Reklama
Archiv - Zprávy

Největší sklad originálních dílů v ČR je v Mladé Boleslavi

Letos v březnu dokončila automobilka Škoda rozšíření svého centra náhradní dílů. Škoda Parts Center s celkovou plochou 180 000 metrů čtverečních představuje největší sklad originálních dílů v České republice, zároveň je jedním ze tří evropských centrálních skladů koncernu Volkswagen. Investice do rozšíření ve výši zhruba 22,5 milionu eur znamenala kromě výrazného zvýšení skladovací kapacity i vytvoření 40 nových pracovních míst.
Zdroj: Škoda Auto

Celková plocha areálu vzrostla po rozšíření o 60 000 na celkových 180 000 metrů čtverečních. Jen skladovací plochy nyní zabírají více než 105 000 metrů čtverečních, což odpovídá ploše přibližně 13 fotbalových hřišť. Centrum přijímá denně zhruba 28 000 objednaných položek a pro zákazníky ve více než 100 zemích světa představuje důležitou součást globální distribuční sítě originálních náhradních dílů a příslušenství jak pro vozy značky Škoda, tak i pro vozy dalších značek koncernu Volkswagen. Aktivní sortiment zahrnuje kolem 140 000 položek. O rychlou a spolehlivou expedici dílů partnerům značky Škoda na celém světě i prodejcům dalších koncernových značek na vybraných trzích se stará zhruba 550 zaměstnanců.

Historie skladu Škoda Originálních dílů

Škoda Auto zajišťuje prodej a distribuci náhradních dílů od roku 1992, kdy tuto činnost převzala od státního podniku Mototechna. Nejdříve se zásilky distribuovaly přímo z areálu výrobního závodu, ale brzy bylo zřejmé, že je pro další rozvoj značky nezbytné vybudovat zcela nový sklad a distribuční centrum originálních dílů. V květnu 1998 tedy byla zahájena jeho výstavba v Řepově na dohled od Mladé Boleslavi. Kromě samotného skladu originálních dílů byl součástí výstavby také terminál pro příjem a expedici zboží, jakož i administrativní budova. Od otevření v roce 1999 společnost Škoda Auto svůj sklad originálních náhradních dílů postupně rozšiřovala a skladová plocha se s postupem let z původních 34 000 čtverečních metrů stále zvětšovala. V letech 2004 a 2005 vzrostla skladovací plocha o dalších 14 000 metrů čtverečních a v roce 2011 byla dokončena další přístavba o ploše 18 600 metrů čtverečních. V letech 2011 a 2012 byl

vybudován takzvaný regálový sklad (HRL), který rovněž citelně přispěl ke zvýšení kapacity skladu. Aktuální rozšíření skladové plochy o dalších 31 000 metrů čtverečních bylo zahájeno v prosinci 2016 a dokončeno v březnu letošního roku. Výsledkem je současných více než 105 000 metrů čtverečních, jež jsou k dispozici pro skladování originálních dílů a příslušenství pro vozy Škoda.

Cesta dílu od příjmu po expedici

Na příjmu se v jednotlivých halách denně schází díly od celkem 1 944 dodavatelů z České republiky a dalších 44 zemí. Kapacita příjmových pracovišť, které pracují v třísměnném provozu, je okolo 200 odbavených nákladních vozů s paletami plnými materiálu denně. Transport z oblasti příjmu do jednotlivých skladů a dále až na expedici zajišťuje 142 elektrických vozíků, které každý den přepraví tisíce přepravních jednotek. Tok veškerého materiálu je řízen systémy SAP a ITM, které pomocí skenování čárového kódu v kombinaci s mobilními terminály zajistí, že každá paleta dorazí na správné místo určení ve správném množství a ve správný čas. Takto monitorován je každý krok od příjmu, přes zaskladnění, vychystání až po expedici k zákazníkovi.

Plně automatický výškový sklad

Zatímco v klasických paletových nebo regálových skladech manipuluje s díly obsluha vozíků, ve výškovém skladu je proces zaskladňování a vyskladňování plně automatický. V každé z jedenácti uliček pracuje automatický regálový zakladač, který se orientuje podle laserových paprsků. Všech jedenáct uliček regálů o výšce 42 metrů pojme dohromady celkem 40 000 palet. Za hodinu lze naskladnit či vyskladnit přes 200 palet. Následný proces vychystání jednotlivých zakázek má na starosti 12 operátorů pracujících ve třech směnách. Při práci jim pomáhá systém „pick by light“(„vezmi ze světlem označené palety“) a každá položka je potvrzována naskenováním čárového kódu. Palety s materiálem jsou uskladněny na systémových podlážkách. Ty jsou dřevěné, protože dřevo má ve srovnání s plastem nebo kovem lepší mechanické vlastnosti. Palet je celkem 14 různých druhů. Každá paleta, která se vrátí do Škoda Parts Center a je určena pro výškový sklad, prochází automatickou 3D kontrolou, která prověřuje její rozměry a hmotnost. Tolerance je nastavena na 16 mm, pokud se od ní paleta v důsledku nějakého poškození nebo zkroucení odchýlí, je vyřazena ze systému.

Rychlá expedice dílů z Mladé Boleslavi až na konec světa

Díky přesně nastaveným procesům jsou všechny originální díly a příslušenství objednané dealery v Česku a na Slovensku do 18. hodiny večer distribuovány do rána následujícího dne. Zakázky pro velké evropské země jsou odbaveny do 24 hodin, pro ostatní nejpozději do 8 dnů a do zámoří do 15 dnů. Denně odjede ze Škoda Parts Center v průměru 130 nákladních aut s díly a příslušenstvím. Materiál k zákazníkům putuje po silnicích, kolejích, vodě i vzduchem. Nejvzdálenějším místem, kam se zakázky s díly dopravují, je Nový Zéland, což je vzdušnou čarou 18 135 kilometrů.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV