Reklama
Archiv - Zprávy

Toyoty dostanou nové převodovky i nové motory

Společnost Toyota Motor Corporation ukončila vývoj nové převodovky s plynule měnitelným převodem (CVT), šestistupňové manuální převodovky, spalovacího motoru 2,0 litru, hybridního ústrojí 2,0 litru a systému pohonu 4WD na bázi architektury TNGA (Toyota New Global Architecture).
Zdroj: Toyota

Nová převodovka typu CVT používá jako první na světě tzv. rozjezdový převod, kterým výrazně zlepšuje účinnost přenosu sil při nízké rychlostí jízdy. Výhodou ústrojí jsou přímé a hladké reakce vozidla na pokyny od akcelerátoru, stejně tak jako příkladná spotřeba paliva.

Nová manuální převodovka

V reakci na celosvětové požadavky, zejména pak na evropských trzích, vyvinula Toyota novou manuální šestistupňovou převodovku. Oproti současné verzi je nové ústrojí o 7 kg lehčí a celkově o 24 mm kratší. Toyota tak disponuje jednou z nejmenších převodovek na světě, což se promítlo také do nižší spotřeby paliva. Ústrojí 6MT dále vykazuje špičkovou účinnost přenosu sil, zatímco systém řízení iMT (Intelligent Manual Transmission) automaticky reguluje otáčky motoru při řazení, a tak zajišťuje hladké změny převodových stupňů bez nepříjemných zpětných reakcí.

Řadový čtyřválec spaluje benzin

Nový zážehový řadový čtyřválec 2,0 litru s přímým vstřikováním paliva využívá technologii vysokorychlostního spalování a systém variabilního řízení. Dosahuje i vyšší termodynamické účinnosti, což se odráží ve vyšším výkonu díky menším energetickým ztrátám. Nové motory dále v porovnání se stávajícími jednotkami vykazují vyšší točivý moment za všech otáček – od nízkých až po vysoké – a předem splňují požadavky budoucích emisních norem.

Nové hybridní pohony

Hybridní pohon 2,0 litru THSII využívá tytéž technologie snižování rozměrů, hmotnosti a ztrát jako model Prius čtvrté generace. Nový systém dosahuje lepších jízdních schopností při zachování příkladné spotřeby paliva. Hybridní soustava při zrychlování snižuje otáčky motoru současně s intenzivnějším čerpáním elektřiny z baterie ve prospěch lineární akcelerace s pocitem agilnějšího zátahu.

Nové systémy pohonu všech kol

Toyota vyvinula dva nové systémy pohonu 4WD s cílem zlepšit spotřebu paliva a dosáhnout vylepšené ovladatelnosti, stability a terénních schopností daných pohonem všech kol. Vozidla s benzinovým motorem používají nový systém pohonu AWD s dynamickým vektorováním točivého momentu. Nový systém pohonu E-Four bude nasazen v hybridních modelech. Uvedený systém oproti dosavadním řešením zvyšuje o 30 procent celkový točivý moment přenášený na zadní kola, která jsou poháněna elektricky. Systém E-Four využívá nový řídicí systém, který optimálně rozděluje točivý moment na zadní kola podle aktuálních jízdních podmínek.

Architektura TNGA

V souvislosti s hnacími ústrojími na bázi architektury TNGA již Toyota oznámila plán do roku 2021 představit 17 verzí devíti motorů, 10 verzí čtyř různých převodovek, resp. 10 verzí šesti různých hybridních systémů. První čtyři součásti tohoto plánu představuje nová bezestupňová automatická převodovka, šestistupňová manuální převodovka, motor o objemu 2,0 litru a hybridní systém 2,0 litru.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV