Reklama
Archiv - Zprávy

Vidět do všech stran a bezpečně manévrovat s vozidlem je s asistenty jednodušší

Předpokladem pro bezpečné parkování je dobrý výhled z vozu. Pro řidiče je často právě v situacích při parkování obtížné získat dokonalý přehled o kompletním okolí.
Zdroj: Volkswagen

Například u Volkswagenu pro tyto případy používají pomocníka s názvem „Area View“. Hned čtyři kamery, které jsou instalované v zadní části vozu, ve vnějších zpětných zrcátkách a v masce chladiče, snímají celé okolí vozidla a promítají obraz z ptačí perspektivy v živém přenosu na displej přístrojové desky. Další náhledy je možné zobrazovat v závislosti na dopravní situaci a záměru řidiče, který tak může snadno a včas rozpoznat eventuální překážky.

Typickou ukázkou širokých možností využití prostorového kamerového systému „Area View“ jsou například nepřehledné vjezdy do dvorů, garáží nebo těsná parkovací místa. Díky vizualizaci vzdálenosti vozidla od překážek po stranách lze snadno zabránit drobným poškozením. „Area View“ řidiči také umožňuje doslova „vidět za roh“. Protože je kamera v masce chladiče umístěna mnohem více vpředu, může dříve a lépe sledovat dění na pravé a levé straně. Vozidla, přibližující se ze stran, ukazuje na displeji ještě dřív, než je řidič může spatřit.

Zatímco je přední kamera uložena v masce chladiče, skrývá se zadní kamera ve výklopném logu Volkswagen nebo je integrována do madla zadního výklopného víka. Malé kamery ve vnějších zpětných zrcátkách završují technickou výbavu inovativního asistenta. Širokoúhlé kamery zaznamenávají v rámci systémových limitů oblast kolem vozidla, aby měl řidič výhled i do tzv. zóny slepého úhlu.

Systémem „Area View“ byl poprvé vybaven Volkswagen Touareg. Výhled všemi směry zajišťují čtyři kamery, které jsou nenápadně integrovány do vozidla. Každá kamera má úhel snímání 190 stupňů, přičemž systém zaznamenává kompletní okolí vozidla. Pro porovnání - zorné pole člověka je při klidném pohledu vpřed pouhých 175 stupňů. Obrazy z jednotlivých kamer jsou složeny do jednoho celku a zobrazovány na displeji jako pohled na okolí vozidla z ptačí perspektivy.

Systém „Rear View“ nabízí také výhled za vozidlo, a ukazuje, zda je cesta vzadu volná. Při zařazení zpátečky se automaticky aktivuje zadní kamera, uložená za výklopným logem Volkswagen (poprvé zde byla umístěna u modelu Golf VI). U některých systémů se na displeji zobrazují linie, ukazující trajektorii jízdy při aktuálním úhlu otočení volantu, které usnadňují řidiči orientaci. V závislosti na vozidle může tento systém usnadňovat například také připojení přívěsu zobrazováním vodicí linie na obrazu z kamery s pohledem na přívěs. Řidič tak může precizně zacouvat k oji přívěsu. Na centimetr přesné řízení a objíždění překážek je díky tomu snadné i při couvání.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV