Reklama
Archiv - Zprávy

Mitsubishi připravilo nový koncept

Mitsubishi Motors na autosalonu v Šanghaji představilo koncepční model SUV příští generace e-Yi Concept. Vůz je ukázkou technologií elektrifikace a pohonu 4WD společně s vyspělými systémy na podporu řízení (ADAS).
Zdroj: Mitsubishi

Plug-in hybridní elektromobil (PHEV) Mitsubishi e-Yi Concept je poháněný systémem Twin Motor. Interiér pak díky třem řadám sedadel nabízí převoz vyššího počtu osob, nebo je možné prostor využít po rozměrný náklad.

Design

Přední partie staví na nejnovějším provedení ‚dynamického štítu‘ (designové koncepce Mitsubishi), který tvoří impozantní vzhled s křivkami plynoucími z boků vozidla a obepínajícími jako ochrana středovou část, kde vyčnívá hranatá maska chladiče, tvořená horizontálními a vertikálními žebry. Pro vyjádření vlastností PHEV zde najdeme měkce modré podsvícení chromových částí ‚dynamického štítu‘ u zaparkovaného vozidla v době, kdy se nabíjí, nebo naopak dodává elektřinu pro potřebu domácnosti. Z bočního pohledu vyzařuje mohutný plastický profil, postavený na zřetelném a ostrém provedení jednolitého panelu, resp. stylistickém ztvárnění zavalitých blatníků, propůjčujících tomuto modelu výraz všestrannosti a univerzální mobility. Výrazný design zádě je dán šestiúhelníkovým tvarem krajních křivek, zatímco umístění zadních světel napříč celou šířkou vozu působí dojmem stability. Lak karoserie v tmavém saténově šedém odstínu připomíná kovové hobliny. Z finálních úprav tohoto crossoveru-SUV dále jmenujme dálkově ovládaný elektrický střešní box s namontovanými světly nebo ochranné kryty pod předním i zadním nárazníkem.

Provedení přístrojové desky staví na designové koncepci interiéru Mitsubishi ‚v horizontální ose‘, zajišťující vynikající výhled směrem vpřed a evokující v kabině otevřenou a vzdušnou atmosféru. Z pohledu řidiče je zároveň snazší intuitivně odhadovat hrany karoserie vozu při jízdě v terénu. Součástí přístrojového štítu řidiče je LCD displej o velikosti 12,3", na němž se zobrazuje rychlost, otáčky motoru a toky energií hybridního ústrojí i další informace o vozidle a trase, stejně tak jako údaje navigace v rámci pokrokové platformy online služeb Mitsubishi Connect. Podobný displej o velikosti 12,3" se nachází uprostřed přístrojové desky, a tak může celá posádka sledovat informace systému palubní zábavy po celou trasu až do cíle.

Palubní technologie

Nový koncept  spojuje klíčové technologie elektrifikace a pohonu 4WD, stejně tak jako vyspělé systémy na podporu řízení (ADAS) a technologie konektivity.  Vůz pohání vlastní systém plug-in hybridního pohonu, vyvinutý pro model Outlander PHEV a postupně v tomto modelu vylepšovaný. Pod podlahou uprostřed vozidla se nachází velkokapacitní baterie soustavy pohonu; hnací ústrojí Twin Motor podporuje zástavbu vysoce výkonných a účinných elektromotorů vpředu i vzadu. Díky dobře navrženému obestavění prostoru vznikl velkorysý interiér pro až tři řady sedadel.

Pohon

Pro plug-in hybridní pohon (PHEV) byl navržen benzinový motor o objemu 2,4 litru. V režimu sériového hybridu plní spalovací motor funkci výkonného generátoru energie, dosahujícího vysokého stupně rekuperace, přičemž velký zdvihový objem a termodynamická účinnost přispívají k tiššímu chodu a nižší spotřebě paliva. Kromě vyšší efektivity samotné plug-in hybridní soustavy pak koncept využívá pečlivě odladěné technologie ke snížení spotřeby paliva, jako je například aktivní zavírání lamel před chladičem ke snížení aerodynamického odporu. Koncept vykazuje dojezd čistě na elektřinu přes 70 km (podle metodiky WLTP) a při plně nabité baterii a s plnou nádrží paliva nabídne celkový dojezd přes 700 km (WLTP).

Vůz využívá systém stálého pohonu všech kol Twin Motor 4WD s vysoce výkonnými a účinnými elektromotory, které pohánějí obě nápravy; s uplatněním know-how získaného při vývoji vozů řady Lancer Evolution také využívá technologii aktivní kontroly stáčení kolem svislé osy (AYC) k optimálnímu rozdělování hnacího momentu mezi přední kola. Uvedené komponenty se využívají společně s integrovaným systémem pohonu všech kol S-AWC, který přináší zásadní zlepšení dynamických schopností vozu – akcelerace, zatáčení, brzdění – komplexním řízením brzdné síly na jednotlivých kolech (systém ABS) a výkonu elektromotorů na přední i zadní nápravě (aktivní řízení stability, systém ASC).

Hnací ústrojí Twin Motor 4WD zajišťuje mimořádně agilní rozdělování hnacího momentu mezi obě nápravy a vyznačuje se i suverénním zátahem, typickým pro elektrický pohon s maximem točivého momentu dostupným již od nulových otáček. Systém S-AWC zlepšuje dynamické jízdní schopnosti a zprostředkuje jedinečnou úroveň agilního ovládání vozu s příjemnou zpětnou vazbou. Současně zvyšuje stabilitu díky potlačování prokluzu kol na neupravených a zasněžených cestách nebo jiných kluzkých površích ve snaze vždy přenášet na povrch vozovky maximální hnací sílu.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV