Reklama
Archiv - Zprávy

Nová dimenze výkonu motoru pro nové BMW R 1250 GS a R 1250 RT

Nové modely BMW R 1250 GS a R 1250 RT se vyznačují významně zdokonalenými motory boxer, které jsou nejen výkonnější a silnější, ale také, zejména v nízkých otáčkách, mnohem kultivovanější.
Zdroj: BMW

Před více než 35 lety se motor boxer v modelech BMW Motorrad řad GS a RT stal synonymem suverénního výkonu a spolehlivého zdroje síly na cestách všeho druhu, stejně jako při cestování na dlouhé vzdálenosti. Byl zkrátka zdrojem potěšení kdykoliv, včetně krátkých víkendových výletů. Již více než 25 let BMW Motorrad používá ve svých motorech čtyřventilové rozvody ve spojení s elektronickým vstřikováním paliva a katalyzátorem. Tímto spojením se dosahuje nejlepšího možného výkonu a průběhu točivého momentu ve spojení s příkladnou hospodárností a nízkým obsahem škodlivin.

Přichází další generace pokrokového motoru boxer s technologií BMW ShiftCam pro další zvýšení výkonu v celém spektru otáček, snížení emisí i spotřeby paliva, stejně jako kultivovanější a vyrovnanější běh.

Nové modely BMW R 1250 GS a R 1250 RT se vyznačují významně zdokonalenými motory boxer, které jsou nejen výkonnější a silnější, ale také, zejména v nízkých otáčkách, mnohem kultivovanější. Nové motory současně vykazují nižší úrovně emisí i spotřeby paliva, a přitom zaujmou i svým specifickým zvukem. Pro dosažení těchto výsledků BMW Motorrad poprvé ve své historii aplikovalo do sériové výroby technologii BMW ShiftCam, jejíž součástí je proměnné časování a zdvih sacích ventilů. Sací vačkové hřídele jsou navíc navrženy asymetricky, to znamená, že se každý z ventilů otevírá jinak, a zvyšuje se tak víření zápalné směsi vstupující do spalovacího prostoru. Mezi další technické změny motoru patří ventilové rozvody poháněné ozubeným řetězem, stejně jako zlepšené mazání, vstřikovače s dvojicí trysek a nový výfukový systém.

Vyšší výkon, točivý moment, spolehlivost a kultura běhu nového motoru boxer

I když předchozí generace motoru boxer byla známá svým neutuchajícím zátahem, je nová generace použitá v modelech BMW R 1250 GS a R 1250 RT v této oblasti významným krokem vpřed. V nejnovější generaci se zvětšil objem na 1 254 cm3 (dříve 1170 cm3). Nový motor má výkon 100 kW (136 k) při 7 750 1/min a točivý moment 143 N.m při 6 250 1/min (dříve: 92 kW/125 k při 7 750 1/min a 125 N.m při 6 500 1/min). Se zvýšením objemu o 7 % se tak pojí posílení výkonu o 14 % a točivého momentu o 9 %. Díky tomu je nový motor nejvýkonnějším sériovým boxerem od BMW. Ve svém nejnovějším provedení motor používá prověřenou kombinaci chlazení vzduchem a vodou, kdy voda prochází jen těmi částmi motoru, které jsou tepelně nejvíce namáhané. Mezi tyto části patří hlavy motoru a části pístů. Chladicí systém využívá dvojici chladičů umístěných po stranách v přední části motocyklů.

Dva jízdní režimy, ASC a asistent rozjezdu do kopce standardem

Ve standardním provedení jsou k dispozici dva jízdní režimy, umožňující přizpůsobení motocyklu individuálním požadavkům jezdce. Standardně dodávaný systém Automatic Stability Control (ASC) přináší vysokou úroveň bezpečnosti a nejlepší možnou trakci. Dalším prvkem ze seznamu standardní výbavy je asistent rozjezdu do kopce.

Jízdní režimy Pro přinášejí další dva režimy, funkce Dynamic

Traction Control (DTC), ABS Pro, Hill Start Control Pro a novou funkci DBC jako součást volitelné výbavy. Součástí volitelné výbavy jsou jízdní režimy Pro, přinášející další režim

„Dynamic“, funkci Dynamic Traction Control (DTC) a v případě R 1250 GS ještě režimy „Dynamic Pro“, „Enduro“ a „Enduro Pro“. DTC umožňuje ještě účinnější a bezpečnější akceleraci zejména v náklonu. ABS Pro, který je součástí jízdních režimů Pro v R 1250 GS a standardem v R 1250 RT, zajišťuje ještě více bezpečnosti při brzdění, a to zejména v náklonu. Nový systém brzdového asistentu Dynamic Brake Control (DBC) přidává další úroveň bezpečnosti při brzdění v náročných situacích tím, že zamezuje nechtěné aktivaci akcelerátoru. Současně dochází při brzdění k omezení točivého momentu, takže je i na zadním kole k dispozici plná brzdná síla. Tento systém přináší více stability a současně kratší brzdnou dráhu. Další generace elektronického podvozku Dynamic ESA s automatickou kompenzací zatížení je nyní k dispozici také pro R 1250 RT. Volitelná výbava BMW Motorrad Dynamic ESA další generace automaticky upravuje charakteristiku tlumení podle jízdní situace a současně kompenzuje změny zatížení. Jemně přizpůsobuje charakteristiku tlumení danému jízdnímu stavu a je schopná zajistit optimální komfort a současně i příkladnou stabilitu.

Reklama

Nové R 1250 GS je nyní standardně vybaveno LED světlem. Kromě toho je v nabídce originálního příslušenství také LED denní svícení, a to jak pro R 1250 GS, tak pro R 1250 RT.

Standardní výbavou pro R 1250 GS je nyní barevný 6,5“ displej, který je součástí paketu Connectivity. Mnoho jeho funkcí může řidič snadno a intuitivně obsluhovat známým multifunkčním otočným ovladačem BMW Motorrad. R 1250 RT je vybaveno displejem s úhlopříčkou 5,7“, který doplňuje analogový rychloměr a otáčkoměr.

Čím rychlejší je zásah záchranných složek v případě nehody nebo nebezpečí, tím lze zachránit více lidských životů. Volitelná výbava, do níž patří také Inteligentní tísňové volání, zrychluje zavolání pomoci. Stejně, jako dříve, i nyní lze tuto výbavu objednat pro oba modely.

BMW Motorrad Spezial nabízí mnoho prvků pro individuální úpravy také pro nové R 1250 GS a R 1250 RT, kterým zlepší výkonnost a celkovou hodnotu. Pro nabízené položky je typická jejich harmonická integrace do motocyklu jako celku. Kromě specifických metalických laků Blue Planet a Sparkling Storm je v rámci výbavy BMW Motorrad Spezial Option 719 pro R 1250 GS a R 1250 RT k dispozici také sada frézovaných dílů Option 719 Classic a HP.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV