Reklama
Archiv - Zprávy

Legenda teréňáků inovuje. Mercedes-Benz třídy G dostává nový interiér.

Třída G je pro mnohé fanoušky terénních vozidel nepřekonatelnou legendou. Více než 300 000 exemplářů, vyrobených od roku 1979, umožňuje svým majitelům podnikat dobrodružství, která jsou s většinou ostatních vozidel nerealizovatelná.
Zdroj: Mercedes-Benz

Vzhled modelu „G“ se zásadně nezměnil. Přesto tento terénní vůz průběžně přicházel s rozmanitými inovacemi. Se zcela modernizovaným interiérem a mnoha novinkami prochází nyní třída G po technické i formální stránce největší změnou ve své téměř čtyřicetileté historii – navzdory tomu zůstává sama sobě věrná.

Ikonické prvky splňují dnes, stejně jako v minulosti, zcela určité funkce a propůjčují třídě G jedinečný vzhled. Disponuje jimi také nová třída G, ať se jedná o markantní kliky dveří, charakteristický zvuk při zavírání dveří, robustní vnější ochranné lišty, náhradní kolo uložené vně na zadních dveřích nebo nápadné ukazatele směru. Jsou to právě výjimečné detaily, které ve spojení s hranatou siluetou propůjčují tomuto terénnímu vozu mimořádný vzhled.

Interiér: stejně luxusní jako autentický

O moderní interpretaci legendy svědčí mimo jiné čisté geometrické tvary. V interiéru třídy G se opakují stylistické motivy vnějšího designu. Například tvarem kruhových světlometů jsou inspirovány krajní výdechy ventilační soustavy a v tvarovém řešení reproduktorů lze spatřit paralelu s uspořádáním ikonických ukazatelů směru.

Pro třídu G jsou typická madla před spolujezdcem vpředu nebo ovládací prvky uzávěrek diferenciálů, které jsou umístěny v zorném poli řidiče a zvýrazněny chromovanou povrchovou úpravou. Oba prvky byly pečlivě optimalizovány a zůstávají zachovány jako charakteristické elementy.

Řidič třídy G může ovládat kompletní informační a zábavní systém, aniž by musel pouštět volant. Dotykové ovládací prvky na volantu reagují, stejně jako povrch chytrého telefonu, na stírací pohyby prstů. Díky haptickým impulzům a dodatečné zpětné vazbě z reproduktorů může řidič používat touchpad, aniž by musel odvracet zrak od silnice. Možnosti ovládání doplňují tlačítka pro přímý přístup k často používaným funkcím před kruhovým ovládacím tlačítkem a na přání dodávaná ovládací lišta pro asistenční systémy nad otočným ovladačem světlometů. Řidič sedí v nevelké vzdálenosti od okna a má velmi dobrý výhled z vozu.

Mimořádně přehledná a zcela nově navržená přístrojová deska standardně zahrnuje nadčasové analogové kruhové přístroje v tubusech. Fanoušci klasických kruhových přístrojů tedy nebudou zklamáni ani v nové třídě G. Stejně jako v nové třídě E a S může mít panel sdružených přístrojů na přání podobu velkého displeje s virtuálními přístroji v přímém zorném poli řidiče, který je doplněn centrálním displejem nad středovou konzolou. Oba 12,3“ displeje vizuálně splývají pod společným krycím sklem v jeden širokoúhlý přístrojový panel. Řidič si může vybrat ze tří různých stylů zobrazování – „Classic“, „Sport“ a „Progressive“ – a zároveň si individuálně nakonfigurovat pro něj důležité informace a způsoby zobrazování.

Velmi kvalitní materiály a více komfortu

Třída G svým nezaměnitelným charakterem a velmi kvalitní výbavou odjakživa snoubí mimořádným způsobem terénní schopnosti s luxusem. Třída G již ve standardní výbavě působí klasicky elegantním dojmem díky nadčasovému a autentickému ozdobnému obložení ze dřeva s otevřenými póry. Mezi stylové detaily patří také velkorysé použití velmi kvalitních ozdobných prvků z kovu nebo uhlíkového kompozitu a čalounění sedadel kůží.

„Každý automobil třídy G se musí osvědčit na Schöcklu.“ Toto motto patřilo mezi hlavní zadání pro vývoj i u nového designu klasického terénního vozu. Schöckl je hora v blízkosti Štýrského Hradce (Graz), kterou Mercedes-Benz používá pro náročné – někteří říkají také: nemilosrdné – terénní testy a kterou musí terénní vůz zdolat. Proto nyní zdobí každé „G“ jako pečet kvality plaketa Schöcklu na patě střešního sloupku B.

Reklama
Zdroj: Mercedes-Benz

Dveře jsou velmi solidní a odpovídají vysoké funkčnosti, která je pro „Géčko“ typická. Koncept odkládacích prostorů byl od základu přepracován a s mnoha novými odkládacími schránkami vytváří příležitosti k uložení všech věcí. Například pod loketní opěrkou se nyní nachází osvětlená přihrádka pro maličkosti od žvýkaček přes kapesníky až po sluneční brýle. Na přání zde může být také bezkabelová nabíjecí stanice. Před touchpadem na středové konzole jsou umístěny dva vyjímatelné držáky nápojů a přihrádka pro spontánní odkládání věcí. Do výplně zadních dveří lze uložit lahev o objemu 1,0 litru. Opěradla zadních sedadel zaručují maximální variabilitu interiéru a lepší výhled zadními bočními okny.

Standardní audiosystém disponuje sedmi reproduktory. Jako výbava na přání je nabízen audiosystém Burmester s prostorovým zvukem, 16 reproduktory a zesilovačem DSP (Digital Sound Processing) o výkonu 590 W.

Z větších rozměrů třídy G profituje nejen řidič, ale také cestující ve druhé řadě. Zadní sedadla lze sklopit z 60, 40 nebo 100 procent. Již standardně jsou sedadla třídy G vybavena mnoha komfortními funkcemi. Mezi ně patří například funkce paměti pro uložení nastavené polohy sedadla řidiče, vyhřívání vpředu i vzadu a komfortní opěrky hlavy vpředu. Jízdní komfort lze na přání zvýšit paketem aktivních sedadel, který zahrnuje kromě speciálních sedadel s nastavitelnými bočními polštáři mimo jiné také různé masážní funkce, klimatizaci a rychlé vyhřívání sedadel. Tato varianta navíc nabízí elektricky nastavitelnou bederní opěrku pro řidiče a spolujezdce vpředu. Do bočních polštářů sedáků a opěradel jsou integrovány vzduchové komory, které jsou v závislosti na jízdní dynamice plynule naplňovány nebo vyprazdňovány, aby lépe podpíraly tělo sedící osoby, například v příčném směru při průjezdu zatáčkou. Aktivní přední sedadla jsou doporučována odborníky z organizace „Aktion Gesunder Rücken e.V.“.

sedadel vstupuje do hry kontrastní červené ozdobné prošívání na sedadlech, přístrojové desce, dveřích a středové konzole v kombinaci s červenými bezpečnostními pásy. S tím ladí mimořádně sportovní volant s dole zploštělým věncem, který je poprvé k dispozici pro třídu G.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV