Reklama
Archiv - Zprávy

Toyoty na silnici umí spolu komunikovat

Toyota směřuje k tomu, aby se vozy mezi sebou navzájem i s okolím dorozumívaly. Snaží se tak zajistit bezpečnost řidičům, spolucestujícím, i dalším účastníkům silničního provozu.
Zdroj: Toyota

Počínaje rokem 2021 zahájí japonský koncern postupné zavádění systému Dedicated Short-Range Communications (DSRC) do modelů Toyota a Lexus ve Spojených státech. Do poloviny 20. let by pak toto řešení mělo být v nabídce většiny modelů obou značek. Toyota doufá, že se také další výrobci vydají v jejích stopách, protože čím více automobilů se bude schopno dorozumět ve stejném systému, tím bude účinnější.

Jak to funguje?

Systém DSRC kombinuje technologii spojující momentální informace o vozech do cloudu a automatizované řízení. DSRC umožňuje automatickou výměnu dat mezi automobily a mezi automobily a silniční infrastrukturou. DSRC představuje platformu výměny anonymizovaných údajů o poloze, rychlosti a zrychlení mnohokrát za sekundu. Tato data budou využívat jiná vozidla a zařízení silniční infrastruktury zapojená do systému DSRC a s jejich využitím budou schopna předejít kolizím. Automobil tak například o tom, že se k němu blíží jiné vozidlo, bude vědět ještě dříve, než bude mít řidič šanci si ho všimnout. Kolizi pak zabrání automatické nouzové brzdění.

Levná a snadno dostupná technologie

DSRC využívá sedm kanálů v pásmu 5.9 GHz, které byly v USA vyhrazeny pro Inteligentní dopravní systém. To je pro uživatele důležité, neboť DSRC nepotřebuje spojení pomocí mobilní sítě, takže není potřeba hradit žádné další poplatky. DSRC je založen na průmyslových standardech, takže vozy Toyota budou součástí společné sítě s auty jiných výrobců, čímž se zmnohonásobí přínos pro bezpečnost na silnici. Systém se stane zdrojem informací pro řidiče. Půjde o potenciální hrozby, příliš pomalu jedoucí vozy nebo auta stojící na silnici. Tato technologie prošla komplexními testy v rámci mezinárodní spolupráce firem a veřejné správy a v některých oblastech USA už byla nainstalována.

Japonsko bylo první

Amerika se ovšem nestane prvním místem, kde začne DSRC fungovat. Již v roce 2015 Toyota jako první výrobce na světě zahájila v Japonsku prodej automobilů vybavených systémem DSRC, který se zde nazývá ITS Connect. Vozy byly vybaveny zařízeními spolupracujícími s podobnými vysílači v jiných autech, a také se systémem světelné signalizace. V březnu roku 2018 brázdilo japonské silnice již více než 100 tisíc automobilů značek Toyota a Lexus vybavených ITS Connect. V budoucnu mohou technologie jako DSRC založené na výměně údajů přinést řidičům a výrobcům automobilů mnoho dalších výhod, budou-li vozidla vybavena dalšími čidly, radary a kamerami. Spolupráce technologie výměny dat a systémů aktivní bezpečnosti, jako je Toyota Safety Sense, zvýší účinnost a spolehlivost systémů automatizované jízdy.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV