Reklama
Archiv - Zprávy

Modely Audi S5 dostanou pod kapotu motory TDI

Audi S5 má poprvé pod kapotou vznětový motor V6. Jednotka 3.0 TDI dosahuje v modelech S5 Coupé TDI a S5 Sportback TDI nejvyššího výkonu 255 kW (347 k) a maximální točivý moment má hodnotu až 700 N.m.
Zdroj: Audi

Motor 3.0 TDI s mohutným točivým momentem

Jednotka 3.0 TDI v modelech S5 je nejvýkonnější verzí vznětového vidlicového šestiválce Audi. Nejvyšší výkon činí 255 kW (347 k), maximální točivý moment 700 N.m je k dispozici v rozsahu od 2 500 do 3 100 otáček za minutu. Vznětový šestiválec zajistí modelu S5 Coupé zrychlení z klidu na 100 km/h za 4,8 sekundy a modelu S5 Sportback za 4,9 sekundy. Nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h.

Pohon modelů S5 TDI kombinuje EAV a částečně hybridní techniku (MHEV). Oba systémy jsou součástí hlavní elektrické sítě s napětím 48 V. V modelu S5 TDI poprvé pracuje výkonný 48V generátor s funkcí spouštěče, poháněný řemenem. Srdce částečně hybridního systému dosahuje při zpomalování maximálního rekuperačního výkonu až 8 kW. Měnič DC/DC převádí toto napětí pro komponenty ve 12V elektrické síti. Energetickou centrálou je kompaktní sada vzduchem chlazených lithium-iontových akumulátorů s kapacitou 0,5 kWh, která je uložena pod podlahou zavazadlového prostoru.

Rychlá podpora turbodmychadla

Elektricky poháněné dmychadlo je uloženo ve vlastní větvi sacího potrubí za chladičem stlačovaného vzduchu, v blízkosti motoru. EAV se podobá konvenčnímu výfukovému turbodmychadlu, oběžné kolo turbíny je však nahrazeno kompaktním elektromotorem, který výkonem až 7 kW zrychlí oběžné kolo kompresoru během cca 300 milisekund na 65 000 otáček za minutu. K tomu dochází v situacích, v nichž řidič požaduje vysoký výkon, ale výfukové plyny ještě nedisponují dostatečným množstvím energie k pohonu výfukového turbodmychadla. V tomto případě se obtokový ventil uzavře a přesměruje nasávaný vzduch k EAV. Jím stlačovaný vzduch proudí přímo do spalovacích prostorů. Díky tomu je hnací síla motoru 3.0 TDI okamžitě k dispozici již v nízkých otáčkách, jakmile ji řidič potřebuje, například při předjíždění nebo akceleraci na výjezdu ze zatáčky. Při klidné jízdě umožňuje tato technika zvyšováním točivého momentu udržovat nízké otáčky, což eliminuje potřebu častého řazení nižších převodových stupňů.

Rekuperace nebo setrvačná jízda

Systém částečně hybridního pohonu MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle) v nových modelech S, který je rovněž součástí nové elektrické sítě s napětím 48 V, dokáže snížit spotřebu paliva v reálném provozu až o 0,4 litru na 100 kilometrů. K čelní straně motoru 3.0 TDI je připevněno kapalinou chlazené zařízení RSG (Riemen-Starter-Generator) s funkcemi spouštěče a generátoru, které je poháněno od klikového hřídele odolným žebrovaným klínovým řemenem. RSG dosahuje rekuperačního výkonu 8 kW a točivého momentu 60 N.m. Multifunkční zařízení úzce spolupracuje s motorem TDI a umožňuje v mnoha situacích provozovat spalovací motor v oblasti ideálního zatížení. Pokud řidič uvolní při jízdě rychlostí 55 až 160 km/h pedál plynu, může jet vůz po dobu až 40 sekund setrvačností, s vypnutým motorem. Napájení elektrických spotřebičů zajišťují lithium-iontové akumulátory. Řídicí jednotka pohonu rozhoduje v každé situaci, zda je hospodárnější setrvačná jízda bez motoru, jízda na volnoběh nebo rekuperace kinetické energie. K tomuto účelu využívá informace navigačního systému a senzorů vozidla. Energie, získávaná zařízením RSG při zpomalování, se ukládá do 48V sady akumulátorů, nebo přímo napájí elektrické spotřebiče.

Částečně hybridní systém znamená kromě nižší spotřeby paliva také vyšší úroveň komfortu. Konvenční spouštěč přichází ke slovu pouze při prvním spuštění motoru, protože studený motorový olej vyžaduje vyšší výkon. Pokud řidič po fázi setrvačné jízdy nebo u stojícího vozidla znovu přidá plyn, zajistí opětovné spuštění spalovacího motoru RSG. V závislosti na požadavku řidiče a situaci pracuje systém mimořádně komfortně až velmi rychle. Funkci start-stop je možné využívat již při poklesu rychlosti jízdy na 22 km/h. Před rozjezdem z klidu dojde ke spuštění motoru i při sešlápnutém pedálu brzy, jakmile se dá vozidlo vpředu do pohybu.

Osmistupňová převodovka tiptronic

Přenos hnací síly motoru 3.0 TDI zajišťuje rychle a komfortně řadicí osmistupňová převodovka tiptronic. Nižší převodové stupně mají sportovně krátké převody, zatímco dlouhé převody vyšších převodových stupňů snižují otáčky motoru a spotřebu paliva. Řidič může nechat pracovat samočinnou převodovku s kapalinovým měničem momentu automaticky, nebo může aktivně dávat vlastní povely k řazení, které jsou přenášeny do řídicí jednotky převodovky elektronicky. Průběh řazení a návaznost převodových stupňů jsou optimalizovány pro rychlý nárůst hnací síly. Řídicí jednotka převodovky zabraňuje při popojíždění v dopravní koloně zbytečnému řazení.

Nová detailní řešení vylepšují úzkou spolupráci převodovky tiptronic se systémem MHEV. Pokud vůz jede setrvačností a motor běží na volnoběh, nebo je deaktivován, přerušuje přenos hnací síly spojka v převodovce. Elektrické čerpadlo oleje, nezávislé na spalovacím motoru, umožňuje při setrvačné jízdě zařadit vhodný převodový stupeň pro další pokračování v jízdě po spuštění motoru.

Trvalý pohon všech kol quattro

Hnací síla je na vozovku přenášena osmistupňovou převodovkou tiptronic a trvalým pohonem všech kol quattro. Srdcem převodného ústrojí modelů Audi S5 Coupé TDI a S5 Sportback TDI je samosvorný mezinápravový diferenciál, který za obvyklých provozních podmínek rozděluje hnací sílu mezi přední a zadní nápravu v poměru 40:60 %. Ztratí-li kolo trakci, přenese diferenciál většinu hnací síly na nápravu s lepší trakcí – v závislosti na jízdní situaci může být až 70 procent točivého momentu přiděleno přední nápravě, nebo 80 procent zadní nápravě.

Na přání dodávaný sportovní diferenciál umožňuje další optimalizaci jízdních vlastností. Sportovní diferenciál při dynamickém průjezdu zatáčkou doslova vtlačí vůz do zatáčky, a v samotném zárodku tím eliminuje sklon k nedotáčivosti. Při vjezdu do zatáčky nebo zrychlování v zatáčce je hnací síla přenášena z větší části na vnější zadní kolo. Při sportovním průjezdu zatáčkou zajišťuje sportovní diferenciál stabilní a precizní reakce vozidla na pohyby volantu. Díky začlenění sportovního diferenciálu do systému řízení jízdní dynamiky Audi drive select si může řidič jeho prostřednictvím zvolit různá nastavení sportovního diferenciálu.

Sportovní podvozek

K dynamice modelů S přispívá náročná konstrukce podvozku. Jak přední, tak i zadní náprava je tvořena pětiprvkovým zavěšením, z velké části z hliníku. Ramena jsou s karoserií spojena prostřednictvím dvou pomocných rámů. Rozchod kol je 1 587 milimetrů vpředu a 1 568 milimetrů vzadu. Kupé má rozvor náprav 2 765 milimetrů, Sportback 2 825 milimetrů.

Na přání nabízí Audi podvozek s elektronicky řízenými tlumiči, v nichž je průtok oleje regulován elektromagnetickými ventily, a to s mimořádnou energetickou hospodárností. Vyšší elektrický proud je zapotřebí pouze k uzavření ventilů, jímž přejdou tlumiče na tuhou charakteristiku. Rozsah nastavení tlumičů mezi měkkou a velmi tuhou charakteristikou je velmi široký.

Elektronická podvozková platforma (EFP) řídí činnost tlumičů v milisekundovém taktu. Řídicí jednotka zaznamenává četné informace o pohybech vozidla a data příslušných systémů pro řízení podvozku. Na jejich základě vypočítává optimální činnost těchto komponentů a vzájemně ji přizpůsobuje s mimořádnou rychlostí a precizností. EFP řídí kromě adaptivních tlumičů také na přání dodávaný sportovní diferenciál, který společně s dynamickým řízením podléhá nadřazenému systému řízení jízdní dynamiky Audi drive select, do jehož vlivu spadají také škrticí klapka, tiptronic, posilovač řízení a další technické moduly. Řidič si může nastavit požadovanou činnost těchto modulů výběrem z režimů „comfort“, „auto“, „dynamic“, „efficiency“ a „individual“ (pouze s navigačním systémem MMI).

Modely S5 Coupé a S5 Sportback jsou sériově vybaveny 18“ koly s pneumatikami rozměru 245/40. Na přání se dodávají 19“ kola s pneumatikami 255/35. Největší kola pro oba modely S5 TDI poskytuje Audi Sport. Jejich 20“ ráfky nesou pneumatiky rozměru 265/30. Patřičně dimenzované jsou také výkonné brzdy. Na přední nápravě mají kotoučové brzdy s vnitřním chlazením průměr 375 milimetrů. Šestipístkové pevné třmeny s nápisy S jsou černě lakované (na přání červeně). Elektronicky řízený stabilizační systém ESC pracuje velmi precizně. Řidič jej může částečně nebo zcela vypnout.

Reklama

Ovládání a informační a zábavní systémy

Systém MMI ve výbavě modelů S5 nabízí velmi moderní ovládání. Jeho nízké hierarchie napodobují současné chytré telefony, včetně inteligentního textového vyhledávání s nápovědou. Hlasové ovládání zpracovává pokyny pronášené hovorovým jazykem. Na přání dodávaný digitální panel přístrojů Audi virtualcockpit (k dispozici ve spojení s multimediálním systémem MMI Navigation plus) zobrazuje na 12,3“ displeji veškeré důležité informace. Jedním ze tří režimů zobrazovaní, které si může řidič vybrat, je režim S, u něhož je otáčkoměr umístěn uprostřed. Na přání dodávaný průhledový displej promítá důležité informace jako symboly a číslice na čelní okno.

Informační a zábavní systémy pro modely S mají modulární koncepci. Na vrcholu nabídky stojí MMI Navigation plus s MMI touch a 8,3“ displejem. Otočné tlačítko nese dotykovou plochu pro změnu velikosti zobrazení, procházení seznamy a zadávání znaků. Systém zahrnuje hardwarový modul Audi connect, který vozidlo připojí k internetu prostřednictvím LTE. Jeho součástí je i hotspot WLAN. Na přání dodávaný Audi phone box bezkabelově připojí chytré telefony k anténě vozidla a zajistí jejich indukční nabíjení v souladu se standardem Qi. Pro mimořádně náročné fanoušky hi-fi je na výběr audiosystém Bang & Olufsen s prostorovým zvukem ve formátu 3D. Audi smartphone interface zobrazí na displeji vozidla uživatelské plochy Apple Car Play a Android Auto pro mobilní telefon s operačními systémy iOS nebo Android.

Asistenční systémy

Modely S5 Coupé TDI a S5 Sportback mají v nabídce širokou škálu asistenčních systémů. Některé funkce jsou zařazeny do sériové výbavy. Na přání dodávané systémy lze objednávat buď samostatně, nebo v paketech „Parking“, „City“ a „Tour“. Mezi inovativní systémy patří adaptivní tempomat včetně asistenta pro jízdu v dopravní koloně, asistent pro vyhýbací manévry, asistent pro odbočování a asistent pro upozorňování na vozidla přijíždějící vzadu ze stran při couvání.

Audi nabízí na mnoha trzích mimo Evropu modely S5 s motorem 3.0 TFSI. Výfukovým turbodmychadlem přeplňovaný zážehový šestiválec s přímým vstřikováním benzinu nemá sice EAV, ale i tak poskytuje nejvyšší výkon 260 kW (354 k) a maximální točivý moment 500 N.m od 1 370 do 4 500 otáček za minutu. I tyto modely jsou vybaveny pohonem všech kol quattro a osmistupňovou převodovkou tiptronic.

Modely Audi S5, poháněné motory TDI, budou uvedeny na evropský trh v květnu 2019. Cena pro český trh zatím nebyla stanovena.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV