Reklama
Archiv - Zprávy

Mongol Rally 2017 přinesla přes sto tisíc na charitu

Tři české posádky na Mongol Rally 2017 poslaly na charitu přes sto tisíc korun.
Zdroj: GoodYear

Před deseti lety se skupinka britských studentů vydala na dobrodružnou cestu z Prahy do Asie v superlevném autě z českého autobazaru. Tak vznikla tradice Mongol Rally, každoročního charitativního závodu na zhruba 15 tisíc kilometrů dlouhé trase „cestou necestou, vysokými horami, vyprahlou pouští a nekonečnou stepí“ napříč Evropou a Asií až do Mongolska, kde tehdejší anglická výprava skončila.

Letošního desátého ročníku se na trase z Londýna přes Prahu do Mongolska s vozem o objemu maximálně 1 000 cm3 a ceně do 30 tisíc Kč zúčastnilo již přes 350 posádek, mezi nimi i tři české.

Jde spíše o recesistickou výzvu než skutečný závod. Cílem je dojet do Mongolska laciným, malým autem za méně než tisíc liber a shromáždit přitom také nějaké peníze na dobročinné účely. My jsme si pořídili tři ojeté Volkswageny Polo v průměru za 15 tisíc korun a splnili tak další podmínku - motor o objemu 1,0 litru. Sami jsme si je pak opravili a nabarvili,“ přibližuje Vilém Ondrák, člen jedné ze tří tříčlenných posádek, které na recesistický závod vypravil český spolek Piknikův klub.

Posádky mohly po startu 16. července na závodním okruhu Goodwood v Anglii volit libovolnou trasu, ale musely ji absolvovat během dvou měsíců. Měly za úkol dojet do Mongolska, i když skutečná cílová rovinka byla až v ruském Ulan Ude nedaleko Bajkalu, kde je možné auta naložit na vlak Transsibiřské magistrály a dopravit zpět do Evropy. České výpravě to trvalo pět a půl týdne; všechny její tři vozy sice patřily k těm opotřebovanějším a méně výkonným, ale nakonec byly mezi zhruba dvěma třetinami ojetin, které závod úspěšně dokončily.   

České posádky zvolily obtížnější, jižní trasu přes Irán a středoasijské „stány“. „První komplikací bylo už pořizování potřebných víz, která jsme moc nestíhali. Ale to nejhorší jsme měli za sebou až poté, co jsme absolvovali sérii oprav v Rumunsku a Bulharsku a v Turecku se nakonec smířili s tím, že až do konce cesty budeme muset každých sto kilometrů dolévat olej. Pak už následoval překvapivě přátelský Írán, příšerné silnice v Turkmenistánu, pouště a krásné královské paláce na Hedvábné stezce v Uzbekistánu s relativně dobrými cestami, pohoří Altaj a nakonec Mongolsko, kde naopak často nebyly silnice vůbec,“ popisuje cestu Vilém Ondrák. „Na dobrých silnicích jsme dokázali jet průměrnou rychlostí až 80 km/h, jinde jsme jeli sotva krokem. Nejhorší to bylo ve vedru a do kopce. Když se začal motor přehřívat, museli jsme v autě zatopit, i když bylo venku 40 °C.

Všechny tři vozy byly obuty do pneumatik 165 – 70R 13 79T EfficientGrip Compact, které cestovatelům věnovala společnost Goodyear Dunlop Tires Czech. A cestu z Prahy přes Londýn až do Mongolska zvládly bez jediného defektu

Cestu si účastníci platili z vlastního, peníze na charitativní účely vybrali od různých podporovatelů. Vedle Cool Earth, oficiální charity závodu Mongol Rally, která usiluje o záchranu deštných pralesů, z vybraných prostředků částkou přes 114 tisíc korun podpořili také český projekt na osvětu o duševním zdraví - Nevypusť duši. V současné době účastníci závodu připravují cyklus promítání záznamů z cesty; nejbližší projekce je plánována na 10. ledna v pražském klubu Zázemí.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV