Reklama
Archiv - Zprávy

Toyota PROACE CITY se představí v Birminghamu

Nová Toyota PROACE CITY se představí ve světové premiéře na přehlídce užitkových vozidel v britském Birminghamu. Nová řada dodávek kompaktní třídy posílí zastoupení Toyoty na evropském trhu s lehkými užitkovými vozidly.
Zdroj: Toyota

Toyota PROACE CITY byla vyvinutá ve spolupráci se skupinou Groupe PSA a na evropském trhu s lehkými užitkovými vozidly se připojí k dodávkovému vozu střední hmotnostní kategorie PROACE a pick-upu Hilux. S konkurenty se utká v segmentu, který se těší stabilnímu růstu a do roku 2021 by měl dosáhnout ročních prodejů v objemu okolo 900 tisíc vozidel.

Toyota PROACE CITY - rozměry, prostornost a výkony

Kompaktní dodávka se představuje ve dvou různých provedeních, lišících se délkou karoserie – kratší o délce 4,4 m a delší o délce 4,7 m. V obou případech je možné objednat si trojici předních sedadel, stejně tak jako variantu bez prosklení, či s prosklením; v případě dlouhé verze se také nabízí užitková varianta ‚crew cab‘ pro posádku a náklad. Osobní verze se nabízí s pěti nebo sedmi sedadly, a to v kombinaci s kratší i delší karoserií.

PROACE CITY díky svým rozměrům a uspořádání přináší nákladový objem, který může dosáhnout až 3,3 m3 (ve standardní verzi), resp. 4,3 m3 (v prodloužené verzi s volitelnou výbavou Smart Cargo, tedy modulárním sedadlem spolujezdce). Důležitý je i fakt, že tato Toyota je v dané třídě jedním z mála vozů schopných pobrat dvě europalety. S volitelným systémem Smart Cargo pak vůz nabídne prostor pro náklad až 3,1 m ve standardní verzi, resp. 3,4 m v prodloužené verzi. Maximální užitečné zatížení vozu dosahuje jedné. Těm, kteří potřebují dopravovat ještě větší nebo těžší náklad, pak dodávka nabídne možnost tahání brzděných přívěsů o hmotnosti až 1,5 tuny. Zákazníci si mohou objednat asymetrické zadní dveře (prosklené nebo plné), resp. výklopnou záď s panty nahoře.

Nabídka benzinových a naftových jednotek zahrnuje agregáty o výkonu od 75 do 130 koní a možnost volit mezi pětistupňovou, či šestistupňovou manuální převodovkou, nebo osmistupňovým automatickým ústrojím.

Praktické a všestranné provedení

Dodávku lze objednat se dvěma samostatnými předními sedadly nebo s trojmístnou lavicí – v tomto případě je navíc k dispozici řešení ‚Smart Cargo‘ (modulární sedadlo spolujezdce), podobně jako u většího modelu PROACE. Systém Smart Cargo zahrnuje sklápění krajního sedadla spolujezdce a otvor v dělicí přepážce, čímž se prostor pro náklad zvětší o 0,4 m3 a zároveň o 1,3 m prodlouží maximální délka převážených předmětů; z prostředního sedadla spolujezdce lze sklopením vytvořit praktický stolek, včetně dalšího úložného prostoru pod sedadlem. Pokud u provedení ‚crew cab‘ momentálně nepotřebujete sedadla druhé řady, lavici můžete sklopit do roviny a posunout dělicí přepážku dopředu pro zvětšení prostoru pro náklad. Při transportu delších předmětů je možné otevřít otvor v dělicí přepážce.

Po celé kabině najdeme praktické a chytře řešené úložné prostory (v závislosti na konkrétním modelu), od držáku mincí a nápojů přes otevřené odkládací přihrádky až po zásuvku pod sedadlem nebo prostory začleněné do střechy, dveří a podlahy. V osobní verzi si zájemci mohou objednat panoramatické střešní okno s odkládacími skříňkami nad hlavou (podobně jako v letadle) a středovou konstrukcí v podobě ‚plovoucího‘ oblouku v úhrnném objemu 74 litrů a přístupem ze sedadel druhé řady nebo zavazadlového prostoru. Otevíratelné okno ve výklopné zádi zjednodušuje přístup do zavazadlového prostoru při parkování na stísněných místech.

PROACE CITY Verso nabízí flexibilní uspořádání pro převoz cestujících, včetně možnosti zvolit pro druhou řadu buďto tři samostatná sedadla, nebo lavici dělenou a sklopnou v poměru 60:40. V dlouhém i krátkém provedení lze přidat třetí řadu s dostatečnými rozměry a funkcí posouvání pro pohodlný převoz dospělých pasažérů. U vozů se třemi samostatnými sedadly ve druhé řadě je pro všechna sedadla k dispozici uchycení dětských sedaček Isofix (opět v dané třídě jedinečné). Všechna sedadla (kromě řidiče) lze sklopit do roviny, a tak vytvořit velkorysý a všestranně využitelný prostor.

Reklama

Bezpečnost, pohodlí a funkčnost, bohatá nabídka výbavy

Bezpečnostní prvky nabízené formou bezpečnostního paketu přinášejí vysokou úroveň aktivní bezpečnosti v souladu s požadavky zákazníků. Součástí základní výbavy je předkolizní bezpečnostní systém, systém rozpoznávání dopravních značek, systém pro udržování vozidla v jízdním pruhu, tempomat a funkce upozorňování na únavu řidiče po delší době řízení bez přestávky.  Bezpečnostní sestavu rozšiřuje druhý paket zahrnující navíc automatické přepínání dálkových světel, funkci upozorňování na ‚kličkování‘ vozidla a rozšířený systém rozpoznávání dopravních značek, zatímco nejkomplexnější paket přidává adaptivní tempomat a sledování slepého úhlu. Všechna provedení kromě toho zahrnují systém eCall, zajišťující automatické kontaktování tísňových služeb v případě vážné nehody.

Ohledně multimédií a konektivity je Toyota PROACE CITY vybavena 8" dotykovým displejem audiosystému s podporou chytrých telefonů, včetně zrcadlení obsahu MirrorLink a systémů Apple CarPlay (vč. asistentky Siri) a Android Auto (s asistentem Google), plus připojení Bluetooth a portů USB/Aux-in. Prostřednictvím displeje lze ovládat funkce navigace a online připojení, včetně 3D map, rozpoznávání hlasových příkazů a online dopravních informací (služba TomTomTraffic). PROACE CITY kromě toho nabízí displej HUD, který do zorného pole řidiče pohodlně a srozumitelně promítá informace klíčové pro řízení (např. pokyny navigace, rychlostní omezení a bezpečnostní funkce).

K bezpečnosti a snadnému manévrování napomáhá zadní kamera poskytující výhled v rozmezí 180° a dynamicky zobrazující pohled shora na situaci za vozidlem, stejně tak jako statický pohled s pokrytím ještě širšího pole (nejm. 180°). Systém sledování slepého úhlu upozorňuje řidiče na výskyt jiných účastníků silničního provozu v mrtvém úhlu výhledu s upozorněním na displeji audiosystému. Ještě vyšší úroveň podpory při řízení zajišťuje systém zobrazování ‚Smart Active Vision‘. Ten s využitím dvou speciálních kamer a 5" displeje v oblasti stropu zprostředkuje v reálném čase čistý obraz situace za vozidlem i podél něj – a tak řidiči v podstatě umožňuje dívat se skrz kovové panely. Během jízdy nebo při parkování lze navolit pohled na dálku dozadu, resp. zobrazování na krátkou vzdálenost při couvání. Zobrazení lze dále přepnout na mrtvý úhel výhledu podél vozidla na straně spolujezdce.

Jízdní schopnosti Toyoty PROACE CITY lze pomocí voliče režimů ‚Toyota TractionSelect‘ uzpůsobit různým jízdním podmínkám. Pomocí otočného ovladače může řidič volit mezi režimy Normal, Snow (Sníh), Sand (Písek) nebo All-terrain (Terén). Uživatelé vanu mohou snadno zkontrolovat užitečné zatížení pomocí ukazatele ‚Smart Load Indicator‘; upozorňuje na dosažení 90 procent maximální nosnosti a v případě jejího překročení ještě doplní výstrahu na panelu se sdruženými přístroji.

Z dalších pokročilých prvků výbavy PROACE CITY jmenujme bezdrátové nabíjení chytrých telefonů, elektrickou parkovací brzdu a panoramatické střešní okno (pro osobní verzi) s elektricky ovládanou clonou a systém parkovacího asistenta.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV