Reklama
Archiv - Zprávy

V loňském roce zemřelo na českých silnicích 65 lidí kvůli nepozornosti za volantem

Tuto situaci by měla změnit nová kampaň s názvem „Nepozornost zabíjí“. V ní Česká asociace pojišťoven, BESIP a Policie ČR upozorňují na rizika spojená s používáním mobilního telefonu za jízdy.
Zdroj: ČAP

Podle průzkumů používají mobil při jízdě až dvě třetiny řidičů. Přes 16 procent se jich při jízdě dokonce fotí nebo natáčí na video. Kvůli SMS zprávě, fotce nebo hovoru ročně způsobí čeští řidiči až deset tisíc nehod a škody dosahují 550 milionů korun. Při nehodách z nepozornosti za volantem pak v loňském roce zemřelo 65 lidí.

Mobilní telefon je fenomén dnešní doby a počet nehod, které souvisejí s jeho používáním řidiči při řízení, dlouhodobě roste. Mobil za volantem je třetím nejčastějším přestupkem, se kterým se policisté setkávají. Každodenně vídáváme řidiče, kteří při řízení vozidla drží mobilní telefon a telefonují nebo píší zprávy, čímž se nesoustředí na dění v silničním provozu,“ komentuje aktuální situaci na silnicích plk. Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie Policejního prezidia ČR. Za rok 2017 evidovala policie téměř 50 tisíc přestupků za „telefonování při řízení“ (což je průměrně 137 přestupků na den). Přitom z pohledu bezpečnosti během telefonování za volantem je řidič ovlivněn zhruba stejným způsobem, jako kdyby měl 0,8 promile alkoholu v krvi.
Při psaní krátké zprávy ztratí řidič pozornost na pět vteřin. Za tu dobu ujede při pouhé padesátce 90 metrů, tedy vzdálenost fotbalového hřiště. Každý, kdo začne za volantem chatovat, tak extrémně riskuje,“ dodává Tomáš Neřold, pověřený řízením Samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy ČR.

Z průzkumů vyplynulo i to, že řidiči si uvědomují, že telefonovat by při řízení neměli, přesto své chování nijak nemění. Řada lidí dokáže mobil vypnout, případně ztlumit, například při jednání, zvyklí jsou také vypnout mobil, nebo jej přepnout do správného módu, při nastoupení do letadla. Při usednutí za volant ale mají pocit, že musí být neustále k zastižení. I při používání hands free není takovýto hovor zcela bezpečný. Třeba v případě emočně vypjatého hovoru dochází ke ztrátě koncentrace a pozornosti.

Pozor na body a pokuty

Používání mobilního telefonu je na českých silnicích zakázáno od roku 2002. Přesto tři čtvrtiny řidičů neví, jaký postih za tento přestupek hrozí. Za používání mobilu za volantem může policista odebrat 2 body a na místě udělit pokutu tisíc korun. Ve správním řízení se pokuta může navýšit na 1500 až 2500 korun. Značně vyšší pokuty mohou řidiče potkat při telefonování za jízdy v zahraničí. Ve Švýcarsku je to například 300 švýcarských franků, v Itálii 230 euro a v případě způsobení nehody zákaz řízení až na tři měsíce, a třeba na Slovensku je pokuta 120 euro.

Moderní pojišťovny mají v dnešní době více dbát na prevenci. Záleží nám na tom, aby pomáhaly klientům a aby škod bylo co nejméně, protože nejlepší škoda je ta, která se nestala,“ říká ke kampani výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Nová komunikační kampaň staví především na emocích. Ukazuje děti, jichž se případné zranění či smrt rodičů dotýká nejvíce. Chování řidičů nezmírní nebezpečí, jež hrozí jim, ale to, které ohrožuje jejich blízké. „Dokonce i v momentě, kdy již k nehodě dojde, se člověk snadněji dokáže vyrovnat s újmou, která se stala jemu. Obtížněji se ovšem vyrovnáváme s tím, že jsme svým chováním ublížili lidem, na kterých nám záleží. A právě toho chceme využít,“ popisuje motivy kampaně Jan Matoušek.
Kampaň je financována z Fondu zábrany škod a bude stát necelých 40 milionů korun.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV