Reklama
Archiv - Zprávy

V zahraničí se můžete setkat i s kuriozitami v pravidlech silničního provozu

Všichni motoristé, kteří vyrážejí na své cesty za hranice, by se měli obeznámit s pravidly silničního provozu země, do které míří. Že se mezi těmito pravidly může skrývat i řada kuriozit, se dozvíte v následujících řádcích. Jejich seznam dal dohromady Tým silniční bezpečnosti.
Zdroj: JS

Kdo smí řídit

Obecně platí, že za volant osobního automobilu mohou usedat osoby od osmnácti let věku. Ovšem třeba na Aljašce může usednout za volant každý, kdo dosáhl věku čtrnácti let. V Nigeru jsou přísnější, tam lze řídit nejdříve ve třiadvaceti. V Saúdské Arábii jsou ovšem velmi přísní na ženy. Ty nesmějí za volant usedat vůbec, bez ohledu na věk. Cestovat automobilem mohou jen v doprovodu mužského člena své rodiny. Pokud není nikdo takový k dispozici, musí si nějakého pána najmout. Saúdská Arábie je posledním státem na světě, kde ženy nesmějí usedat za volant. Ovšem jen do června 2018, kdy toto nařízení s definitivní platností přestane platit.

Než vyjedeme

V Dánsku čeká na každého řidiče, než usedne za volant, malý rituál – musí se přesvědčit, zda se pod vozidlem neukrývá dítě. V Rusku trestají jízdu se špinavým vozidlem. A je jedno, zda je znečištěné zvnějšku nebo uvnitř. Posouzení je na policistovi. Někdy však ruští řidiči řeší nelehké dilema – v zimních měsících musí jezdit s čistou registrační značkou, její očištění však je možné jen na domácím pozemku či na mycí lince. V San Francisku nesmí ten, kdo čistí svůj automobil, být jen ve spodním prádle. V Texasu musí být automobily povinně vybaveny stěrači, přední okno však mít nemusejí.

Jak se chovat v provozu

Ve většině států se na silnicích jezdí vpravo. Vlevo se musí řidiči držet ve zhruba osmdesátce států. Zhruba dvě třetiny světové populace tak bydlí ve státech s pravostranným provozem.

USA zdaleka nejsou z pohledu pravidel silničního provozu jednotné. A najde se zde i celá řada opravdových zvláštností. Tak například v Alabamě je zakázáno řídit se zakrytýma očima. V ostatních částech USA jsou smířlivější, uvedený způsob je „jen“ považován za nebezpečný. V Kalifornii je zakázáno používat silnici jako postel. Rovněž tak je zakázáno vyskakovat z vozidla jedoucího rychlostí vyšší než 65 mil v hodině. V Severní Karolíně platí zákaz průjezdu přes hřbitovy. V západní Virgínii jsou benevolentní, pokud jde o pojídání zvířat sražených vozidlem. V Connectitutu platí zákaz střílení velryb z vozidla. Navíc bude pokutován každý, kdo přechází silnici po rukách. V New Jersey bude potrestán každý, kdo uprostřed ulice zasadí strom. V Nevadě nesmíte na silnici na velbloudu. To ve Washingtonu bude pokutován každý, kdo do provozu vyjede na ošklivém koni. Na Floridě nesmíte upoutat k parkovacím hodinám kozu, slona či aligátora, pokud jste neuhradili parkovací poplatek. V Ontariu je možné jet po dálnici v otevřených saních tažených koňmi. Saně ovšem musejí být opatřeny alespoň dvěma zvonky. V Kansasu je považována jízda s hvízdajícími pneumatikami za chuligánství. Přestupce musí počítat s třicetidenním vězením. Turisticky vyhledávané americké státy Nevada, Havaj, Aljaška a Kalifornie trestají příliš pomalou jízdu. V Jižní Karolíně pro změnu postihují skladování odpadků v automobilech. Na Floridě nemají nic proti jízdě na skateboardu. Jezdec však musí mít speciální licenci.

Ostatně i v Evropské unii a okolí můžeme narazit na kuriozity. Ve Velké Británii výslovně přikazují řídit motorového vozidlo z předního sedadla. V Německu smějí na dálnici zastavit jen vozidla policejní, hasičská či sanitní. Ostatním je to přísně zakázáno. A to platí i pro nouzové stání z důvodu „vyschlé“ nádrže. I to je pokutováno jako důsledek nedbalosti řidiče, který tak navíc může ohrozit nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Rakouští policisté se mohou v zónách s rychlostí omezenou na max. 30 km/h spolehnout při posuzování rychlosti projíždějícího vozidla jen na svůj úsudek. Pozor na chodce ve Švýcarsku. Kdykoliv smějí vstoupit do vozovky a na řidiči je, aby je neohrozil. V Makedonii nesmí sedět na přední sedačce nikdo, kdo je viditelně pod vlivem alkoholu, tedy ani jako spolujezdec.

A co teprve v ostatních částech světa. V Gruzii platí výslovný zákaz projíždět přes dětská hřiště. Rovněž tak je zakázáno plivat z osobního auta či autobusu. Zákaz však neplatí pro řidiče náklaďáků. Rovněž tak nesmějí být v Gruzii pokutováni poslanci v období, kdy zasedá parlament. V Thajsku nesmí nikdo řídit automobil, autobus a dokonce ani tuk-tuk oblečený „nahoře bez“. V Japonsku může každý dospělý požívat ve vozidle alkohol, ovšem jen do okamžiku, kdy začne jevit známky podnapilosti. Pak už by mohl mít co do činění s místními strážci zákona. Navíc zde každý, kdo usedne do vozidla řízeného opilým řidičem, bude potrestán stejně přísně jako motorista pod vlivem. V Číně řidičům zakazují zastavit, pokud se v jejich jízdní dráze nachází chodec. Navíc lze v této zemi za volant usednout jen s řidičákem tam získaným. V blízkosti Mekky je úsek dálnice, kam je povolen vjezd jen muslimům. Ostatní musejí zvolit náhradní trasu. Japonsko, telekomunikační supervelmoc. A přece zde nesmějí řidiči při řízení používat žádná hovorová zařízení. Ani hands-free sady. Ve Spojených arabských emirátech pak mají velbloudi vždy přednost.

Co všechno se (ne)smí dělat v automobilu

V Kalifornii platí pro ženy zákaz řídit automobil v župánku. Ve státě Kentucky smějí ženy řídit oblečené jen v plavkách. Ovšem jen za předpokladu, že u sebe mají střelnou zbraň na sebeobranu. Druhým respektovaným řešením je, že je doprovázejí dva policisté. To Němci smějí řídit svá vozidla úplně nazí, beze zbraně a policejního doprovodu. Kabina automobilu je totiž považována za privátní prostor. Ovšem pozor! Řidiči musejí mít alespoň nazuté boty. V opačném případě pojišťovna neuhradí škodu vzniklou z důvodu dopravní nehody. V New Yorku trestají každého, kdo se bude svlékat ve vozidle. Na Kypru začali v poslední době přísně trestat řidiče, kteří jedí a pijí, zatímco řídí. Pozor, týká se i pití obyčejné čisté vody. A také jsou trestáni šoféři, kteří při jízdě bezdůvodně sundají ruku z volantu. Dané opatření má přimět řidiče, aby se plně věnovali jízdě, což by mělo zvýšit úroveň bezpečnosti na tamějších silnicích.

Cestujeme se zvířaty

Na Aljašce je zakázáno převážet psy uvázané na střeše vozidla. V Montaně nesmějí být v kabině kamionu přepravovány ovce. Zákaz ovšem neplatí, pokud je k dispozici vhodný doprovod. V Minnesotě můžete svézt gorilu. Ta ovšem musí vždy sedět na předním sedadle. V Itálii je dobré pamatovat na upoutání pejska bezpečnostními pásy.

Nic lidského nám není cizí…

Řidiči ve Velké Británii mohou v případě potřeby vykonat svou potřebu. Močit ovšem musejí mimo vozovku, u zadního kola, při tom se musejí opírat pravou rukou o vozidlo. V Idahu musí policejní hlídka před tím, než někomu přeruší romantické hrátky probíhající v jeho vozidle, použít alespoň po dobu tří minut sirénu či po uvedenou dobu blikat majáky.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV