Reklama
Archiv - Zprávy

Legenda se vrací. Přijíždí nová Toyota GR Supra.

Nová Toyota GR Supra, pátá generace legendárního sportovního vozu této japonské značky se představila ve světové premiéře na mezinárodním autosalonu NAIAS v Detroitu. Zároveň se jedná o první globální model GR z produkce TOYOTA GAZOO Racing.
Zdroj: Toyota

Nová Toyota GR Supra byla koncipována jako sportovní vůz bez jakýchkoli kompromisů, které by mohly negativně ovlivnit požitek z jízdy. Hlavní konstruktér Tetsuja Tada se držel klasické podoby s řadovým šestiválcem vpředu a pohonem zadních kol, v duchu tradic předešlých generací modelu Supra a původního sportovního modelu 2000GT. Milovníci volantu se mohou těšit na spojení výkonu, agility a ovladatelnosti, postavené na kombinaci krátkého rozvoru a širokého rozchodu kol, nízké hmotnosti, nízkého těžiště a velmi tuhé karoserie.

Motor o zdvihovém objemu 3,0 litru ve spolupráci s turbodmychadlem typu Twin Scroll dosahuje nejvyššího výkonu 340 koní a točivého momentu 500 N.m. Velmi přesný systém přímého vstřikování paliva a systém plynule proměnného časování ventilů zajišťuje v dané kategorii špičkový točivý moment již od velmi nízkých otáček. Pohonná jednotka je spojena s osmistupňovou automatickou převodovkou, která poskytuje rychlé řazení oběma směry a krátké převody pro nižší převodové stupně; řidič se může sám ujmout řazení pomocí páček pod volantem, resp. navolit jízdní režim Normal nebo Sport podle nálady či aktuálních podmínek. Funkce Launch Control zajišťuje maximální záběr pro akceleraci z místa a dosažení rychlosti 100 km/h za 4,3 sekundy. Když řidič navolí režim Sport, automaticky se upraví zvukový doprovod i odezva motoru, charakter řazení, nastavení tlumičů, řízení a odezva aktivního diferenciálu. Stabilizační systém VSC (Vehicle Stability Control) zahrnuje speciální nastavení Track (okruh) s omezenými zásahy systému a vyšší kontrolou řidiče nad dynamickými schopnostmi vozidla.

O pečlivé odladění jízdních schopností nového sportovního vozu se postarali specialisté z TOYOTA GAZOO Racing, kteří díky intenzivnímu testování na proslulé Severní smyčce okruhu Nürburgring a okolních cestách v Německu dosáhli mimořádných jízdních vlastností, agility a stability. Další detailní testování pak vůz prodělal na různých cestách po celém světě.

Aby vůz skutečně dostál svému slibu, osobně jej na okruhu Nürburgring otestoval prezident Toyoty Akio Toyoda v roli tzv. jezdeckého mistra a teprve poté dostal tento model zelenou.

Na český trh přijde modelová řada s výbavou Supra

První vozy Toyota GR Supra převezmou zákazníci koncem léta 2019. Všechna vozidla se budou vyrábět v rakouském Štýrském Hradci. Během prvního roku po uvedení na trh v Evropě najde svého majitele prvních 900 nových vozů Toyota GR Supra.

Na český trh bude uvedena výbava s označením Supra, která bude obsahovat vyčerpávající nabídku dynamicky zaměřených vlastností a systémů umožňujících řidiči vychutnat si dostatečně sportovní potenciál vozidla. Jedná se například o aktivní diferenciál, adaptivní odpružení AVS a 19" kovaná kola z lehkých slitin a vysoce výkonné brzdy. Z dalších prvků jmenujme dvouzónovou automatickou klimatizaci, adaptivní tempomat s podporou zastavování a rozjezdu, bezklíčový nástup do vozidla a spouštění motoru tlačítkem, kůží obšitý volant, spínače na volantu a digitální přístrojový štít před řidičem. Adaptivní světlomety, zadní světla i světla denního svícení využívají LED technologii; vnější zpětná zrcátka i zpětné zrcátko v kabině disponuje automatickou clonou. Pohodlí zvyšují stěrače s dešťovým čidlem a zadní kamera. Sportovní sedadla jsou čalouněna černou kůží a nabízejí funkci elektrického nastavení (včetně bederní opěrky) a integrovaného vyhřívání. Systém palubního infotainmentu zahrnuje audio soustavu s 10 reproduktory, 8,8" displej, navigaci, Bluetooth a zdířku USB.

Reklama

Toyota GR Supra bezpečnostní systémy

Z bezpečnostních prvků jmenujme paket Supra Safety+, jehož součástí je sledování slepého úhlu a výstraha při opuštění jízdního pruhu, systém monitorování provozu za vozidlem (RCTA), systém výstrahy před nárazem do zadní části vozidla a inteligentní parkovací senzory s automatickým brzděním. Dále je k dispozici systém sledování tlaku v pneumatikách a funkce E-Call, která v případě vážné nehody automaticky odešle záchranným složkám informaci o poloze vozidla. Všechna vozidla Toyota GR Supra jsou vybavena alarmem. Dalšími prvky výbavy jsou například prémiová audio soustava JBL s 12 reproduktory, projekční (HUD) displej před řidičem, bezdrátové dobíjení mobilních telefonů a pakety pro ukládání nebo osvětlení.

Toyota GR Supra A90 Edition

Prototyp Toyoty Supra během své premiéry na Festivalu rychlosti v Goodwoodu 2018 udělal na davy fanoušků této mezinárodní akce pozoruhodný dojem. Oděn do atraktivní černého, červeného a bílého maskování, inspirovaného tradičními odstíny závodního týmu TOYOTA GAZOO Racing, při svém kratičkém představení vyvolal vzpomínky na proslulý kód ‚A‘ podvozků Supry, zde s novým označením ‚A90‘. Na oslavu tradice modelu Supra a uvedení páté generace kódového označení bude nejprve vyroben exkluzivní model Toyota GR Supra A90 Edition, jehož výroba se omezí na pouhých 90 exemplářů. Vozy A90 Edition budou lakovány v novém atraktivním matně šedém odstínu Storm Grey, vyjedou na matně černých litých kolech a kokpit řidiče bude čalouněn červenou kůží.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV