Reklama
Archiv - Zprávy

Luxusní kupé BMW řady 8

Představením nového BMW řady 8 Coupé se začala psát zcela nová kapitola v historii sportovních vozů bavorského výrobce automobilů.
Zdroj: BMW

BMW řady 8 Coupé se vyznačuje vynikajícím výkonem, emotivním designem, luxusem a pokročilými prvky výbavy z oblasti. technologie zobrazování a ovládání, asistenčních systémů a konektivity. Nové BMW řady 8 Coupé bude na světové trhy uvedeno v listopadu 2018. Sportovní vůz se bude vyrábět v závodě BMW v Dingolfingu, kde vzniká také BMW řady 7 Sedan. Z toho vyplývá, že při jeho montáži budou uplatněny značné zkušenosti z výroby luxusních vozů. Číslice 8 v označení nového modelu svědčí o tom, že novinka v rámci nabízených modelů BMW dostává vrcholný status. Stejně jako v minulosti, i v případě BMW Z8 a také současného BMW i8 je toto označení vyhrazeno pro výjimečně sportovní automobily vzbuzující emoce.

Primárním cílem ve vývoji nového BMW řady 8 Coupé byla jízdní dynamika. Karoserie, hnací ústrojí a podvozek byly důsledně zdokonaleny s cílem dosáhnout maximální agility, preciznosti a vyváženosti, které se od vrcholných sportovních automobilů očekávají. V průběhu tohoto procesu byly zkombinovány výkonné motory s inteligentním systémem pohonu všech kol BMW xDrive a konstrukčním přístupem BMW EfficientLightweight. Nové BMW řady 8 Coupé bylo vyvíjeno souběžně se závodním BMW M8 GTE, které již prokázalo svůj potenciál ve vytrvalostních závodech FIA World Endurance Championship (WEC) a šampionátu IMSA WeatherTech SportsCar (IWSC), které se konalo v Severní Americe.

Nový designový styl

Exteriér nového BMW řady 8 Coupé vyzařuje moderní podobu sportovních linií. Sériový model tak splňuje očekávání, která se zrodila v roce 2017, kdy automobilka na přehlídce elegance Concorso d’Eleganza Villa d’Este poprvé představila koncept BMW Concept 8 Series. Výsledek vychází z nového designového jazyka, zaměřeného na čisté plochy a emoce. Definujícími prvky tvarů nového BMW řady 8 Coupé jsou přikrčený vzhled vozu, prodloužená silueta s úzkými bočními okny a linie střechy, přecházející do mohutně tvarované zadní části s charakteristickými dvěma vybouleninami na střeše, dlouhý rozvor a široký rozchod kol. S délkou 4843 mm, šířkou 1902 mm, výškou 1341 mm a rozvorem 2822 mm vypadá toto dvoudveřové sportovní kupé na silnici extrémně dravě.

Úzké světlomety

Výkon sportovního zviditelňuje vpřed směřující přední nárazník, velké nasávací otvory, které vypadají ještě lépe na BMW M850i xDrive Coupé a ve spojení s M sportovním paketem, a precizní tvary přední kapoty. Snížená maska chladiče BMW ve tvaru ledvinek je podobně formovaná a vyznačuje se šestiúhelníkovým tvarem, který se ve spodní části rozšiřuje, a jednodílným rámečkem objímajícím vnitřní lamely. Nové BMW řady 8 je standardně vybaveno LED předními světlomety, které jsou nejnižšími světlomety, jaké kdy byly použity na modelu BMW. Obě světlovodné trubice fungují jako zdroje světla pro denní svícení a také jako potkávací a dálková světla. Volitelně jsou k dispozici laserové světlomety BMW Laserlight s variabilním osvětlením vozovky a funkcí Selective Beam. Dosah světelného kuželu laserových světlometů činí v dálkovém režimu přibližně 600 metrů.

Bočnímu profilu dominuje dramatická souhra ploch. Zatímco plochy se za předními koly zakřivují směrem dovnitř, nad zadními koly se opět vynořují na povrch. Tato souhra povrchů vznikla pomocí několika ostrých bočních linií, které vypadají, jako by následovaly vzduch odcházející z průduchů Air Breather. Boční prosklená plocha se v zadní části vozu prudce snižuje, čímž zvýrazňuje boky. Dlouhé, prudce se svažující zadní okno je dalším klasickým designovým prvkem sportovního vozu. Zadní část také tvoří umně tvarované emotivní plochy, zdůrazňující šířku vozu a nízko položené těžiště. Tento efekt umocňují hluboko do boků zasahující LED zadní světla, která zároveň zdůrazňují široké boky. Grafika zadních světel je vyvedena v typickém tvaru písmene L. Koncovky dvojitého výfuku ve tvaru lichoběžníku jsou umístěny na obou stranách vozu ve spodní části zadního nárazníku.

Detaily optimalizují aerodynamiku a hmotnost

Odpor vzduchu aerodynamické karoserie nového BMW řady 8 Coupé napomáhá snižovat téměř kompletně zakrytý podvozek, aktivní ovládání lamel masky chladiče ve tvaru ledvinek a větrné clony a boční průduchy Air Breather. Proudění vzduchu usměrňují také spodní části vnějších zpětných zrcátek, namontované přímo na spodní lištu bočního okna. To je poprvé, kdy se toto provedení objevuje na voze s bezrámovými bočními okny. Na BMW M850i xDrive Coupé se objevuje dodatečný nástavec spoileru, minimalizující vztlak na přední nápravě ve vysokých rychlostech. Model BMW M Performance je také standardně vybaven M zadním spoilerem. Střecha nového BMW řady 8 Coupé se nechala inspirovat klasickými tvary sportovních vozů a vyznačuje se středovým výřezem, připomínajícím dvojité vyboulení klasických závodních strojů. Toto konstrukční řešení ve vysokých rychlostech dále usměrňuje proudící vzduch kolem střechy. Tvarování střechy zvýrazňuje také volitelně dodávaná střecha vyrobená z uhlíkovými vlákny vyztužených plastů, která se na sériovém voze objevuje vůbec poprvé; snižuje těžiště vozu, a tím zlepšuje jeho sportovní vlastnosti. Dalšího snížení hmotnosti lze dosáhnout volitelným paketem Carbon, který přináší z uhlíkových kompozitů vyrobené lamely nasávacích otvorů, kryty zpětných zrcátek, zadní spoiler a výplň zadního difuzoru. 

Reklama

M sportovní paket a výbavová linie Chrome Line

Kromě mimořádně velkých nasávacích otvorů v předním nárazníku, zřetelně tvarovaného zadního nárazníku a unikátně tvarovaných nástavců prahů přináší M sportovní paket nového množství dalších designových prvků, které zdůrazňují dynamický charakter vozu. Mezi ně patří průduchy Air Breather v matně chromovém provedení a šedý zadní difuzor, který ladí s hliníkovým provedením předních ploch lamel masky chladiče ve tvaru ledvinek. Kromě M zadního spoileru patří mezi další vizuální prvky sportovního paketu M Technic Sport rozšířené leskle černé obložení exteriéru BMW Individual Shadow Line, které zdobí také rámeček BMW masky chladiče a vnitřní lamely, průduchy Air Breather a koncovky výfuku. 

BMW M850i xDrive Coupé svou jedinečnost zdůrazňuje také množstvím pro tento model specifických prvků. Aerodynamicky optimalizované detaily karoserie M sportovního paketu doplňuje nástavec předního nárazníku, M zadní spoiler v barvě karoserie a také exkluzivní designové detaily v barvě šedá Cerium Grey. Mezi prvky vyvedené v této barvě patří rámeček masky chladiče ve tvaru ledvinek a vnitřní lamely, kryty zpětných zrcátek, průduchy Air Breather, koncovky výfuku, logo M na předních blatnících a modelové označení na víku zavazadlového prostoru. Výbavová linie Chrome Line nabízí další způsob, jak odlišit exteriér vozu. Sestává z chromových okenních lišt a držáků zpětných zrcátek, stejně jako leskle chromového rámečku masky chladiče a vnitřních lamel.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV