Reklama
Archiv - Zprávy

Škodovky ve službách papeže

Vozy Škoda vozily hlavu katolické církve, papeže Františka, a jeho doprovod při návštěvě Irska.
Zdroj: Škoda Auto

Celé se to vlastně přihodilo náhodou, v typickém irském stylu. Před pár měsíci si jeden z členů organizačního výboru 9. Světového setkání rodin vybíral vůz a přišel se k místnímu dealerovi John Mulholland Motors podívat na vozy Škoda. Ty ho zaujaly svými prostými hodnotami a kvalitami a okamžitě se zeptal: „Nechtěli byste podpořit návštěvu papeže a akci Světové setkání rodin?“

To byla pro irského importéra Škoda jedinečná příležitost, jak složit hold této bohulibé akci i papeži Františkovi. Komunikace se dala do pohybu a na schůzkách se zástupci Vatikánu se dohodlo složení vozového parku, který Škoda Ireland poskytla pro zástupce křesťanské církve a organizátory. Pro samotného papeže Františka však kupodivu nebyla vyhrazena limuzína Superb nebo SUV Kodiaq ze špičky nabídky. Na jeho vlastní přání byl naopak vybrán vůz nenápadný a skromný, a přitom dostatečně prostorný – Škoda Rapid Spaceback. Papež František, občanským jménem Jorge Mario Bergoglio, tím znovu potvrdil, že pochází ze skromného jezuitského řádu a jeho tradice a zásady jsou mu stále blízké i v jeho vysokém postavení. Další na řadě byla diskuse požadavků bezpečnosti, ale i ty byly překvapivě skromné… Žádné pancéřování a neprůstřelná, neprůhledná skla – právě naopak, papež František chtěl být viděn, chtěl být blíže lidem. Zadní tónovaná skla vozu standardně dodávaná pro irský trh tedy musela být nahrazena čirými skly. Další úpravy zahrnovaly větší loketní opěru pro zadní sedadla a polštář, aby papež František seděl výše (lidé s ohledem na jeho energický životní styl často zapomínají, že je mu již 81 let). Dalšími požadavky byly už jen chromovaný stojan pro vatikánskou vlajku v předním blatníku a speciální modrá barva karoserie. Vatikán požádal o čtyři vozy (jeden pro lokaci Dublin, druhý pro lokaci Knock a na každé místo po jednom voze do zálohy), přičemž úprava každého z nich zabrala zhruba 16 hodin. Tři vozy byly také vybaveny speciálními registračními značkami. Zatímco značka 182-C-1979 na prvním z nich připomněla poslední papežskou návštěvu Irska vykonanou Janem Pavlem II. v roce 1979, značka 182-C-2018 na druhém odkazovala na aktuální rok návštěvy. Třetí vůz nesl kombinaci 182-D-9093, kde číslice 9093 připomínají slovo Pope (papež).

Vůz Rapid Spaceback nejdříve vezl papeže Františka v sobotu 25. srpna z letiště v Dublinu do města na setkání s vládními představiteli. Dalšími body programu byla návštěva centra pro rodiny bez domova a návštěva koncertu v Croke Park. Druhý vůz ho pak v neděli 26. srpna po krátkém přeletu dovezl do známé Mariánské svatyně ve vesnici Knock zhruba 200 km od Dublinu, načež se papež vrátil zpět do Dublinu, aby odsloužil mši svatou za účasti 500 000 lidí. Po ní odjel zpět na letiště, odkud odletěl zpět do Říma. Oba vozy, které sloužily k přepravě papeže Františka v Irsku, budou nyní sloužit dobročinným účelům. Už teď je jisté, že jeden z nich bude využívat agentura Crosscare pečující o rodiny bez domova.

Reklama

Kromě čtyř vozů Rapid Spaceback pro papeže byl pro účely Světového setkání rodin poskytnut také speciální vůz Škoda Karoq. Toto SUV, vystavené po celou dobu akce, bylo opatřeno ručně vyrobenými vitrážovými okny, jaká jsou lidé zvyklí vídat v kostelích.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV