Reklama
Archiv - Zprávy

Toyota se zaměřuje na zrychlení vývoje elektrifikovaných aut

Automobilka Toyota oznámila, že chce do roku 2030 prodávat každoročně více než 5,5 milionu elektrifikovaných vozidel a jeden milion bezemisních aut. Elektrifikované vozy budou kolem roku 2025 součástí každé modelové řady Toyota a Lexus.
Zdroj: Toyota

Strategie Toyoty se zaměřuje na zrychlení vývoje hybridů, plug-in hybridů, elektromobilů na baterie a elektromobilů poháněných palivovými články. Toyota si určila cíl snížit celosvětový průměr emisí CO2 nových vozidel o 90 procent oproti úrovním roku 2010.

V říjnu roku 2015 vyhlásila Toyota svůj strategický plán Toyota Environmental Challenge 2050, jehož cílem je omezit negativní dopady výroby automobilů a automobilové dopravy na životní prostředí.  

Kolem roku 2025 by se měl každý model napříč všemi globálními řadami značek Toyota a Lexus nabízet buď jako čistě elektrifikovaný model, nebo alespoň v elektrifikované variantě. Počet modelů vyvíjených bez elektrifikované varianty bude nakonec nula. Automobilka plánuje počátkem 20. let celosvětově nabízet přes 10 modelů elektromobilů na dobíjení. Začne v Číně, poté bude následovat Japonsko, Indie, USA a Evropa. Rozšíří také modelovou řadu vodíkových aut v kategorii osobních i užitkových vozů. Rozšiřování se týká i nabídky hybridních elektromobilů a plug-in hybridů.

Klíčovou technologií elektrifikovaných vozidel jsou baterie, jejichž všeobecnému rozšíření brání omezení v podobě energetické hustoty, hmotnosti, objemu a ceny. Toyota se aktivně věnuje vývoji baterií nové generace typu ‚solid-state‘ s cílem nabídnout na trhu tuto technologii již počátkem 20. let. Spolu s firmou Panasonic by měla být zahájena studie proveditelnosti společného komerčního projektu prizmatických baterií pro automobilový průmysl.

Podpora recyklace baterií

Součástí strategie je rovněž podpora infrastruktury, kam patří také vytvoření systému opakovaného využívání a recyklace baterií, stejně tak jako podpora dalšího rozvoje dobíjecích stanic pro plug-in hybridy nebo vodíkových čerpacích stanic. To vše prostřednictvím spolupráce s vládními orgány a partnerskými společnostmi.

Toyota svůj ikonický model Prius představila již před 20 lety, stejně tak jako uvedla na trh celosvětově první plug-in hybridní model Prius v roce 2012. Model Prius PHV druhé generace, uvedený v roce 2017, dostal ještě delší dojezd v režimu čistého elektromobilu.

V roce 2014 Toyota představila svůj sedan Mirai, celosvětově první sériově vyráběný vůz poháněný palivovými články, který se u zákazníků v Japonsku, USA a Evropě setkává s příznivou odezvou. Díky uvedeným aktivitám se celosvětové prodeje elektrifikovaných vozidel od Toyoty prozatím vyšplhaly na více než 11 milionů automobilů.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV