Reklama
Archiv - Zprávy

Při nákupu automobilů získávají Češi nejvíce informací online

Podle studie Kantar TNS „Gearshift 2018” při nákupu vozu využilo 87 % zájemců alespoň jednou internetový vyhledávač, 73 % navštívilo stránky značky a 70 % zhlédlo online video. Pouze necelá polovina se rozhodla osobně navštívit prodejce a méně jak třetina požádala o testovací jízdu. Televizní reklamu jako zdroj informací uvedlo pouze 11 %.
Zdroj: Škoda Auto

Roste také význam online videa. Tři ze čtyř uživatelů podniknou po zhlédnutí online videa kroky směřující k nákupu vozu. Nejčastěji lidé žádají o cenovou nabídku nebo navštíví web prodejce, přičemž v obou případech se jedná o 43 % z dotazovaných. 28 % Čechů přiměje zhlédnutí videa použít konfigurátor, 27 % zažádá o testovací jízdu a 22 % vyhledá prodejce.

Průzkum Gearshift 2018 zpracovala agentura Kantar TNS. Probíhal od června do srpna 2018 prostřednictvím online panelů v lokálních jazycích ve 28 zemích. V každé zemi se průzkumu zúčastnil reprezentativní vzorek alespoň 500 lidí starších 18 let, kteří v předchozích 6 měsících nakoupili automobil.

“Význam online médií každým rokem roste, což dokládá i vývoj v autoprůmyslu. Díky internetu se člověk po pár kliknutích dostane k recenzím řidičů, předváděcím videím a online srovnávačům a konfigurátorům, které nesmírně šetří čas a poskytují více zdrojů informací. Když se poté potenciální zákazník rozhodne osobně navštívit prodejce, už má většinou konkrétní představu, jaký typ auta by si chtěl prohlédnout,” říká Ivana Giardi, manažerka pro vztahy s agenturami, Google.

"Zájemce o nový vůz přichází v dnešní době do showroomu až kvůli dokončení nákupního procesu, nikoliv aby vybíral nebo testoval konkrétní model. Veškeré informace o voze chce zákazník najít online v co nejpřijatelnější formě. Kvalitní video obsah a komplexní online nabídka, včetně financování, on-demand služeb apod., bude hrát v budoucnu stále větší roli. Nebude trvat dlouho a čeští zákazníci budou moci realizovat online celý proces nákupu nového vozu,” dodává Jakub Bouda, Koordinátor marketingu a PR, Volkswagen.

“Škoda Auto dlouhodobě sleduje chování zákazníků v průběhu nákupního procesu. Zákazníkova cesta již není přímočará a jednotná. Zákazníci mají různé potřeby a informace, zvláště v digitálním prostoru, jsou čím dál dostupnější. Již nyní dokážeme prodat automobil i přes internet, ale na druhou stranu jsme přesvědčeni, že návštěva u autorizovaného obchodníka a vztah mezi ním a zákazníkem ještě dlouho zůstane důležitým pilířem úspěchu značky v ČR,” uzavírá Petr Janeba, vedoucí marketingu Škoda Auto ČR.

Zkracování nákupního procesu potvrzují i data z citovaného výzkumu. Podle nich se téměř 6 z 10 zákazníků (59 %), kteří koupili nové auto, rozhodli o nákupu za méně než 2 měsíce.

Chytrý telefon Češi využívají i při návštěvě prodejce

Z různých typů elektronických zařízení využívaných k hledání informací dominují i v autoprůmyslu mobilní telefony. Zatímco ještě na počátku roku 2017 se mohly tablety a počítače pyšnit více než o polovinu vyšším počtem vyhledávání výrazů souvisejících s automobily, v červnu minulého roku se čísla vyrovnala. Od té doby podíl vyhledávání na mobilním telefonu roste. Chytré telefony ovlivňují i osobní návštěvy u prodejců. Ještě na místě je využívá 6 z 10 z dotázaných Čechů - 28 % čte recenze o vozidlech, 23 % porovnává jeho parametry a 17 % hledá slevy nebo jiné nabídky. Dále na něm Češi srovnávají ceny a hledají informace o jiných prodejcích. 8 % se také přiznalo, že ještě během návštěvy prodejce si na telefonu pustí online video.

Vzestup hatchbacků

Díky datům Googlu jsou vidět i trendy ve vyhledávání mezi automobily. Mezi nejvyhledávanějšími typy aut podle očekávání vítězí luxusní a sportovní auta, bronzová příčka ale patří hatchbackům. Ty tak porážejí dražší a větší konkurenty z kategorie SUV – těm patří čtvrtá příčka. Kompaktnější hatchbacky se dokonce staly tzv. “skokanem roku”, tedy typem auta, jehož vyhledávání nejvíce vzrostlo oproti předchozímu roku. Jinak je tomu v kategorii jednotlivých modelů. Tam vládne jedno z nejlevnějších a nejprodávanějších SUV v České republice Dacia Duster. Až za ním se umístila Škoda Octavia a Fordy Focus a Mustang. Nejvíce oproti roku 2017 narostlo vyhledávání u nového modelu Škoda Scala, který šel do prodeje v lednu tohoto roku. Druhé a třetí místo patřilo Peugeotu a jeho modelům 2008 a 5008.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV