Reklama
Archiv - Zprávy

Novým konceptem od Peugeotu je e-Legend

Peugeot se pouští do přechodu na nové zdroje energií a jednou z jeho vizí je e-Legend.
Zdroj: Peugeot

Budoucnost, kterou značka Peugeot připravuje, umožní zákazníkům vybrat si verzi karoserie, typ pohonu nebo řízení. Jednu z vizí představuje i koncepční vůz Peugeot e-Legend.

Peugeot e-Legend nabízí v závislosti na typu silničního provozu nebo nálady řidiče čtyři režimy řízení.

Dva autonomní:

SOFT: upřednostňuje pohodlí cestujících. Digitální zobrazování na displejích s obsahem informací omezeným na nezbytné minimum.

SHARP: přesné a dynamické nastavení vozu. Možnost maximálního připojení k digitálním aktivitám (sociální sítě, diář atd.).

V autonomním režimu se podle nastavení nakonfiguruje také interiér. Díky elektronické technologii řízení („by wire“) se volant zatáhne pod zvukový panel a uvolní se prostor pro 49“ displej, přední sedadla se nakloní, boční loketní opěrky se automaticky roztáhnou a uvolní velký úložný prostor a místo pro indukční nabíjení telefonů, hlavní ovladače pak zůstávají dostupné přes středovou konzolu zabudovanou v sedadle řidiče. Posádka se tak může věnovat své oblíbené zálibě. Může si zahrát videohru nebo sledovat film buď na zakřiveném centrálním displeji, nebo na displejích zabudovaných do slunečních clon.

Dva manuální režimy:

LEGEND: režim „cruising“ používající tři „budíky“ z modelu 504 Coupé a vyobrazení digitálně vytvořeného dřeva na jednotlivých obrazovkách.

BOOST: dynamické stimulující řízení díky výkonnému elektromotoru. „Ponoření“ do vozu s promítáním silnice na jednu velkou obrazovku.

Koncept Peugeot e-Legend nabízí ve spolupráci se společností SOUNDHOUND Inc., která je lídrem v oblasti technologií umělé inteligence, osobního asistenta s hlasovým ovládáním, který je přizpůsobený pro samočinné řízení. Řidič může jedinou větou změnit režim řízení vozu, pustit svůj oblíbený seznam skladeb či otevřít, nebo zavřít elektricky ovládané dveře vozu. Systém odpovídá digitalizovaným hlasem Gillese Vidala (šéfdesignér značky Peugeot) a obsahuje 17 jazyků.

Akustická architektura FOCAL zajišťuje bez ohledu na zdroj optimální rozptýlení zvuku. Systém zabudovaný do koncepčního vozu Peugeot e-Legend je předobrazem budoucnosti ozvučení interiéru a nabízí dvě zcela nové zvukové funkce:

„mapping“ umožňující například posílat pokyny navigace pouze řidiči, zatímco ostatní cestující mohou poslouchat hudbu;

„zoning“ umožňující úplnou individualizaci obsahu, díky níž je každý člen posádky ve své zvukové bublině a vzájemně se neruší.

Dědictví značky Peugeot

Peugeot e-Legend navazuje na dědictví značky. Nově pojímá hlavní znaky stylu vozu 504 Coupé - lehká, atletická, výrazná a vybroušená silueta; kabina, zaoblená směrem k zadní nápravě, s velkými prosklenými díly.

Při pohledu zepředu je vůz snadno identifikovatelný díky vizuálnímu podpisu se třemi drápy a dvěma dvojitými moduly. Pod světlomety je situovaná technická zóna zahrnující všechny funkce podpůrných prvků řízení. Celá přední maska je zasazena mezi přední blatníky a je připomínkou dřívějších pochromovaných nerezových nárazníků. Je rozdělena černým hliníkovým nosníkem na dvě části. Vzadu se objevuje typický, velmi technologicky pojatý vizuální podpis modelové řady Peugeot se třemi drápy. Třetí brzdové světlo s multilamelovým systémem, v němž se odráží, je umístěno v horní části zadního okna a táhne se po celé jeho šířce. Při pohledu zboku upoutá zejména prodloužení technické platformy ve spodní části a velká prosklená plocha inspirovaná poměrem plechu a skla u vozu Peugeot 504 Coupé. Tyto velké skleněné díly zaplavují interiér vozu světlem. Oblouky kol jsou vytvarované směrem do karoserie a do předních jsou zasazeny průduchy vzduchu. Vše podtrhuje kovový oblouk kopírující boční okna a ozvláštňující zadní zapuštěné fazetové okno. Na displeji viditelném zvnějšku pod zadním oknem se před odjezdem objevuje personalizovaný pozdrav a úroveň nabití. Osobám venku se rovněž zobrazuje upozornění, že auto je v autonomním režimu. Dotykové ovládání dveří je důmyslně ukryto v bočním zadním okénku.

Vysoké standardy u materiálů

Designéři, vedení cílem nabídnout elegantní a prosvětlený interiér, se zaměřili na teplé materiály, které vyvažují chladný vzhled digitálních přístrojů. Nový koncept vrací na scénu samet. Luxusně provedený a na dotek příjemný hedvábný samet důmyslně využívá moderní techniku tkaní. Materiál je tkaný digitálně a speciálně pro koncept Peugeot e-Legend z lesklé nitě připomínající lesk sametu. Tyto materiály se používají i ve vozech Peugeot 3008 a 5008. Horní části a dveřní otvory vyhotovila partnerská společnost Hervet Manufacturier z tropického dřeva paldao pocházejícího z obnovitelných lesů. Toto exotické dřevo připomíná palisandrový nebo ebenový nábytek z 60. let. Tmavé žíly této odrůdy podtrhují tyrkysově modrý odstín použitý na sedadlech a podlaze. Toto moderní ztvárnění dřeva připomíná palubní desky verze GT u vozů Peugeot 3008, 5008 a 508. Vůz je provoněn díky parfémovanému osvěžovači vzduchu, aby bylo vnoření do příjemného prostředí a personalizace dokonalá. Firma Ex-Nihilo vytvořila dva parfémy speciálně určené pro tento koncept.

Základním cílem bylo, aby se posádka cítila ve voze příjemně, a to bez ohledu na režim řízení. K tomu napomáhá i nenápadné uspořádání vysoce technologických prvků a ušlechtilých materiálů. Po celém interiéru byl využit digitální materiál (nebo digitální interpretace skutečných materiálů) nabízející dva hlavní typy zpracování: síť budící dojem, že je utkaná z bronzu, a síť vláken napodobujících dřevo používané ebenisty. Objevuje se na 16 displejích různých velikostí, například na zakřiveném 49" displeji pod lištou před posádkou, na 29"displejích ve dveřích nebo na 12" displejích umístěných ve slunečních clonách. Digitální materiály do kabiny dokonale zapadají. Centrální konzola poskytuje přístup k hlavním ovládacím prvkům řízení pomocí otočného ovladače a šestipalcového dotykového displeje. Vlevo od volantu je umístěna lišta s digitálními přepínači složená z kontextových a konfigurovatelných ovladačů v závislosti na režimu jízdy.

Design sedadel ve tvaru písmene H a vertikální polstrování se inspirovaly od vozu Peugeot 504 Coupé. Výsledkem je „comfort fit“ tedy kombinace pohodlí při zachování stimulující polohy při řízení, díky použití pěn s tvarovou pamětí. Opěrky hlavy mají otvor uprostřed, lze je nastavit nebo zcela zasunout do sedadla. Peugeot Responsive i-Cockpit využívá systém Peugeot i-Cockpit, který je charakteristickým prvkem vozů značky Peugeot. Tvoří ho především vyvýšený přístrojový panel se třemi „budíky“ a ultrakompaktní volant.

100% elektrický pohon

Koncepční vůz Peugeot e-Legend používá 100% elektrický pohon. S pomocí 100 KWh baterií dosahuje motor točivého momentu 800 N.m a výkonu 340 kW, přičemž motor pohání všechna čtyři kola. Díky tomuto výkonu dokáže vůz zrychlit z 0 na 100 km/h za méně než 4 sekundy, maximální rychlost je 220 km/h. Dojezd je 600 km podle protokolu WLTP, z toho dojezd 500 km je možné zajistit rychlým dobitím za 25 minut. Peugeot e-Legend nabízí také indukční nabíjení.

Peugeot e-Legend bude představen na pařížském autosalonu 2018.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV