních kolon a s nedostatkem parkovacích míst. Minimó kombinuje výhody menších rozměrů motocyklu s bezpečností a komfortem větších osobních vozidel s cílem eliminovat mnohé neduhy cestování po městě. Úzké a agilní vozidlo usnadňuje jízdu v městských oblastech, ale má uzavřený interiér, je praktické a nabízí vyšší úroveň bezpečnosti, takže uspokojí požadavky širšího okruhu řidičů. Díky zcela elektrickému pohonu s nulovými emisemi lze s tímto vozidlem bez omezení cestovat i v městských centrech s nejpřísnější emisní legislativou. Další výhodou je možnost výměny sady akumulátorů. Vozidlo tak rychle a efektivně získá novou zásobu elektrické energie. Pro soukromé zákazníky se tím výrazně zkrátí doba nabíjení a provozovatelům služby sdílení městských elektromobilů se sníží provozní náklady.

Minimó a jeho design

Koncepční vůz s vnější délkou 2,5 metru a vnější šířkou 1,24 metru je dostatečně kompaktní k tomu, aby projel i těmi nejucpanějšími městskými ulicemi a využil i ty nejmenší mezery pro zaparkování. Kompaktní rozměry navíc zmenšují plochu vozidla na pouhých 3,1 m2, což je mnohem méně než u běžného městského vozu (cca 7,2 m2). A na rozdíl od ostatních městských vozidel poskytuje komfort díky velkým, nezakrytým 17“ kolům, vysoké poloze sedadel jako ve vozech SUV a nabídce prostoru pro spolujezdce. Uzavřená karoserie se vyznačuje lehkostí. Vozidlo chrání své cestující nejen před působením živlů, ale také jim poskytuje vyšší úroveň bezpečnosti, a je tak bez ohledu na podmínky praktickým dopravním prostředkem pro cestování po městě. Jedním předním světlometem připomíná motocykl, zatímco design zadní svítilny je inspirován světem letadel a umocňuje agilitu vozu. Zavěšení asymetrických dveří umožňuje jejich otevření i v nejtěsnějších prostorech. Menší dveře řidiče na levé straně ponechávají více místa pro okna, což zlepšuje výhled z vozidla, zatímco větší dveře spolujezdce na pravé straně významně usnadňují nastupování a vystupování.

Dojezd

Minimó poskytne dojezd více než 100 kilometrů na jedno nabití sady akumulátorů s vysokou hustotou energie. Díky důmyslné konstrukci však uživatelé nemusí čekat hodiny, až se vybité akumulátory jejich vozidla nabijí. Akumulátory, uložené pod podlahou ve snadno přístupném rámu, lze vyměnit za zcela nabitou sadu během několika sekund a s minimálním úsilím. Vozidlo tak může pokračovat v jízdě mnohem rychleji než ostatní vozidla na silnicích.

Komfort a praktičnost pro řidiče a spolujezdce

Po otevření dveří vzhůru přivítá cestující komfortní interiér s příjemnými materiály a estetickým designem. Na sedadlech s uspořádáním 1+1 je pro řidiče i spolujezdce k dispozici stejně velký prostor. Z vozidla je panoramatický výhled všemi směry. Vzdálenost mezi kyčelními klouby řidiče a spolujezdce vzadu je stejná jako v modelu Seat Mii, zatímco vzdálenost mezi cestujícími a dveřmi je větší než v aktuálním modelu Ibiza. Spolujezdec vzadu se setká s měkkými, hladkými materiály s čistým zpracováním. Pocit prostornosti a komfortu ještě více umocňuje skutečnost, že v zadní části interiéru není tradiční pevné sedadlo. Zadní sedadlo je totiž neoddělitelnou součástí interiéru. Pokud cestuje řidič sám, může prostor vzadu využít pro odložení zavazadel. Toto řešení zvyšuje praktičnost vozidla a také naznačuje další možné využití vozu Minimó i pro jiné účely, než je přeprava osob.

Vpředu je vše přizpůsobeno potřebám řidiče. Základem vozidla je tuhý skelet. Kola s průměrem 17“ jsou umístěna co nejdál od sebe. Lehká a zároveň odolná konstrukce karoserie přispívá k mimořádným provozním vlastnostem.

Konektivita

V oblasti konektivity nabízí vozidlo integrovaná digitální řešení pro soukromé uživatele i klienty služeb sdílení automobilů na základě digitálního klíčku a bezkabelové technologie Android Auto. Centrální digitální displej za volantem kombinuje funkce panelu přístrojů a digitálních aplikací chytrého telefonu uživatele s nezbytnými požadavky na bezpečnost jízdy. Uživatelé mohou díky funkci Google Assistant v rámci systému Android Auto sledovat provoz s oběma rukama na volantu a zůstávat přitom díky hlasovým povelům ve spojení s okolním světem, plnit různé úkoly a ovládat multimediální systémy. Tato platforma je navíc otevřená pro další budoucí vývoj. Minimó je připraveno na budoucí techniku pro autonomní jízdu úrovně 4, která umožní vyzvednout uživatele na stanoveném místě. Tím se vyřeší jeden z hlavních problémů sdílení vozidel.

Syntéza řešení

Nové přístupy k mobilitě jsou v souvislosti s růstem velkoměst a přelidněností městských oblastí stále důležitější. Cestování tradičním automobilem je stále náročnější, takže je nutné přicházet s nápaditými, dobře promyšlenými řešeními. Koncept Minimó od osobních automobilů přebírá bezpečnost, komfort a praktičnost, které kombinuje s vrozenými přednostmi motocyklů, jako je malá půdorysná plocha a agilita. A k tomu všemu přidává nové vlastnosti elektrifikovaných pohonů a dokonale integrovaných digitálních funkcí. Výsledkem je úzké a agilní vozidlo s uzavřeným, praktickým a komfortním interiérem, které díky své specifické koncepci snižuje provozní náklady provozovatelům služeb sdílené mobility a nabízí vhodné řešení pro moderní mobilitu.

Koncepční vůz Minimó se představil ve světové premiéře na veletrhu Mobile World Congress 2019 v Barceloně a bude vystaven na březnovém mezinárodním autosalonu v Ženevě.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV