Reklama
Archiv - Zprávy

Nový brzdový kotouč vytváří až o 90 procent méně brzdného prachu

Strážní andělé mají mnoho podob. Dokonale zaoblený, má velikost talíře a tloušťku palce – brzdový kotouč je jedním ze strážných andělů řidičů vozidel.
Zdroj: Boch

Ještě dávno před ABS, ESP, airbagy a dalšími prvky byla díky nim jízda bezpečnější a výrazně se zkracovala brzdná dráha, čímž pomáhaly zabránit mnoha dopravním nehodám. Dnes je tu však další důvod, proč se dostávají brzdové kotouče do popředí zájmu veřejnosti, a tím je prach, který vzniká z otěru brzdový destiček při brzdění. Největší míru znečištění ze silniční dopravy má na svědomí opotřebení silnic, pneumatik a brzd spíše než spalování paliv. Podle státní agentury pro životní prostředí Bádensko-Württembersko jsou brzdy a pneumatiky odpovědné za 32 procent emisí částic spojených s jízdou, z nichž zhruba polovinu představuje brzdný prach. Z toho důvodu je výrazné snížení množství brzdného prachu pro zlepšení ovzduší tak zásadní, a to zejména ve městech.

Právě proto Buderus Guss, dceřiná společnost koncernu Bosch, vyvinula iDisc. Ve srovnání s běžným brzdovým kotoučem vytváří až o 90 procent méně brzdného prachu. Jedinečnou technologií kotouče iDisc („i“ znamená inovace) je vrstva z karbidu wolframu a vše vychází z běžného brzdového kotouče z šedé litiny. Buderus Guss každoročně vyrobí ve svých německých závodech v Breidenbachu a Ludwigshütte až 20 milionů těchto kotoučů. Aby se z běžného kotouče mohl stát iDisc, jsou třecí plochy před nanesením vrstvy mechanicky, tepelně a galvanicky ošetřeny. Tohle celé je součástí procesu, který vyvíjeli výzkumní pracovníci společnosti Buderus Guss a Bosch po mnoho let. Z hlediska ceny je iDisc zhruba třikrát dražší, než běžný brzdový kotouč z šedé litiny a třikrát levnější, než keramický brzdový kotouč. Cena bude pravděpodobně se zvyšováním objemu výroby postupně klesat. „iDisc má vše, co je potřeba k tomu, aby nahradil běžný brzdový kotouč z šedé litiny a stal se novým standardem na trhu s brzdovými kotouči,“ říká Gerhard Pfeifer, výkonný ředitel společnosti Buderus Guss. „Vzhledem k pokračující diskusi o znečišťování částicemi v mnoha zemích a velkých městech po celém světě nestojí tomuto průlomu už nic v cestě.“  Zejména proto, že brzdové kotouče budou v autech zapotřebí po celá nadcházející desetiletí a výrobní objemy neustále rostou. U osobních automobilů dosáhla poptávka po brzdových kotoučích v roce 2016 více než 330 milionů kusů.

Žádné známky po drážkách, žádná rez

Dalším argumentem, který hovoří ve prospěch iDisc je řada jeho pozitivních vlastností. Kromě výrazného snížení brzdného prachu zajišťuje karbidový povlak rovněž větší bezpečnost při provozu. Brzdný účinek je srovnatelný jako v případě keramické brzdy, zejména pokud jde o slábnutí, protože je známo, že se při opakovaných brzdných manévrech snižuje brzdný výkon. Stejně jako keramický brzdový kotouč je iDisc v tomto ohledu vysoce stabilní a v případě brzdného výkonu dochází jen k nepatrnému úbytku. Rovněž opotřebení je výrazně nižší. V závislosti na tloušťce karbidové vrstvy je životnost iDisc oproti běžnému brzdovému kotouči dvojnásobná. Na třecích plochách se neobjevují žádné známky po drážkách. Ani koroze není problém – což je velká výhoda, zejména u elektromobilů. Vzhledem k tomu, že využívají brzdnou energii v procesu známém jako rekuperace, nejsou u elektromobilů brzdy tolik zatěžovány a potýkají se tak často s tvorbou rzi na třecích plochách. S tím souvisí dočasný mírný pokles citlivosti při brzdění.

Špinavé ráfky jsou minulostí

iDisc si zamilují i příznivci ráfků. A to nejen proto, že brzdový kotouč s povrchem z lesklého karbidu vypadá skvěle. Je odolný proti opotřebení a nekorozivní, a i po mnoha letech používání je na něj hezký pohled – takže je ideální pro trend směřující k otevřeným ráfkům. A co je úplně nejlepší: díky snížení množství brzdného prachu o 90 procent odpadá potřeba pravidelného čištění ráfků agresivními čisticími prostředky. I ochrana životního prostředí tak může mít praktické výhody.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV