Reklama
Archiv - Zprávy

Senioři jedou s dobou

Vzdělávací program „Jedu s dobou“ je určen široké aktivní motoristické veřejnosti seniorského věku – přesněji 65 a více let, a to nejen pro ty, kteří hledají pocit jistoty za volantem, ale i pro seniory s celoživotními řidičskými zkušenostmi.
Zdroj: Autoklub

Finanční podporu projekt získal z fondu zábrany škod a díky tomu je pro účastníky zcela zdarma. Tento první ročník realizuje Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR, která sdružuje osoby, které jsou vlastníky nebo provozovateli center realizující nejrůznějších druhy výcviku zaměřené na předcházení ale i řešení krizových situací při řízení motorového vozidla. Projekt je podporován Radou seniorů ČR a obě organizace se snaží uvést projekt do praxe.

„Uvědomujeme si, že na bezpečnost silničního provozu je zapotřebí nahlížet komplexně a preventivních aktivit v této oblasti není nikdy dost a jsou obohacující pro všechny věkové skupiny. Nicméně jsme velice rádi, že tento projekt můžeme realizovat pro často opomíjenou, ale rozšiřující se skupinu seniorů. Jsou mnohdy nepostradatelnými členy pracovních týmů či vedoucími jednotlivci, ale i na zaslouženém odpočinku se věnují nejrůznějším činnostem, mezi něž patří i aktivní užívání motorových vozidel,“ říká Jan Šťovíček, předseda Asociace center a zároveň prezident Autoklubu ČR.

„V souvislosti s demografickou změnou a tedy i rostoucím počtem osob v seniorském věku, roste i význam této skupiny s ohledem na bezpečnost silničního provozu. Aktuálně je 19 % klientů povinného ručení osobních automobilů ve věku 65 let a výše. Přitom se vzrůstajícím věkem narůstá nejen riziko vzniku škody z povinného ručení, ale také podíl nehod s úmrtím. Senioři ročně způsobí přibližně 80 smrtelných nehod a 170 nehod s těžkými následky. I proto Komise fondu zábrany škod zvolila kampaně zaměřené na seniory jako jedno z prioritních témat,“ uvádí Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

„Zvýšená intenzita silničního provozu a technologie moderního vozidla jsou pro seniory rizikovými faktory, kterým se hůře přizpůsobují. Důležité proto je, aby se řidiči udržovali v kondici a znali možnosti současných aut. Věk s sebou přináší určitá omezení, jako je rychlejší nástup únavy, horší prostorové vnímání a pomalejší reakce. Důležité proto je znát své limity, mít o svém zdravotním stavu přehled a přizpůsobit podle toho své řízení,“ dodává Tomáš Neřold, který je pověřený řízením Samostatného oddělení BESIP.

Teorie i praxe

V prostředí silničního provozu se poměrně často mění legislativa a ne vždy každý řidič všechny změny stihne zachytit. Z tohoto důvodu je součástí kurzu i teoretická část na rozšíření informovanosti z této oblasti. Nosnou částí vzdělávacího programu je ovšem praktická část, kde řidiči mohou poznat svůj vůz s novými technologiemi, které pomáhají řidiči v oblasti prevence vzniku dopravní nehody a řidiči o nich nemusí vůbec tušit. Tato část je především zaměřena na správné zásady krizového brzdění na různém povrchu vozovky, řešení smyku, manévrování s vozidlem za různých okolností, vnímání rizika mrtvých úhlů z vozidla, rozpoznávání bezpečné vzdálenost při souběžné jízdě. To vše doplněno ještě o praktickou ukázku první pomoci.

„Rada seniorů vítá, že se zrodil i v oblasti bezpečnosti silničního provozu nový projekt pro seniory. A velmi oceňujeme, že nikdo netvrdí, že jsou snad senioři horší řidiči než zbytek populace, ostatně, na to je mnoho našich členů citlivých. Faktem ale je, že vzdělávat by se měl člověk po celý život. Naši členové absolvují kurzy sebeobrany, chodí do Univerzit třetího věku, ale možná jsme všichni trochu pozapomněli, že od doby, co jsme opustili autoškoly, se legislativa měnila a to zcela jistě několikrát… A nikdy není na škodu slyšet to skutečně aktuálním,“ uvádí předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes s dovětkem, že rychle se mění i technologie v autech a není na škodu oprášit si třeba ani znalosti z oblasti zdravovědy.

Zdroj: Autodrom Most

Již prvního kurzu na polygonu mosteckého autodromu se zúčastnilo 120 řidičů a řidiček starších 65 let. Všichni účastníci kurz hodnotili pozitivně. Nešetřili chválou na přístup instruktorů, jejich informace, rady a doporučení označili za přínosné a podnětné. „Informace z oblasti legislativy i nácvik praktických technických dovedností pod vedením instruktorů pro mě byly velmi přínosné a užitečné. Každému rozhodně doporučuji, aby kurz absolvoval. Vše bylo velmi profesionálně zvládnuto,“ uvedl například jednasedmdesátiletý Pavel Bučil z Teplic.

Ideu navázat na celoživotní zkušenosti řidičů seniorů s cílem rozšířit jejich informovanost v oblasti legislativy, bezpečnosti silničního provozu a zdravovědy formou bezplatných kurzů bezpečné jízdy označil hlavní instruktor mosteckého autodromu Marek Kohoutek za progresivní. „Už první zkušenost ukázala, že řada seniorů za volantem už základní řidičské dovednosti a návyky postrádá. Zajímavé je, že věk až tak úplně nerozhoduje. Některé z pětašedesátníků výrazně předčil i nejstarší účastník nedělních kurzů, který už oslavil šestaosmdesátiny,“ upozornil instruktor.

Kurzy „Jedu s dobou“ organizuje až do konce srpna kromě mosteckého autodromu dalších sedm tuzemských center pro výuku a výcvik bezpečné jízdy.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV