Reklama
Archiv - Zprávy

Porsche integruje blockchain do automobilu

Výrobce sportovních vozů Porsche testuje společně s berlínským start-upem XAIN blockchainové aplikace přímo ve vozidle. Porsche je tak prvním výrobcem automobilů, který do automobilu úspěšně integroval a testoval blockchain.
Zdroj: Porsche

Blockchain je distribuovaný protokol pro datové transakce mezi obchodními partnery, na němž jsou založeny mimo jiné známé kryptoměny bitcoin a ethereum. Každá změna je zaznamenána v chronologicky po sobě jdoucích datových blocích – transparentně a bez možnosti neoprávněných zásahů. Transakce založené na této technologii jsou bezpečné a zároveň je možné je realizovat výrazně rychleji než dosud. Testované případy využití sahají od uzamčení a odemčení vozidla pomocí aplikace přes časově omezená přístupová oprávnění až po nové obchodní modely na základě kódovaného záznamu dat. Ty lze využít například pro zdokonalování funkcí autonomní jízdy.
Služby, vyvíjené na základě blockchainu, jsou rychlé a velmi bezpečné. Automobil se stane součástí blockchainu, takže je možné přímé připojení i v režimu offline, tedy bez okliky přes server. Proces odemčení a uzamčení vozidla pomocí aplikace je tak s dobou trvání 1,6 sekundy až šestkrát rychlejší než dosud. Kromě toho proběhne efektivní kryptografické kódování. Tento proces zaručuje, aby byly veškeré aktivity nezměnitelně zdokumentovány v blockchainu a přístupné k nahlédnutí v aplikaci. Majitel vozidla tak může například bezpečně a digitálně rozesílat přístupová oprávnění a kdykoli je spravovat a kontrolovat. Přístup funguje i dálkově.

Blockchain byl integrován do vozidla Porsche Panamera s využitím energeticky efektivního procesu těžby společnosti XAIN. Porsche kromě toho v současnosti pracuje na dalších možnostech využití této technologie, například i v oblastech nabíjení a parkování.

 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV