Reklama
Archiv - Zprávy

Sledujte stav pneumatik u svého vozu, prodloužíte tím jejich životnost

Brzdná dráha opotřebených pneumatik je v mokrém počasí až třikrát delší. Výzkumy rovněž ukazují, že u takových pneumatik může dojít k aquaplaningu při rychlostech, které jsou výrazně nižší, než je běžná jízdní rychlost.
Zdroj: Nokian Tyres

Řidiči by měli sledovat stav svých pneumatik a jejich tlak huštění pravidelně a ne pouze při jejich sezonní výměně. Odborníci uvádějí, že bezpečné letní pneumatiky by měly mít minimální hloubku běhounu čtyři milimetry a neměly by být starší než šest let.

V nedávných testech, které uskutečnil časopis Tekniikan Maailma, docházelo u opotřebených pneumatik k aquaplaningu už při rychlosti 75 km/h. U nejlepší nové pneumatiky došlo v testu k aquaplaningu až při rychlosti 88 km/h.

„Testované pneumatiky, které byly stanovené jako nebezpečné, byly přitom v souladu s legislativou, protože měly hloubku běhounu vyšší než 1,6 mm. Řidič nese plnou odpovědnost za sledování stavu svých pneumatik. Kromě hloubky běhounu je třeba kontrolovat trhliny a tlak vzduchu v pneumatikách. Čím je pneumatika starší, tím více se snižují její výkony. Proto je třeba mít na paměti, že maximální provozní životnost pneumatiky je šest sezon. U pneumatik, které jsou užívány na druhém rodinném vozu nebo na vozidlech, s nimiž se nejezdí tak často, se vždy ujistěte, že jejich celkové stáří je menší než 10 let. To je možné velice snadno zkontrolovat na bočnici pneumatik, kde se nachází rok jejich výroby,“ říká Matti Morri, vedoucí centra péče o zákazníky ze společnosti Nokian Tyres.

Prodlužte provozní životnost svých pneumatik změnou jejich pozice z přední nápravy na zadní

Abyste docílili co největší bezpečnosti a co nejvyšších úspor, je třeba se ujistit, že se pneumatiky opotřebovávají rovnoměrně. Pokud se pneumatika opotřebovává pouze na vnější nebo vnitřní straně, je to jasná známka toho, že je něco v nepořádku. Často se jedná o důsledek příliš nízkého tlaku huštění, nesprávně seřízené geometrie nebo opotřebených tlumičů. Nerovnoměrné opotřebení má přímý dopad na ovladatelnost. Pokud nezareagujete včas, může takové opotřebení vést až k úplnému zničení kostry pneumatiky. Například byste měli vždy jednou za tři týdny zkontrolovat tlak vzduchu v pneumatikách. Pokud se vydáváte na delší cestu nebo převážíte těžší náklad, měli byste zvýšit tlak huštění úměrně k zatížení.

Mnoho řidičů se diví, proč jsou dvě pneumatiky na vozidle více opotřebené než druhé dvě. Odpověď je zde jednoduchá. Pneumatiky na hnací nápravě se vždy opotřebovávají dvakrát rychleji. Proto byste měli po každých 8 000 kilometrech, nebo když je rozdíl v hloubce běhounu na předních a zadních pneumatikách větší než 2 mm, vyměnit pozici pneumatik z přední nápravy na zadní a naopak.

Několik rad, aby byly pneumatiky v kondici

  • Zkontrolujte hloubku běhounu. Minimální bezpečná hloubka běhounu jsou 4 milimetry. Jakákoliv nižší hodnota podstatně zvyšuje riziko aquaplaningu. Někteří výrobci využívají na svých pneumatikách speciální indikátory opotřebení, které lehce ukáží zbývající hloubku běhounu.
  • Zkontrolujte bočnice a běhoun pneumatik. Je třeba prohlédnout povrch pneumatiky a odhalit praskliny, trhliny, průpichy, průrazy či vybouleniny dříve, než zkrátí životnost pneumatiky.
  • Zkontrolujte hlavní drážky. Větší kamínky, které uvíznou v hlavních drážkách, pronikají při jízdě hlouběji do pneumatiky a mohou ji tak poškodit. K jejich odstranění můžete použít například šroubovák.
  • Zkontrolujte opotřebení pneumatik. Nerovnoměrné nebo příliš rychlé opotřebení pneumatik může být známkou problémů s geometrií vozidla. Kromě bezpečnosti mají nestandardně opotřebené pneumatiky negativní dopad na jízdní komfort. Proto je třeba si nechat zkontrolovat geometrii vozidla a správně ji seřídit.
  • Zkontrolujte a zajistěte rovnoměrné opotřebení pneumatik. Aby se pneumatiky opotřebovávaly co nejrovnoměrněji, je třeba měnit jejich pozici na vozidle. Zlepší se tím ovladatelnost vozidla. Obecně platí, že pneumatiky na hnací nápravě se opotřebovávají rychleji. Pokud jsou pneumatiky rovnoměrně opotřebené, měli byste změnit jejich pozici z přední nápravy na zadní přibližně vždy po 8 000 kilometrech. V případě, že jsou dvě pneumatiky v lepším stavu než druhé dvě, měli byste je z bezpečnostních důvodů namontovat na zadní nápravu.
  • Zkontrolujte stáří vašich pneumatik. Doporučená provozní životnost aktivně užívaných pneumatik je 6 let a maximální životnost 10 let. Na bočnici pneumatiky se nachází čtyřčíselný výrobní kód, v němž první dvě číslice označují týden výroby a druhé dvě odkazují k roku výroby. Pokud je tedy kód například 1717, byla pneumatika vyrobena v 17. týdnu roku 2017.
  • Zkontrolujte tlak huštění pneumatik. Tlak huštění pneumatik je třeba kontrolovat jednou za tři týdny, protože správně nahuštěné pneumatiky zlepšují ovladatelnost vozidla a zkracují brzdnou dráhu. Podhuštěné pneumatiky se prodraží, protože příliš nízký tlak huštění zvyšuje zatížení pneumatiky a zároveň spotřebu paliva.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV