Reklama
Archiv - Zprávy

Neviditelná tlačítka pro interiér budoucnosti

Continental poodhaluje palubní desku automobilů budoucnosti. Osvětlená tlačítka vystupují z elegantně uhlazené plochy právě ve chvíli, kdy se řidičova ruka blíží k povrchu.
Zdroj: Continental

Tam, kde ještě před chvílí byla elegantní umělá kůže umocňující luxusní dojem z interiéru, se náhle objevují trojrozměrná tlačítka. Jakmile se řidič jednoho z nich dotkne, ucítí krátký impulz potvrzující stisknutí. A ihned poté, co odtáhne ruku zpět, tlačítka opět zcela zmizí. S těmito neviditelnými tlačítky nazvanými Morphing Controls, což jsou vlastně ovládací prvky schopné měnit tvar, se společnosti Continental jako inovátorovi v oblasti techniky podařilo vyřešit protichůdné požadavky při navrhování moderních interiérů - co nejvíce použitelných funkcí obsluhovaných co nejmenším počtem ovladačů.

Technologie neviditelných tlačítek

„Neviditelná tlačítka Morphing Controls najdou díky schopnosti měnit tvar uplatnění v celé řadě oblastí. Mnohem méně odvádějí pozornost řidiče. Minimalisticky pojatá palubní deska navíc vypadá harmonicky, přitom stále nabízí plnou funkčnost,“ říká Dr. Frank Rabe, ředitel Oddělení přístrojů a ovládacích prvků ve společnosti Continental.

Pružná a světlopropustná svrchní vrstva neviditelných tlačítek, jejíž povrch odpovídá na pohled i na dotek umělé kůži, byla vyvinuta specialisty na povrchové materiály. Povrchový film s minimálním rozptylem světla umožňuje mimořádně přesné vyobrazení symbolů a zajišťuje účinné a rovnoměrné podsvětlení. Pokud nejsou ovladače aktivní, zůstávají symboly i mechanická část tlačítek zcela skryty zraku i dotekům cestujících.

Pod povrchem se skrývá více, než se může zdát

Neviditelné ovládací prvky pomáhají vytvořit jednoduché a harmonické pracoviště řidiče. Skrývají přitom spoustu pokročilé techniky: inovativní materiály, čidla, elektroniku a elektromechanické součástky. Základem jsou osvědčené senzory přiblížení umístěné bezprostředně pod povrchem palubní desky. Díky nim systém rozpozná přiblížení ruky a aktivuje tlačítka. Ta se vysouvají dopředu do pružného vícevrstvého materiálu, který tvoří svrchní vrstvu ovládacího panelu. Materiál současně propouští světlo, takže lze s pomocí diodového podsvícení zobrazit, jakou funkci dané tlačítko ovládá. Následně je měřen tlak vyvinutý při dotyku a při použití dostatečné síly se aktivuje zpětná hmatová vazba – což je další v praxi prověřená technologie.

Prostřednictvím této funkce dostává řidič haptické potvrzení o tom, že aktivoval zvolenou funkci, a díky tomu lze neviditelná tlačítka Morphing Controls používat prakticky poslepu. Jakmile řidič odtáhne ruku, tlačítka se znovu skryjí pod povrchem. Jediné, co po nich zůstane, je jemný povrch umělé kůže a celistvá přístrojová deska, která absencí rušivých prvků přispívá ke zlepšení ergonomie.

Continental poodhaluje palubní desku automobilů budoucnosti. Osvětlená tlačítka vystupují z elegantně uhlazené plochy právě ve chvíli, kdy se řidičova ruka blíží k povrchu.

Od voskovaného plátna k neviditelným tlačítkům Morphing Controls

„Hladké povrchy v interiéru automobilu odvádějí pozornost řidiče jen minimálně. Současně je ale zachována jednoduchost ovládání díky senzorům přiblížení, snímačům tlakové síly a hmatové odezvě,“ říká Dr. Dirk Leiss, ředitel Benecke-Hornschuch Surface Group, která je součástí společnosti Continental. Nová technologie ovladačů se představuje na příkladu klasických tlačítek, nicméně do budoucna bude snadné vyrobit i posuvné ovladače na stejném principu. „Morphing Controls jsou navíc navrženy jako modulární systém, jenž lze použít také ve dveřních výplních nebo stropních panelech,“ dodává Leiss.

Neviditelná tlačítka jsou jedním z technických lákadel v oblasti moderních povrchů. Širší veřejnosti se poprvé představí při příležitosti oslav 300. výročí od založení firmy v městské části Vinnhorst, která leží na severu Hannoveru. Kořeny této společnosti zaměřené na povrchové materiály sahají až do roku 1718, kdy byla v Hannoveru vybudována tzv. Wachstuchmacherey (továrna na voskované plátno). Během své třistaleté historie se vyvinula ve specialistu na povrchové materiály v oblasti automobilové a průmyslové výroby. Oslavy významného jubilea proběhnou v továrně ve Vinnhorstu pod heslem „300 Years – Ideas Beyond Surfaces“.

Česká stopa ve vývoji interiérů budoucnosti

Ovládací panely, centrální displeje, navigace, autorádia i přístrojové štíty Continental rovněž vyrábí a vyvíjí ve středočeském Brandýse nad Labem. Tým brandýských vývojářů pracuje zejména na mechanickém a elektronickém řešení nových palubních přístrojů a centrálních displejů pro nové vozy velkých evropských koncernů, jako je Volkswagen. Součástí vývoje je i vlastní prototypová dílna. Ve výrobě se zde pak používá technologie Optical Bonding, která zlepšuje kontrast a čitelnost palubních displejů.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV