Reklama
Archiv - Zprávy

Sportovní kompakt od Audi - představuje se model SQ2

Nový vrcholný model rodiny Q2 se představuje v rámci autosalonu v Paříži. Kompaktní SUV poskytuje nejvyšší výkon 221 kW (300 k), což postačuje ke sprintu z 0 na 100 km/h za 4,8 sekundy a dosažení nejvyšší rychlosti 250 km/h.
Zdroj: Audi

Srdcem každého modelu Audi S je motor. Čtyřválcové TFSI v Audi SQ2 je vysokovýkonným motorem se zdvihovým objemem 1 984 cm3, nejvyšší otáčky mají hodnotu 6 500 1/min.

Jednotka 2.0 TFSI dosahuje nejvyššího výkonu 221 kW (300 k) a v širokém rozsahu od 2 000 do 5 200 otáček za minutu, maximální točivý moment má hodnotu 400 N.m. Sprint z 0 na 100 km/h trvá 4,8 sekundy, nejvyšší rychlost je omezena na 250 km/h. Dravější je vůz při aktivovaném režimu dynamic systému řízení jízdní dynamiky Audi drive select. Řazení převodovky S tronic probíhá s krátkým přidáváním meziplynu. Zejména dynamickou jízdu doprovází motor mimořádně hutným zvukem. Motor TFSI 2,0 litru má hmotnost pouhých 150 kilogramů, což přispívá nejen k nízké hmotnosti modelu Audi SQ2, ale i k příznivějšímu rozložení hmotnosti mezi nápravy.

Výkonný čtyřválec disponuje četnými systémy ze světa high-tech. Plnění válců optimalizuje proměnné časování sacích a výfukových ventilů. Na straně výfuku mění zdvih ventilů systém AVS (Audi valvelift system) v závislosti na provozních podmínkách ve dvou stupních. Tím se minimalizují ztráty při výměně plynů ve spalovacích prostorech a zejména v oblasti nízkých otáček se optimalizuje přívod výfukových plynů do turbodmychadla. Výsledkem jsou pohotové reakce a ještě vyšší točivý moment. Výfukové turbodmychadlo s precizně a rychle elektricky ovládaným obtokovým ventilem velmi dynamicky vytváří maximální plnicí tlak 1,4 baru (relativní). Elektronické řízení motoru zvyšuje účinnost a snižuje spotřebu paliva zejména v oblasti částečného zatížení.

Hnací sílu motoru 2.0 TFSI přenáší sedmistupňová převodovka S tronic. Řidič může nechat extrémně rychle řadicí dvouspojkovou převodovku řadit v automatickém režimu D nebo S, případně ji může ovládat manuálně. Pokud je v systému řízení jízdní dynamiky Audi drive select aktivován režim „efficiency“, je motor po uvolnění pedálu plynu odpojen spojkou, aby mohlo kompaktní sportovní SUV pokračovat v jízdě setrvačností. Funkce start-stop deaktivuje motor již při poklesu rychlosti na 7 km/h.

Stejně jako každý model Audi S je i SQ2 sériově dodáván s pohonem všech kol quattro. Hlavním modulem systému je hydraulicky ovládaná vícelamelová mezinápravová spojka, která plynule mění rozdělování hnací síly mezi obě nápravy. Pokud ztratí přední kola adhezi, dokáže vícelamelová spojka přenést během několika milisekund až 100 procent hnací síly na zadní kola.

Sportovní podvozek S

Sportovní podvozek S modelu Audi SQ2 je optimálně sladěn s dynamickým pohonem. V porovnání s výchozí konstrukcí má ještě sportovnější nastavení a o 20 milimetrů nižší světlou výšku. Posilovač sériově dodávaného progresivního řízení má specifickou charakteristiku S. Hřebenová tyč má speciální ozubení, která mění převod se zvětšujícím se úhlem otočení volantu – čím větší úhel otočení volantu, tím strmější převod. Tím se zvyšuje agilita při manévrování, v městském provozu a v prudkých zatáčkách.

Typický model S

Designéři dodali vnějšímu designu modelu S ještě ostřejší rysy. Osm svislých dvojitých příček člení velkou osmiúhelníkovou masku chladiče Singleframe a přední spoiler propojuje vnější kraje obou otvorů pro přívod vzduchu. Sériově dodávané přední a zadní světlomety LED, vzadu s dynamickými ukazateli směru, vytvářejí charakteristický světelný design s motivem šípu.

Ochranné lišty ve spodní části dveří jsou výrazně konturovány a kryty vnějších zpětných zrcátek mají lesklou povrchovou úpravu v odstínu hliníku. Dlouhý střešní spoiler vytváří dostatečný přítlak a v oblasti difuzoru ústí čtyři koncovky výfukové soustavy.

Audi SQ2 se vyznačuje velmi dobrou aerodynamikou se součinitelem aerodynamického odporu vzduchu cx = 0,34. Odolný skelet prostoru pro cestující je vyroben z ocelí tvářených za tepla včetně tvrzení, které kombinují extrémní tuhost s nízkou hmotností. Celá karoserie se tak může pochlubit vysokou tuhostí.

Sériově dodávaný systém řízení jízdní dynamiky Audi drive select dává řidiči na výběr jízdní režimy auto, comfort, dynamic, efficiency a individual. Jejich prostřednictvím se mění charakteristika řízení, sedmistupňové převodovky S tronic a dalších systémů. Řidič může navíc tlačítkem aktivovat režim Offroad elektronicky řízeného stabilizačního systému ESC, který je také zcela deaktivovatelný. Na přání se dodává asistent pro rozjezd do strmého svahu.

Dynamický styl interiéru

Kompaktní Audi SQ2 má vnější délku 4 210 milimetrů a rozvor náprav 2 594 milimetrů. V závislosti na poloze dvoudílných nebo třídílných opěradel zadních sedadel má zavazadlový prostor objem 355 až 1 000 litrů. Součástí sériové výbavy jsou sportovní sedadla, středová loketní opěrka vpředu, automatická klimatizace, sportovní multifunkční volant – na přání s pádly pro manuální řazení převodovky S tronic – a informační systém řidiče (FIS) s barevným displejem. Místo FIS může být vůz na přání vybaven digitálním panelem přístrojů Audi virtualcockpit, který řidiči ovládá tlačítky na volantu. Jeho 12,3“ displej nabízí tři různé režimy zobrazování. V jednom z režimů je uprostřed otáčkoměr. Nejdůležitější informace lze navíc sledovat na průhledovém displeji, který je dalším prvkem výbavy na přání.

Vnitřní design navazuje na progresivní, precizní styl exteriéru a nabízí sportovně laděné barvy a materiály. Čalounění stropu, střešní sloupky a čalounění sedadel jsou v sériové výbavě černé, ozdobné lišty na přístrojové desce jsou z matného kartáčovaného hliníku. Kryty pedálů a opěrka nohy jsou vyrobeny z ušlechtilé oceli. Sedadla modelu Audi SQ2 jsou sériově čalouněna kombinací kůže a tkaniny. Na přání je k dispozici kombinace kůže/Alcantara a jemná kůže Nappa.

Maximální síťové propojení

Stejně jako u modelu Audi Q2 mají i pro SQ2 zákazníci na výběr široký sortiment informačních a zábavních systémů. Na vrcholu nabídky stojí MMI Navigation plus s MMI touch. Tento systém se vyznačuje přehlednou strukturou menu a otočným tlačítkem s integrovaným touchpadem na konzole středového tunelu. Touchpad umožňuje procházení seznamy a změnu měřítka zobrazení pomocí víceprstového ovládání. Rychle a bezpečně probíhá také hlasové ovládání a vyhledávání MMI. Displej systému MMI Navigation plus má úhlopříčku 8,3 palce, modul pro přenos dat podporuje při vložené vlastní SIM kartě rychlý standard mobilní telefonní sítě LTE a zahrnuje hotspot WLAN pro přenosná zařízení cestujících. Součástí systému MMI Navigation plus je také paket Audi connect (na přání pro systém MMI Navigation). Umožňuje využívat četné internetové služby, mimo jiné dopravní informace online, funkci navigace s podklady Google Earth, turistické informace, informace o parkovacích místech a přístup k Twitteru a e-mailové schránce.

Asistenční systémy

Audi pre sense front je součástí sériové výbavy a dokáže radarovým systémem rozpoznávat nebezpečné situace, způsobené přecházejícím chodcem nebo vozidlem vpředu. Systém upozorňuje řidiče akusticky a vizuálně a případně aktivuje maximální brzdění. Díky tomu lze v závislosti na situaci kolizi zabránit, nebo alespoň minimalizovat její intenzitu. Nejoblíbenější na přání dodávané systémy jsou sloučeny do paketu asistenčních systémů, který zahrnuje mimo jiné adaptivní tempomat (adaptive cruise control) s funkcí Stop & Go a asistenta pro jízdu v dopravní koloně, který kromě radarového senzoru používá také přední kameru. Tento asistent podporuje řidiče řízením, zrychlováním a zpomalováním při jízdě v popojíždějící koloně rychlostí až 65 km/h na silnicích v dobrém technickém stavu. Audi active lane assist pomáhá řidiči s udržováním vozidla ve svém jízdním pruhu. Na přání dodávaný parkovací asistent zajistí řízení kompaktního sportovního SUV při zajíždění na podélná nebo příčná parkovací místa. Pokud řidič couvá z příčného parkovacího místa na vozovku, přichází ke slovu asistent pro sledování vozidel přijíždějících vzadu ze stran. Další asistenční funkcí je Audi side assist, který upozorňuje řidiče výstražným světelným signálem v příslušném vnějším zpětném zrcátku na možné nebezpečí, zjištěné radarovým senzorem, při změně jízdního pruhu.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV