Reklama
Archiv - Zprávy

Tuniské překvapení - Wallys Iris

Výroba automobilů v Tunisu? Navíc vlastní tuniské značky? Ano, jak se přesvědčil expert Pepa přímo na místě, skutečně existuje...
Zdroj: WallysCar

Wallys pochází z Tunisu

Bratři Guiga začali tam, kde skončil francouzský Dallas, kopie spartánského amerického Jeepu Willys, ovšem s laminátovou karoserií a předním pohonem. Myšlenka se zrodila na ostrovech Wallis-et-Futuna, součásti francouzského zámořského společenství v jižním Tichém oceánu, kde Zied a Omar Guigové potkali René Boescha, někdejšího konstruktéra francouzských rekreačních automobilů Dallas. Slovo dalo slovo, a tak se na základě Dallasu rozhodli vytvořit jeho modernizovanou verzi. Už sám Dallas vypadá jako zmenšený Jeep Willys, jenže FCA dávno tuhle slavnou značku nepoužívá, vystačí s Jeepem. Bratři Guigové využili modifikovaného označení podle francouzského ostrova i americké legendy pro svoji novou automobilku Wallys Car! Uspěli, ve vozech je 57 % dílů tuniského původu a dnes přímo či nepřímo v Tunisku zaměstnávají 120 lidí...

Wallys: přežije údery cihlou!

V roce 2006 se pustili do práce, na pařížském autosalonu 2008 představili první typ Wallys IZIS. Využili galvanizovaný ocelový rám, laminátovou karoserii ve stylu Jeepu a moderní pohonnou jednotku od Peugeotu. Produkce běžela v letech 2009 – 2013, pak přišla nová výzva, větší IRIS (Intégrité, Responsabilité, Ingéniosité et Simplicité) podle stejných zásad jednoduchosti, kompaktních rozměrů, snadného ovládání a robustnosti. Dosud Guigové vyrobili přes 2200 automobilů.

Wallys IRIS je klasický univerzální automobil s karoserií ve stylu původního Jeepu a dvěma nebo čtyřmi sedadly, ale se vpředu zavěšenými bočními dveřmi a laminátovou karoserií SUV Coupé se shrnovací střechou. Na ocelový rám i karoserii poskytuje výrobce unikátní záruku na třicet let (!) vedle obvyklé tříleté (nebo 100 000 km na celý vůz). Povrchové panely z laminátů jsou natolik odolné, že výrobce s oblibou předvádí několik úderů obyčejnou cihlou do laminátu, které končí rozlomením cihly a nikoli větším poškozením karoserie!

Reklama

Wallys: s tříválcem od Peugeotu

V souladu s technickým vývojem poháněcí soustavu tvoří nejnovější zážehový tříválec Peugeot PureTech 1,2 litru o výkonu 60 kW (82 k), který pohání přední kola prostřednictvím pětistupňové manuální převodovky. Kompaktní rozměry s délkou 3,9 metru, šířkou 1,7 metru a výškou 1,65 metru odpovídají původní filozofii; pohotovostní hmotnost je pouhých 940 kg, naložit lze až 600 kg a ještě připojit přívěs do 680 kg. Vůz zrychluje 0 – 100 km/h za 11,2 sekundy a dosahuje rychlosti 139 km/h. Byla uvedena i normovaná spotřeba EU 6,5 l/100 km.

Reklama

Wallys není samozřejmě novým vynálezem, ale dalším potvrzením, že stále existují klienti, které zajímá spolehlivý dopravní prostředek bez zbytečné výbavy. Ve Francii tuto myšlenku rozvinul jistý Jean-Claude Hrubon, dříve výrobce závodních automobilů, který se počátkem osmdesátých let zasloužil o podobné vozy, postupně zvané Hrubon, Schmitt a Dallas.

Wallys: vzorem mu byl Dallas

První Dallas vyjel na podlahové plošině lidového Renaultu 4L, a to nejen s předním pohonem, ale i ve verzi 4x4 (úprava Sinpar). Populární zpěvák Frank Alamo hledal v roce 1983 náhradu za dosluhující Citroën Méhari, a když uviděl Dallas, koupil nejen vůz, ale i celou firmu (pak se jmenovala Grandin Automobiles podle jeho občanského jména Jean-Francois Grandin). Další modernizace přinesla nový ocelový podvozek a motory PSA 1,3 litru (zážehový) a 1,8 litru (vznětový). V roce 1984 byla ocelová karoserie nahrazena laminátovou, která nerezaví. V roce 1998 dobrodružství skončilo po pěti tisících zhotovených Dallasů, Frank Alamo se plně vrátil ke zpěvu a příznivce Dallasů od roku 2007 dodnes sdružuje francouzský značkový klub. Výrobě však není konec jen proto, že se objevil tuniský Wallys!

Autor textu: Tom Hyan

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV