Reklama
Archiv - Zprávy

Porsche 919 Hybrid vyrazilo na svou poslední cestu do muzea

V nevšedním konvoji dojelo Porsche 919 Hybrid do Muzea Porsche. Mark Webber a Marc Lieb převezli za asistence doprovodných vozidel na základě úředního povolení dva exempláře úspěšného prototypu pro Le Mans z vývojového centra ve Weissachu do Muzea Porsche v Zuffenhausenu. S celkovým výkonem více než 2 000 koní absolvovali trasu o délce 25 kilometrů z Porschestraße 911 na Porscheplatz 1 po veřejných komunikacích.
Zdroj: Porsche

Mark Webber seděl za volantem vozu 919 Evo s celkovým výkonem 1 160 k. Evo je vrcholnou vývojovou verzí závodního prototypu Porsche 919 Hybrid. Neel Jani s touto verzí v dubnu 2018 překonal na okruhu Spa-Francorchamps rekordní čas z kvalifikace Formule 1 a Timo Bernhard pak v červnu stanovil absolutní traťový rekord na Severní smyčce Nürburgringu. Webber, devítinásobný vítěz Velkých cen Formule 1 a mistr světa ve vytrvalostních závodech z roku 2015 s vozem Porsche 919 Hybrid, k tomu řekl: „Bylo to bláznivé a fascinující řídit tuto bestii v silniční dopravě. To je typické Porsche, pustit se do něčeho tak odvážného a zároveň vše zrealizovat s naprostou kontrolou. S vozem 919 mě vzhledem k účasti v mistrovství světa vytrvalostních závodů FIA pojí velmi těsné pouto. Bylo mi ctí dovézt 919 Evo do jeho nového domova.“

Marc Lieb řídil druhý vůz Porsche 919 Hybrid v konfiguraci pro mistrovství světa vytrvalostních závodů FIA (WEC). „Tato dnešní jízda byla pro Porsche, 919 i pro mě osobně velmi krásným zakončením jedné éry,“ neskrýval radost rodilý Stuttgarťan, celkový vítěz závodu v Le Mans a mistr světa z roku 2016 s vozem 919. „S vozem Cayenne jezdím každý den po částech trasy z mého bydliště v Ludwigsburgu do mé kanceláře ve Weissachu. Nyní si budu pokaždé připomínat jedinečnou perspektivu z nízko uloženého sedadla vozu 919.“

Z historie Porsche 919 Hybrid

V roce 2011 rozhodlo představenstvo společnosti Porsche o návratu do mistrovství světa vytrvalostních závodů a do Le Mans s prototypem kategorie 1. Podnětem byla revoluční změna technických pravidel, která vyžadovala od roku 2014 hybridizaci, jejíž způsob realizace byl však ponechán svobodnému rozhodnutí. Na bílém archu papíru vznikl závodní vůz bez jakékoli předlohy. Porsche s ním vyrukovalo proti zkušeným značkám Audi a Toyota. Ve Weissachu neexistoval v roce 2011 ani tým, ani potřebná infrastruktura. Technický vývoj, stavební projekt, nábor zaměstnanců – to všechno muselo probíhat současně. Došlo i na neúspěchy a pochyby; dramatické události s brutální nehodou a prvním vítězstvím během několika minut. Za náročných podmínek vyvinutý závodní vůz Porsche 919 Hybrid se stal rekordním vítězem. Od roku 2017, po třetím úspěchu v řadě, má Porsche na svém kontě 19 celkových vítězství v Le Mans a navíc také po třech titulech mistra světa v hodnoceních jezdců a konstruktérů. Úspěšné útoky na rekordy v roce 2018 proměnily závodní vůz 919 definitivně v legendu.

Porsche 919 Hybrid - technika

Porsche 919 Hybrid bylo pojízdnou pokusnou laboratoří pro technologie budoucnosti značky Porsche. Ve specifikaci pro mistrovství světa poskytovalo nejvyšší výkon 900 k (662 kW) díky kombinaci kompaktního přeplňovaného zážehového motoru V4 2,0 litru (téměř 500 k/368 kW) a dvou různých systémů rekuperace energie – kinetické energie při zpomalování prostřednictvím přední nápravy a energie výfukových plynů. Zatímco spalovací motor poháněl kola zadní nápravy, podporoval elektromotor akceleraci přenosem výkonu více než 400 k (294 kW) na přední kola. Elektrická energie získávaná přeměnou kinetické energie a energie výfukových plynů byla přechodně ukládána do kapalinou chlazených lithium-iontových akumulátorů. Především vysokonapěťový systém s 800 V byl průkopnickou prací pro elektricky poháněný sportovní vůz Porsche, který bude nabízen od roku 2019.

Pro rekordní verzi Evo zůstal hardware poháněcí jednotky nedotčen, byl však zbaven restrikcí daných pravidly. Nyní mohl závodní vůz 919 ukázat, čeho je možné dosáhnout bez limitu pro množství energie z paliva a rekuperačních systémů. Jen aktualizací softwaru – a při zachování běžného paliva s 20% podílem bioetanolu – vzrostl nejvyšší výkon na 1 160 k. Z vozu bylo odstraněno všechno, co bylo možné pro jedno jediné rychlé kolo postrádat. Hmotnost verze Evo se tak snížila na 849 kilogramů. Svým dílem k výjimečným jízdním výkonům přispěly aktivní aerodynamika, brzdová soustava „brake-by-wire“ s individuálním elektronickým řízením pro jednotlivá kola a – vzhledem k extrémnímu přítlaku – vyztužené díly podvozku a speciální pneumatiky Michelin.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV