Reklama
Archiv - Zprávy

Lexus zadal mistrům řemesla nový úkol. Přetvořit masivní dřevo v umělecké vzory, které v přírodě vlastně vůbec neexistují.

Když návrháři Lexusu uvažovali o interiéru příštího vlajkového sedanu, představovali si takové prvky, které by dokázaly podráždit smysly a současně zapůsobit jako vyjádření luxusu. Jedním z takových prvků jsou dekory ‚Artwood‘ s estetickou kvalitou značky Lexus, uplatněné v celém interiéru modelu LS
Zdroj: Lexus

Výsledkem tradičního řemeslného zpracování a moderních technologií jsou nádherné vzory dekorů z masivního dřeva. Za vznikem jedinečných dekorů pro kabiny vozů Lexus stála automobilová divize společnosti Toyota Tsusho Corporation ve spolupráci se specialistou na zpracování dřeva Hokusan, Ltd. a společností Yamaha Fine Technologies Co., Ltd, renomovaným výrobcem hudebních nástrojů Yamaha.

Hokusan při návrhu textur dřeva Artwood spojil japonské tradice řemeslného zpracování dřeva s moderními výrobními technologiemi. Po získání surového materiálu tento výrobce zahajuje dvouměsíční postup složený z 18 fází – včetně propracovaných technik plátkování dřeva – s cílem vytvořit jemné vzory napříč vlákny.

Výrobce Yamaha, proslulý svými schopnostmi dokonalého zpracování dřeva, spolupracuje se značkou Lexus již od úplně prvního modelu LS 400, kdy měla Yamaha na starosti výrobu elegantních dřevěných panelů pro interiér.

Zdroj: Lexus

Nové LS je novou interpretací vlajkového sedanu. Specialisté na zpracování dřeva z firmy Yamaha zareagovali, a obohatili příběh řemeslné výroby, který nový sedan charakterizuje. Jejich zkušenosti se promítají do dřevěných plátků specializované firmy Hokusan, které prodělávají další dvouměsíční cestu tvarování, leštění a povrchových úprav v rámci čtrnácti výrobních kroků, než vzniknou dekory Artwood k montáži do sedanu LS, ať již ve vzoru Organic nebo Herringbone.

Tento zdlouhavý a složitý postup experimentování na dekorech Artwood je odrazem roční práce všech tří partnerů na původním prototypu Artwood – včetně časově náročného posuzování designu – než vznikl elegantní a zcela jedinečný design.

Reklama
Zdroj: Lexus

Zajištění hladkosti ultra-tenkého dřevěného plátku bylo náročnější než obvykle. Vzor ‚Herringbone‘ kromě toho vyžaduje další stupeň řemeslného zpracování, kdy firma Hokusan pověřila další umělecké mistry Takumi, jejichž technika ‚Josegi‘ obohatila tradice o zbrusu nové umění zpracování dřeva. Elegantní design Herringbone (stromečkování) je totiž dílem nesmírně pečlivého postupu ručního slepování mnoha dřevěných listů různého zbarvení a textury. Po vytvoření tohoto vzoru musí specialisté Hokusan slepené listy opatrně rozřezat na plátky – kdy je zároveň nutné pečlivě zohlednit vlhkost a míru zaschnutí lepidla.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV