Reklama
Archiv - Zprávy

Peugeot 508 narostl. Přichází 508 SW.

Peugeot jen několik měsíců po představení fastbacku 508 připravil také jeho kombi verzi.
Zdroj: Peugeot

Peugeot 508 SW čerpá inspiraci ze světa vozů označovaných jako „shooting brakes“. Design vychází z nízké a dynamické siluety. Malý poloměr otáčení usnadňuje pohyb v jakémkoli prostředí, od hustého městského provozu až po dálnice. Nový Peugeot 508 SW bude představen na pařížském autosalonu 2018 a na evropský trh bude uveden v lednu 2019.

Segment D představuje v Evropě trh o velikosti 1 400 000 vozů. Podíl vozů kombi zůstává již deset let majoritní, a to i přes stále větší růst nabídek a tvarů karoserie, zejména SUV. V Evropě tvoří kombi třetinu vozů segmentu D. Nabídka v segmentu se dělí mezi tradiční nabídku velkých a objemných vozů kombi, z nichž většinu nabízejí výrobci široké škály vozů, a prémiovou nabídku spojující praktičnost kombi s mnohem dynamičtějším designem. Volba značky Peugeot je jasná. Cílem je nabízet vůz, který naruší tradiční principy a nabídne moderní tvar, který byl doposud vyhrazen několika luxusním automobilkám.

Působivý design

Peugeot vždy, stejně jako před 50 lety, kdy představil Peugeot 504, vycházel u vozů kombi z tvarů hatchbacků. I nový Peugeot 508 SW nabízí veškeré stylové atributy designu nedávno přestaveného fastbacku 508. Nové proporce verzi kombi zajistily velmi dynamický vzhled.

Díky funkčním střešním nosičům, jež dokonale zapadají do stylu vozu, je kombi téměř stejně nízké jako fastback – necelých 142 cm. Je to o téměř 6 cm méně než předchozí generace, což je zárukou optimalizované aerodynamiky. Vůz si současně zachoval na zadních sedadlech prostor nad hlavou, velikostí je tento prostor srovnatelný s ostatními konkurenty v segmentu. Profil Peugeotu 508 SW, který je dlouhý 478 cm (pouze o 3 cm víc než fastback a o 5 cm méně než předchozí generace), nabízí protáhlé plynulé linie zdůrazněné nízko posazenou linií střechy. Bezrámové dveře, které jsou u běžného vozu kombi zcela jedinečným designovým prvkem, umožňují zjemnit a současně zdynamizovat siluetu vozu, ale také nabídnout velké prosklené plochy. Mezery a zarovnání byly díky precizní práci designérů sníženy na minimum. Kola dokonale vyplňují podběhy, ze střechy zmizela anténa (nyní zakomponovaná do sítotisku).

Peugeot 508 SW nabízí světlomety Full LED a vertikální vizuální podpis s opalescenčními LED denními světly, které vozu dodávají výraznou identitu, zdůrazněnou logem lva uprostřed masky chladiče a označením 508 na nose kapoty. Při pohledu zezadu zde upoutá leskle černý horizontální pás zasazený mezi zadní třírozměrná světla Full LED převzatá od fastbacku. Jejich intenzita se přizpůsobuje dennímu světlu či tmě, takže barevné „vrypy lvích drápů“ jsou neustále vidět, jejich vzhled se mění podle toho, zda se na vůz díváme z boku, nebo přímo zezadu. Dvojitá chromovaná koncovka výfuku posiluje výraznost vozu a dodává mu větší dynamiku.

Dostatečný prostor pro zavazadla

Přístup do zavazadlového prostoru usnadňuje praktické víko (které může být motorizované a s hands free otevíráním). Práh zavazadlového prostoru je nízký a široký (o 6 cm nižší než fastback, pouze 63,5 cm od země a o 2,4 cm širší). Jeho objem pod krytem činí 530 l. Má velmi jednoduché tvary, takže ho lze naplno využít. Jedním ze zásadních prvků vozů kombi je modularita. V případě 508 SW ji zajišťuje zadní lavice dělená v poměru 2/3–1/3 s funkcí Magic Flat. Tento systém umožňuje okamžité sklopení obou částí lavice pomoci dvou ovladačů, které jsou snadno přístupné po stranách zavazadlového prostoru. Vznikne tak téměř plochá podlaha a celkový objem zavazadlového prostoru se zvětší na 1 780 litrů. 

Moderní asistenční systémy

Také verze SW je vybavena nejnovější verzí systému Peugeot i-Cockpit. Vůz je současně vybaven celou řadou podpůrných prvků řízení nejnovější generace splňujících zejména požadavky normy EuroNCAP. Kromě jiného nabízí také systém nočního vidění (Night vision), adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go, systém udržování vozu v jízdním pruhu (spojený se systémem ACC Stop & Go), systém Full Park Assist s perimetrickou funkcí Flankguard (pouze s automatickou převodovkou EAT8), světlomety Full LED s funkcí EVS (přídavné osvětlení do zatáčky), systém automatického nouzového brzdění poslední generace (rozpozná chodce a cyklisty, a to ve dne i v noci, do rychlosti 140 km/hod) a systém varování před srážkou.

Motory nejnovější generace

Pro Peugeot 508 SW jsou k dispozici motory PureTech a BlueHDi nejnovější generace (všechny s  technologií SCR. V případě benzinových motorů jde o dvě verze s motorem PureTech se zdvihovým objemem 1,6 l, u dieselových motorů jsou to čtyři verze BlueHDi se zdvihovým objemem 1,5 l a 2,0 l. Všechny tyto motory jsou již homologovány podle nomy „Euro6.d temp“, která předvídá požadavky normy Euro6.d platné od ledna 2020, zejména ty, které se týkají emisí oxidů dusíku. Hodnoty emisí CO2 zohledňují nové technické požadavky postupu WLTP, jenž usiluje o harmonizaci homologované a reálné úrovně spotřeby vozů.

U motorů PureTech v režimu ECO se automatická převodovka EAT8 přepíná automaticky do režimu Neutrál (freewheeling). Tato funkce je k dispozici při rychlostech od 25 do 130 km/h, pokud to podmínky umožní. Spuštění automatického přechodu je možné, není-li zjištěno sešlápnutí pedálu akcelerátoru ani brzdového pedálu. Systém, jehož fungování řidič nijak nepocítí, umožňuje zmenšit vnitřní tření převodovky a snížit spotřebu paliva o přibližně 3 %.

Nabídku obohatí v druhém pololetí 2019 výkonná benzinová verze Hybrid Plug-In s dojezdem v režimu ZEV (nulové emise) 50 km (cyklus WLTP). Hybridní vůz si současně zachová kapacitu zavazadlového prostoru, neboť baterie bude uložená pod sedadlem ve 2. řadě.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV